Hay Sultan Abdülkadir Geylani Kimdir? Mehmet Özgür Biyografisi

Önemli tarihi olayları gün yüzüne çıkarmaya devam eden TRT 1 yine adından sıkça söz ettirecek bir diziyle karşımıza geliyor. Kadiri tarikatının kurucusu Abdülkadir Geylani Hazretlerinin yaşantısını konu edinecek olan dizi için geri sayım başladı. Dizide Abdülkadir Geylani Hazretlerini usta oyuncu Çetin Tekindor oynayacaktı. Ancak koronavirüs tedbirleri dolayısıyla ünlü oyuncunun yerine Mehmet Özgür rol alacak.mehmet

Yapımcı Emre Konuk olurken dizinin yönetmen koltuğunda Sedat İnci oturuyor. İsa Yıldız’ın senaryosunu yazdığı dizinin çekimlerine başlanmıştı. Dizide yanlış anlaşılan ve günümüzde deforme olan bir geleneğin doğruları ve gerçek yüzü anlatılıyor. 60 dakikalık 30 bölümden oluşacak dizi yakında TRT 1 ekranlarında.

Hay Sultan Abdülkadir Geylani Kimdir?

1077 yılında Hazar Denizinin güneyinde yer alan Gılan eyalet merkezinde dünyaya geldi. Şeceresinin Hz. Ali’ye dayandığı bilinen Geylani küçük yaşta babasını kaybetti. 18 yaşına geldiğinde annesinin izni ile Bağdat’a gitti ve burada devrin ünlü hocalarından dersler aldı. Kısa sürede şöhreti yayıldı. Şafi olmasına rağmen unutulmaya yüz tutmuş Hanbeli mezhebini canlandırmak için bu mezhebe dahil oldu. Tüm fetvalarını Şafii ve Hanbeli mezheplerine göre verdi. Çok sayıda kız ve erkek çocuk sahibidir. Erkek çocukları dünyanın dört bir yanına dağılmış ve Kadirilik fikrini aşılamıştır. Abdülkadir Geylani Hazretleri yaşamı boyunca çok sayıda kitap yazmıştır. 89/90 yaşlarında Bağdat’ta vefat etmiştir.

hay sultan

Mehmet Özgür Kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Nizamülmülk karakteri ile milyonların gözdesi olan Mehmet Özgür 30 Ağustos 1970 yılında Antalya’nın Korkuteli ilçesinde dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunudur. Sanat yaşamına 1988 yılında Antalya Dil Kursunda katıldığı bir tiyatro etkinliği ile başladı. İlk dizi deneyimi ise 2004 yılında oynadığı Tarçın olmuştur. Ardından çok sayıda dizi ve filmde rol aldı. Ayrıca bazı tiyatro oyunlarında yönetmenlik yaptı.mehmet1

Mehmet Özgür Hangi Dizi ve Filmlerde Oynadı?

Uyanış: Büyük Selçuklu – 2020 – NizâmülmülkJet Sosyete – 2020 – Polat Sakinoğlu – Konuk Oyuncu
Ya İstiklal Ya Ölüm – 2020 – Mehmet Âkif Ersoy
Cinayet Süsü‎, 2019
Vuslat, 2019-2020, “Salih Koluber – Salih Baba”
Ölümlü Dünya, 2018, “İlhami”
Söz, 2017-2018, “Agah (Hamit Karasu)”
Masum, 2017, “Selahattin”
İçimdeki Fırtına, 2017
Hanım Köylü, 2016, “Düzgün Ağa”
Ertuğrul 1890, 2015, “Âli Bey”

Ayrıca bir çok tiyatro oyununda rol almış ve yönetmenliğini yapmıştır.

Mehmet Özgür Nereli Evli Mi?

50 yaşındaki usta oyuncu Antalya’nın Korkuteli İlçesinde dünyaya geldi. 1996 yılında Safinaz Özgür ile evlendi. Başar Arhan adında bir erkek çocuk sahibidir.

Yorum yaz