Akif Filmi Ne Zaman Vizyona Girecek, Yayınlanacak?

Tarçın Film Yapımcılığını üstleneceği Akif filmi 2021 de beyaz perdede olacak. İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100. yılı nedeniyle İstiklâl Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatılacağı Akif Filminin yönetmeni  Kudret Sabancı olacak. Akif filminde Mehmet Akif Ersoy karakterine Yavuz Bingöl hayat verebilir görüşmeler devam ediyor. akif filmi oyuncusu yavuz bingol

Akif Filminin senaryosunu Hakan Haksun yazarken içerik danışmanlığını Mehmet Âkif Ersoy’un torunu Selma Ersoy üstlenecek.  Akif filminde sadece İstiklal Marşı yazılış serüveni değil Mehmet Akif Ersoy’un hayatının tamamı ekranlara taşınacak.

Akif filminde Atatürk’e ise Fikret Kuşkan hayat verecek. akif filmi ataturk

Akif Filmi Ne Zaman Yayınlanacak?

Oyuncu seçim çalışmaları devan eden Akif filminin vizyon tarihi 12 Mart 1921 olması bekleniyor. Bu tarihin seçilmesinin nedeni ise Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından bu tarihte kabul edilmesi.

Türkiye’de korona virüs nedeniyle sinema filmlerinin vizyon tarihi tam olarak tahmin edilemiyor; özellikle virüsün hızını arttırdığı dönemlerde sinema salonlarının kapatılması sinema sektörünü oldukça etkiliyor. Prof. Dr. Yasin Aktay ve eski devlet bakanı Yüksel Yalova’nın proje danışmanlığı yaptığı Akif Filminde Mehmet Akif Ersoy’un doğumundan ölümüne kapsamlı biyografisi anlatılacak.

Bilindiği üzere 1. Büyük Millet Meclisi tarafından açılan yarışmaya başlangıçta Mehmet Akif Ersoy katılmak istememiş ancak Akif gibi çok sevilen ünlü bir şairin yarışmaya katılmaması tüm halkı üzmüştü. Mehmet Akif Ersoy para ile bağımsızlık marşının yazılmayacağını söyleyerek böyle bir yarışma açanlara çok kızmıştı. Daha sonra yarışmaya zorla katılan Akif’in şiiri çok beğenilmiş ve meclis oylamasında tüm millet vekillerinin oyu ile seçilmişti.

Çok fakir bir hayat yaşayan Mehmet Akif Ersoy o dönemde 500 Lira gibi çok büyük parayı kabul etmemiş ve hayır kurumlarına bağışlamıştı. Akif’in en büyük duası ise bu millete bir kez daha bağımsızlık marşı yazmamaktı.

20 Aralık 1873 – 27 Aralık 1936 yılları arasında 63 yıl hayatta kalan Mehmet Akif Ersoy aslen veteriner hekimdir ancak aynı zamanda siyaset ile de ilgilenen Akif öğretmen olarak da görev yaptığı dönemler olmuştur. Yazdığı şiirler ile dönemin en önemli şairlerinden olan Mehmet Akif Ersoy 1. TBMM meclisinde  vekil olarak yer almıştır. 5 evladı olan Akif bir çok dergide baş yazar olarak görev yapmıştır.