Nizamı Alem Terken Hatun Kimdir? Gerçekte Kimdir?

Eylül ayında ekranlarda olması beklenen Nizamı Alem dizisinde kadrolar ortaya çıkmaya devam ediyor. Son olarak diziye Terken Hatun karakterinde Hatice Şendil dahil oldu. Peki Terken Hatun Kimdir? Tarihteki misyonu neydi ? Bu soruların cevapları yazımızda olacak.

Oldukça zengin bir kadroyla TRT 1 ekranlarında yayınlanacak olan Nizamı Alem dizisi Selçuklu dönemine damgasını vuran Niamül Mülk ve Hasan Sabbah arasındaki egemenlik mücadelesi ile Nizamül Mülk’ün devlet adamlığının konu edindiği Nizamı Alem dizisi herkesin merakla beklediği bir dizi. Günümüz olaylarına da ışık tutması bakımından önemli bir dizi.

Tarihte Terken Hatun

Tarihte devlet yönetiminde etkili olan kadınlara verilen unvanlardan en dikkat çekici olan Terken’dir. Büyük Selçuklu Devletinde bu unvana sadece en üst derecede olanlar sahip olmuştur. Esasında iyi hükümdarlar için Tarkan, kendisine itaat edilen etkili kadınlar için de Terken unvanı da kullanılmıştır. Tarihte Terken Hatun Karahanlı bir hanedanın soyundan gelmiştir. Terken Hatun’un çok güzel ve akılı olduğu ve yüksek bir güce sahip olduğu bilinmektedir.ter

Kendi döneminde yaşanan olaylara karşı duruşu onun ne kadar öz güveni yüksek birisi olduğunu gösteriyor. Terken Hatun Sultan Melikşah ile siyasi olarak evlenmiş ancak daha sonra Selçuklu Devleti’nin yıkılışındaki önemli etkenlerden biri olmuştur. Melikşak Terken Hatun ile evlendiğinde dokuz yaşındadır. Bu yüzden Terken Hatun kendi düşüncelerini kabul ettirmekte fazla zorlanmaz.

Terken Hatun bu gücünü kullanarak Sultan Melikşah’ı etkilemeyi başarmış kendi istediği veziri getirmek için Nizamül Mülk ile Sultan Melikşah’In arasını açmayı da başarmıştır. Sultan Melikşah Bağdat seferine çıktığında bir batini fedaisi(Hasan Sabbah’ın fedailerinden) Nizamül Mülkü şehit etmesinin ardından Terken Hatun hedefine doğru yürümesini hızlandırmıştır.

Nizamı Alem Hatice Şendil Kimdir?

Nizamı Alem dizisinde Melikşah’ın hanımı Terke Hatun’u oynayacak olan Hatice Şendil 2 Ağustos 1983 yılında İstanbul’da doğmuştur. İşletme üzerine Üniversite eğitimini alan oyuncu aynı zamanda mankenlik yapmaktadır. Türkiye’de düzenlenen güzellik yarışmasında 3. olurken daha sona Avrupa’da düzenlenen yarışmada da 4. olmuştur. Bazı klipler de de rol alan Hatice Şendil Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Ebru Alemdar rolünde oynamıştır.hati

Yüksek Sosyete, Kaderimin Yazıldığı Gün, Dila Hanım, Karadağlar, Geniş Aile ve Kurtlar Vadisi Pusu dizilerinde rol alan başarılı oyuncu Burak Sağyaşar ile evlidir ve Can isminde bir çocukları bulunmaktadır.