Dengi Dengine Oyuncuları Kadrosu (Trt 1)

Trt 1 yeni bir diziyle seyircine merhaba diyecek. İstanbul Medya Akademisi ve Medya Fikir Kulübü ortak yapımı olan dizinin ismi Dengi Dengine olacak. Dizinin mini bir dizi olarak 3-7 Haziran tarihleri arasında Ramazan bayramı boyunca 5 bölüm olması bekleniyor. Dizinin yapımcısı Ogün Şanlıer olurken yönetmeni Osmn Nail Doğan ve Murat Zaloğlu olacak. Osman Nail Doğan’ın senaryosunu yazdığı dizide Toprak’ı bir trafik kazasında kaybeden arkadaşların onun hayalini gerçekleştirmek için babası Seyfi ile birlikte beraber çalışmaları anlatılıyor.

Dengi Dengine Oyuncuları

Bora Akkaş (Mert)

12 Ekim 1990 yılında İstanbul da dünyaya gelmiştir. Reklam, dizi ve film oyuncusu olan Bora Akkaş aynı zamanda şarkıcıdır. İlk olarak şehir tiyatrolarında eğitim alan Bora nın ilk kariyeri Gönlümdeki Köşk Olmasa filmi olmuştur. Bu filmdeki başarısı ona Altın Portakal Film Festivalinde ödül getirmiştir. Müzik hayatına ise Hakunamatata grubu ile giriş yapmış bu grubun 6 yıl gitaristliğini yapmıştır. 2007 yılında ise DoğaBora adıyla rap dünyasına girmiştir.  Avrupa Yakası dizisinin çaycı çırağı olarak tanınan oyuncu Geniş Aile dizisinde Zekai karakteriyle büyük bir kitle tarafından beğenilmiştir. Son olarak Hürkuş: Göklerdeki Kahraman sinema filminde rol alan Bora Akkaş 2017 yılında kendisi gibi oyuncu olan Seda Türkmen ile evlenmiştir.

Rock grubunun üyelerinden biri olan Mert, zengin aile çocuğudur. 20’li yaşlarında, ağzını yayarak konuşan bir gençtir. Punk müziği yapmanın etik kurallarını bir türlü anlayamamıştır. Kendi dünyasında bu kuralları “fakirlik” olarak adlandırır. Bu sebeple de grubun bir nevi lideri olan Gökçe, kendisini grupta istemez. Giydiği kıyafetleriyle ve imajıyla tam bir düşük profildir. Bunun yanı sıra yaptığı sakarlıklar gruptakiler tarafından artık tuhaf karşılanmamaya başlanmış ve onun bir karakteristik özelliği olarak kabul görmüştür. Mert ayrıca mahalledeki Özel Cihangir Üniversitesi’nde okumaktadır. Üyesi olduğu Top-Rock Grubu’nun bir festivalde sahne alma hayali vardır. Gruptaki herkes iş aramaya koyulmuştur. Aranan iş hiç beklemedikleri kişi tarafından bulunur. O kişi Mert’tir. Mahallenin muhtarı, üniversitenin rektörü olan Niyazi’den davulcu bulmasını ister. Niyazi’nin aklına Mert gelir. Çünkü o, grubun davulcusudur. Ama bu iş ne grubun ne de onun beklediği bir iş değildir. Ramazan dolayısıyla davulcu arayan mahalle muhtarıyla bu konuda anlaşan Mert arkadaşlarını da mahalleye getirir. Grup bu işi hayallerini gerçekleştirmek için yapmak durumunda kalacaktır.

bora

Su Kutlu (Gökçe)

1 Ocak 1991 yılında İstanbul da doğmuştur. Babasının ailesini terketmesinin ardından ressam olan annesi ile yaşamaya başlayan Su Kutlu’nun asi bir yaşam tutkusu vardır. 1.66 boyunda, 45 kg ağırlığındaki oyuncu 28 yaşındadır. Liseden sonra okumayan Su Kutlu nun oyunculukla ilgili herhangi bir eğitimi bulunmuyor. Eti Maximus reklamıyla keşfedilen oyuncu daha sonra Hayatımın Rolü, Ali Ayşe’yi Seviyor, Çalıkuşu, Güzelköylü ve Arkadaşlar İyidir gibi dizi ve filmlerde boy göstermiştir.

Gökçe grubun lideri konumundadır. Rock müziği yapmanın felsefi bir alt yapısı olduğuna inanır. Grubu bir arada tutmaya çalışır. Odaklandığı tek şey festivale katılmak için hazırlamaları gereken klibe para bulmaktır. Yaptıkları müziğin bir ruhu olduğuna, hayattaki her şeyi kabul etmemeleri gerektiğine inanır. Ramazan davulculuğu işine başta karşı olsa da sonradan kabul etmek durumunda kalacaktır. Gökçe de 20’li yaşlarındadır. Simsiyah giyinir ve vücudunun farklı yerlerinde dövme vardır. Mert’in zengin bir aileden gelmesi ve gruba tam olarak adapte olamaması Gökçe’yi sinirlendirir. Yer yer ondan kurtulmak istediği de olacaktır. Ama ortak paydaları olan festivale katılma hayali uğruna her şeye katlanmak zorundadır. Mahalleli ile en büyük çatışmayı Gökçe yaşayacaktır. Ama sonunda en büyük dönüşüm de Gökçe’nin dönüşümü olur. Mahalleliye olan önyargısı, onları tanıdıkça ortadan kalkacaktır.

su

Baran Can Eraslan (Cenk)

18 Haziran 1990 yılında İzmir de dünyaya gelen yakışıklı oyuncu sinema ve dizi sanatçısıdır. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Tiyatro Bölümü mezunudur. İleri derecede ilginizce bilen oyuncu eskrim sporuna da meraklıdır. İlk dizi kariyerini 2004 yılında Yılanların Öcü dizisinde Ahmet karakteriyle gerçekleşmiştir. Ardından Hayat Şarkısı ve Gülizar dizilerinde rol almıştır.

Cenk grubun suya sabuna dokunmaz kişisidir. Herkesle arasını iyi tutmaya çalışır. Punk müziği yapmanın ahlaki kurallarına inanır ancak Gökçe kadar katı değildir. Gökçe’yi herhangi bir meselede ikna etmeyi başarır. İnsanların dilinden anlar ve herkese ona göre davranır. Gökçe’ye gelişen olaylar karşısında her seferinde “önyargılı” olmaması gerektiğini söyler. Giyimi kuşamı gruptakilerle aynıdır. Mert’le yaşıttır. Küpe takmaktadır ve boynunda bir dövmesi vardır. Cenk, Gökçe’nin çok gergin olduğu durumlarda araya girerek durumu kurtarmaya çalışır. Mahalleli ile aralarında yanlış anlaşılma olduğunda hemen öne atılır ve bu yanlış anlaşılmaları çözmeye çalışır. Grubun lideri Gökçe olsa da Cenk’in sağduyusu onları bir arada tutmaktadır. Onun için Ramazan davulculuğu yapmak hayallerini gerçekleştirebilmeleri için bir araçtır. O buna hiç takılmaz. Sadece işini yapar.

baran

Murat Kekilli (Seyfi)

18 Nisan 1968 yılında Adana da dünyaya geldi. 51 yaşındaki sanatçı ilk, orta ve lise öğrenimini Adana da tamamladı. 1996 yılında çıkardığı Vay Be! Eşek Gözlüm ve 1999 yılında çıkardığı Bu Akşam Ölürüm isimli albümler ile bir anda Türk halkının kalbinde taht kurdu. Uzun bir süre albüm çalışmalarına ara veren Murat Kekilli 2013 yılında yeniden müzik dünyasına giriş yapmıştır.

50 yaşlarında olan Seyfi grubun en yaşlısıdır. Elim bir trafik kazası sonucunda oğlunu kaybetmiştir. Aynı kazada işitme yetisi de büyük bir ölçüde yok olmuştur. Oğlu Toprak’ın yerine gruba katılmasındaki tek motivasyonu; grubun bir festivalde sahne alma çabasıdır. Çünkü bu hayal oğlu Toprak’ın hayalidir. Seyfi sıradan bir Anadolu insanıdır. Gruba katıldıktan sonra adaptasyon sürecine girmiştir ve kendi dünyasındaki “Punkcı” tipolojisine evirilmeye çalışmaktadır. Gruba ve onların hayat tarzına bakışı, bir Anadolu insanınınkiyle tıpatıp aynıdır. Seyfi, kulağı çok az duyduğu için gruptakilere zaman zaman problem çıkarır. Birlikte şarkı söylerlerken sesi herkesten yüksek çıkar ve gruptakileri demoralize eder. Seyfi, gruba adaptasyon sağlamak için saçını uzatmış ve simsiyah giymeye başlamıştır. Bu durumla barışık olmaması onu kendi içinde zor duruma düşürür. İş grubun hayali olan festivalde sahne alma konusuna gelince, kendine her şeye hazır hissedecektir.

murat

Şinasi Yurtsever (Niyazi)

23 Mayıs 1977 yılında Malatya da doğmuştur. İzmir, Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro Oyunculuk Bölümü mezunudur. Onun tanınması 2000 yılında Küçük İbo dizisiyle olmuştur. Yılan Hikâyesi, Kınalı Kar, Avrupa Yakası, Yabancı Damat, Bir Bulut Olsam ve Aşk ve Ceza gibi bir çok dizide rol almıştır. Ayrıca Düğün Dernek, Çalgı Çengi gibi filmlerde başarılı bir performans göstermiştir. İlk Buluşma isimli programında sunuculuğunu yapan Şinasi Yurtsever evlidir.

50 yaşlarında bir Profesör olan Niyazi, muhtarın mahalledeki 3 katlı binasını kiralayarak özel bir üniversite açmıştır. Tek amacı paradır. Para için her şeyi yapar. Tamamen ticari maksatlar ve kar amacıyla üniversiteyi yöneten Niyazi Cihangir, üniversitenin sadece rektörü değil aynı zamanda Mütevelli Heyeti Başkanı, Rektör Yardımcısı Vekili, MMF Dekan Vekili ve İİBF Dekan Vekili’dir. Masrafları mümkün olduğunca düşük tutabilmek için üniversitede kadro açmaz. Grubun iş bulmasına vesile olan kişi de Niyazi’dir. Öğrencisi Mert’in bir rock grubunda davulcu olduğunu bilmektedir. Muhtar kendisinden Ramazan davulcusu bulmak için yardım istediğinde Mert’i önerir. Bunun karşılığında ise muhtardan yeni yılda yapacağı kira zammını geri çekmesini ister. Niyazi karşılıksız hiçbir şey yapmaz. Yaptığı her şeyde bir çıkar güder. Grup işe başladığında mahallelinin onlardan şikayetçi olduğunu muhtardan öğrenir ve Mert ile arkadaşlarını çağırarak onlara telkinde bulunur. Çünkü onlara referans olmuştur.

inasi

Altan Erkekli (Muhtar Sabri)

18 Kasım 1955 İstanbul doğumludur. Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusudur. Bir Demet Tiyatro ile ünlenen oyuncunun çok sayıda tiyatro, dizi ve sinema filmi bulunmaktadır.  Ankara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak da çalışan deneyimli oyuncu Ebru Erkekli ile evlidir ve 3 erkek çocuğu bulunmaktadır.

Muhtar 50 yaşlarındadır. Bıyığı vardır ve muhtar şapkası takmaktadır. Kısa boylu bir yapısı vardır. Görünüşü tam olarak köy muhtarlarını andırmaktadır. Mahallenin işlerini çözmek için yapmayacağı şey yoktur. Mahallede birden çok evi vardır. Üniversite binası da ona aittir. Her şeyini mahalle için kullanır ancak mahalleliye bir türlü yaranamaz. Çünkü her şeyi halletmeye çalışsa da elinde olmadan hep bir şeyleri yanlış yapar. Rock grubunu Ramazan davulcusu olarak işe alması da bu yanlışlardan biridir. Muhtarın durumu kurtarmak adına aldığı kararlar, mahalleli tarafından hiçbir zaman beğenilmeyecektir. Fatma ile İmam sürekli muhtardan şikâyet eder. Muhtar rock grubunu ikinci evinin alt katına yerleştirir. Üst katta ise Mevlüde Teyze oturmaktadır. Muhtar ömrünün son günlerini yaşayan Mevlüde Teyze’ye de sahip çıkmıştır. Rock grubuna da sahip çıkan muhtar, kendi yanlışının üzerini kapatmak için bin takla atar. Mahalleli grubun davul çalmamasından ve gece rock şarkı söylemesinden şikayetçi olacaktır. Muhtar mahalleliyi ikna ederek gençlere şans vermeleri gerektiğini söyler.

altan 1

Benian Dönmez (Fatma)

3 Mart 1965 Ankara doğumludur. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunudur. Diyarbakır, İzmit ve Ankara Devlet Tiyatrolarında görev yapmıştır. Şeref Meselesi, Çıplak Gerçek, Bir Yusuf Masalı gibi diziler de rol almıştır. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisindeki Mübeccel karakterini oyanmıştır.

Fatma kocası Veysel’den 5 yaş büyüktür; 55 yaşındadır. Herkese sürekli laf sokar, sözünü hiç esirgemez. Hep bir şeylerden şikayetçidir, kimse onu memnun edemez. Tek derdi oğlu Mehmet’i evlendirmektir. Sırf bu yüzden Kur’an kursuna kaydolur. Amacı kursa gelen kızların arasından oğluna eş adayı bulmaktır. Günlük hayatta başı açık olan Fatma, kursa gittiğinde başını örter. Oğlunu evliliğe ikna etmek adına yapmayacağı şey yoktur. Mehmet bir an önce evlensin diye hasta olduğunu, ömrünün son günlerini yaşadığı yalanını söylediği bile olmuştur.

benian 1

Dilek Çelebi (Sevcan)

1 Mayıs 1980 Ankara doğumludur. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı mezunudur. Özel kreşlerde sanat öğretmenliği yapmıştır. Ayrıca seslendirme sanatçısıdır. Bugünün Saraylısı, Kadim Dostum, No: 309 gibi bir çok dizi ve filmde rol almıştır. Arkadaşlarıyla 2001 yılında Mahşer-i Cümbüş isimli bir tiyatro grubu kurarak Türkiye de ilk doğaçlama grubu oldu.

Naci’nin karısı olan Sevcan, Fatma’nın yancısı gibidir. Fatma ile takılır. Kendisinden daha baskın bir karakter olduğu için onun yanında hep ezilir. Sevcan’ın derdi kızı Cemre’yi Mehmet ile evlendirmektir. Kızının yabancı birine gitmesini istememektedir. Fatma ile birlikte Kur’an kursuna gider. Bu ikilinin olayı temelde evlilik meselesidir. Sevcan da kızını evlendirmeye çalışır.

dilek

Bülent Seyran (Naci)

22 Şubat 1976 Almanya doğumludur. İzmir Konak Belediyesinde 1992 yılında stajer olarak başlayan oyuncu bir çok tiyatro ve dizide oynadı. Otuza yakın dizi ve filmde rol alan oyuncu aynı zamanda seslendirme sanatçısıdır. Fatmagül’ün Suçu Ne?, Aldırma Gönül, Renkli Dünyalar son olarak oynadığı dizilerden bazılarıdır.

Naci, mahallenin en enteresan insanıdır. 50’li yaşlarında olan Naci orta boylu ve bıyıklıdır. Askerliğini yaptıktan sonra mahallede çay ocağı açmıştır. O günden bu yana mahallenin çaycısıdır. Veresiye çay satmayı sevmez, cimridir. Buna rağmen mahallelinin çoğu bir şekilde çay parasını yazdırır. Kimseyle tartışmaya girmez; herkesi haklı bulur. Her şeye söylenecek bir sözü vardır ama hiçbir zaman kendine ait fikri yoktur. Ortaya atılan her şeye “doğru” der. Kavga etmeyi, mücadele etmeyi sevmez. Kolay pes eder. Öyle ki; aynı anda söylenilen karşıt fikirlerin hepsine de “doğru” der.bülent

Uğur Serhan (Veysel)

1973 yılında Malatya da dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarda İstanbul’a gelmiş ve burada yaşamaya devam etmektedir. Hırsız Var, Ağa Kızı, Sayın Bakanım, Mert ile Gert, Oldu Teşekkürler, Aramızda Kalsın gibi dizi ve filmlerde rol almıştır. Hayvanları sevmesi ile biliniyor.

uğur 1

Ergül Miray Şahin (Elif)

Aslen Düzceli olan oyuncu 1989 yılında İstanbul da dünyaya gelmiştir. 30 yaşındaki Ergül Miray Şahin, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunudur. 2006 yılında yayınlanan Sev Kardeşim dizisi ile oyunculuk serüveni başlayan oyuncu 2011 yılında Arka Sıradakiler dizisinde Nuran Batur karakterini oynamıştır.

30’lu yaşlarında olan Elif, Kur’an kursu hocasıdır. Başörtülü, dindar ve güzel bir kadındır. Mücadeleci bir karakteri vardır, pes etmez. Önyargılı değildir. Kur’an öğretmeyi, bilgi paylaşmayı sever ama annesinin Kur’an kursuna gelmesinden rahatsız olur. Çünkü annesiyle uğraşmaktan işini yapamaz hale gelmiştir. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte mahallenin yaşlı kadınları da Kur’an kursuna kaydolur. Elif, yaşlı kadınlara Kur’an öğretmekte zorlanır ancak vazgeçmez. Bir süre sonra Elif’in yardımına Gökçe koşacaktır. Gökçe kısa sürede Kur’an öğrenip, hafıza teknikleriyle yaşlı kadınlara Kur’an okumayı öğretir.

ergül miray şahin

Musab Ekici (Mehmet)

3 Mart 1992 Elazığ doğumludur. 27 yaşındaki oyuncu İstanbul Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Uzun yıllar tiyatro ile uğraşan Musab Ekicinin ilk dizi deneyimi 2015 yılında Acil Aşk Aranıyor dizisinde Mert karakteriyle olmuştur. Ancak biz onu İsimsizler dizisinde oynadığı Derman karakteriyle tanıyoruz.

musab

Cemre Polat (Cemre)

Diriliş Ertuğrul dizisinde Marya olarak tanıdığımız Cemre Polat 1994 yılında Ankara da doğmuştur. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü mezunudur. 25 yaşındaki güzel oyuncunun ilk dizi deneyimi 2017 yılında Meryem dizisi ile olmuştur.

Akıllı ve zeki bir kızdır. 20’li yaşlarında olan Cemre babasının ve annesinin aksine güçlü bir karakter yapısına sahiptir. Kolay lokma değildir. Doğru bildiği şeyi savunur. Yanlış gördüğünde ise müdahale eder. Adaletli bir insandır. Kendisine aşık olan Mert’e başta karşılık vermese de onu tanıdıkça gönlünü kaptırır. Mert aslında kendisine uygun bir aday değildir. Karakterleri tamamen farklıdır. Cemre, Mert’e olan hislerini gizlemek durumunda kalacaktır.

ceren cemre

Ozan Çelik (İmam Mustafa)

35 yaşında, işine aşık biridir. Uzun boyludur ve kaslı bir yapısı vardır. Mahalleliyi camiye çekmenin yollarını arar. Ramazan ayının gelmesiyle farklı organizasyonlar yaparak insanları camiye alıştırmaya uğraşır. Mahalleli ile hiyerarşik bir ilişkisi yoktur ancak varmış gibi davranır. Muhtarla hep gergin bir ilişkileri vardır. İmamın ayrıca kendisi gibi hocalık yapan Elif’e ilgisi vardır. Bunu açıkça belli edemez. Mahallelinin, cami dışında dini sorular sormasını istemez.

Yiğit Ege Yazar (İdris)

2000 yılının Eylül ayında İstanbul da dünyaya gelmiştir.  Köstebekgiller dizisinde Caner ismiyle tanınmıştır. 2009 yılında Kanal-İ-zasyon filmiyle ilk sinema serüveni başlamıştır. Köstebekgiller 2: Gölgenin Tılsımı, Köstebekgiller: Perili Orman ve Kardeşler gibi sinema filmlerinde rol almıştır.

18 yaşlarında garip bir çocuktur. Çok konuşmaz, ne denilirse onu yapar. Mahalledeki herkesin ayak işini koşar. Kimse ona soru sormaz. Bir ailesi var mı? Buraya nereden geldi? Kimin nesi? Kimse, hakkında fikir sahibi değildir. Yalnızca nerede ayak işi varsa İdris oradadır. Aslında İdris’in kendi dünyasında kurduğu ve kimselerin bilmediği hayalleri vardır. O, gelecekte imam olmak istemektedir. Ancak hiç kimse onun ne istediğini sormaz.

yiğit

Jale Aylanç (Mevlüde)

23 Mart 1948 yılında İstanbul da doğmuştur. Deneyimli oyunu tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur. Aynı zamanda seslendirme sanatçılığı da yapmaktadır. Sanat hayatına 1964 yılında Halkevlerinde tiyatro oynayarak başlamıştır. TV serüveni 1985 yılında Kırlangıç Fırtınası ile başlamıştır. Çok sayıda dizi ve filmde rol almıştır.

Mahallenin en yaşlısı olan Mevlüde tam bir babaannedir. 80’li yaşlarında ömrünün son günlerini yaşayan Mevlüde’nin hayattaki tek amacı; öldüğünde mezar taşının yapılması için gereken parayı biriktirmektir. Çok fakirdir. Muhtarın ikinci evinin üst katında oturur. İnsanlara karşı hep iyi hisler besler. Kimseyi kırmamaya çalışır, öğüt verir. Onunla konuşan herkes yanından mutlu ayrılır. İnsanlara huzur veren bir yanı vardır. Tane tane, masal anlatır gibi konuşur.

jale

Ömer Turan (Toprak)

20 yaşarındadır. Seyfi’nin oğludur. Rock grubunun üyesiyken elim bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybetmiştir. Tek hayali grubun bir festivalde sahne almasıdır.

Alper Baytekin (Muhabir)

Dengi Dengine 2. Tanıtım

Dengi Dengine Tanıtım

dengi