Nizamı Alem İmam Gazali Kimdir? İşte Gerçekte İmam Gazali

Cemal Toktaş Trt 1’in yeni tarihi dizisi Nizam’ı Alem de ünlü Sufi İmam Gazali’ye hayat verecek. Peki gerçek Hayatta Büyük Selçuklu dönemine damga vurmuş İmam Gazali kimdir?

Gerçekte İmam Gazali

Aradan geçen 1062 yılı rağmen hala İmam Gazali’nin kitapları raflarda yerini almaktadır. İmam Gazali’nin şuanda en çok okunan kitapları Yöneticilere Tavsiyeler, Ahiret Kitabı, İslam Kardeşliği, Aşıkların Halleri ve Dil Hastalıklarıdır. Toplamda 457 adet kitap yazan ancak yaşanan yağmalarda ve kütüphane yangınlarında bir çok kitabı kaybolan İmam Gazali’nin günümüze kadar gelen 75 kitabı vardır.

1058 de Horosan’da doğan mam Gazali Ortaçağ Batı skolastiklerince ismi Algazel olarak bilinen İmam Gazali olağan üstü bir zekâ ve hâfızaya sahip olan İmam Gazali 12 yıl fıkıh hadis, akaid, dersleri almıştır. Şeri ilimler ve Akli ilimler de çok üstün olduğunu dönemin Nizamül Mülküne İspat eden Gazali Büyük Selçuklu devletinde saygı görmeye başlar ve Bağdat’taki Nizamiye Medresesi’nin baş müderrisliğine terhis eder. Özellikle Felsefe alanında ki görüşleri ile batıyı bile kendisine hayran bırakan ve hala kitapları ders kitabı olarak okutulan İmam Gazali döneminde de yazdığı eserler ile siyasete yön vermiştir. cemal toktaş Nizamı Alem imam gazali

Gazali kendi döneminde Haclı seferlerini yaşamış ve görüşleri ile başta Ehl-i Sünnet dışı grupların görüşlerine karşı çıkmış özel de İbni Sina ve Hasan Sabbah’a karşı çıkmış ve kitapları ile onların görüşlerini eleştirmiştir.

Nizamı Alem dizisinde İmam Gazali’nin 40’lı yaşları anlatılacak; o dönemde Antakya haçlılarca kuşatılmış bir yıl sonra da Kudüs ele geçirilmiştir.

Nizamı Alem İmam Gazali Kimdir?

Nizamı Alem dizisinde İmam Gazali olarak karşımıza çıkacak Cemal Toktaş Türkiye’nin en yetenekli tiyatro oyuncularından biridir ve Nizamı Alem dizisi için özel hazırlıklar yapmıştır. İlk olarak fiziksel görüntüsünü o dönem tasfir edilen İmam Gazali’ye benzetmeye çalışan Cemal Toktaş sakal bırakmış ve saç uzatmıştır. Şimdiler de ise onun kitaplarını okuyarak psikolojik olarak da İmam Gazali gibi düşünmeye çalışmaktadır.

Cemal Toktaş Kimdir?

14 Ocak 1983 İstanbul doğumlu olan Cemal Toktaş oyunculuk eğitimini İstanbul Üniversitesinde tamamlamıştır. Kendisi gibi oyuncu olan Nergis Öztürk ile evliliğini mutlulukla devam ettiren Cemal Toktaş 2003 yılında tiyatrodan televizyona geçmiş ve 24 saat dizisinde yer almıştır. Daha sonra Sıla ve Doktorlar dizilerinde de yer alan Cemal Toktaş Böyle Bitmesin dizisinde ki Yusuf ve Yılanların Öcü dizisinde ki Kara Bayram karakterleri ile tanınmıştır. Nizamı Alem İmam Gazali Kim

Solarak Vurgun dizisinde Turan Vardar karakteri ile yer alan ancak dizisi tutmayan Cemal Toktaş 2020 de başarısız olmayacağı bir dizi de yer almak istemiş ve yayın garantisi olan Nizamı Alem dizisini seçmiştir.

Benzer Konular

Yorum yaz