Kurşun Ne Zaman Final Yapacak? Kaç Bölüm Yayınlanacak?

Kurşun Dizisi 4 Aralıkta Final Yapacak (22 Kasım 2019)

Daha önce ki güncellememizde Fox TV’nin içinde Kurşun dizisinin ne zaman final yapması gerekiyor konusu tartışılıyor demiştik ve bu haberimiz doğru çıktı. Fox Tv yetkilileri Kurşun dizisine hiç zaman tanımadı ve dizinin 4 aralık 2019 çarşamba akşamı yayınlanacak 7. bölümü ile final yapmasına karar verdi.

Fox TV adeta ne set çalışanlarına acıdı ne de yapımcının Kurşun  dizisi için harcadığı paraya. Son aylarda yayınladığı her dizi ile izlenme rekorları kıran Fox Tv Kurşun gibi zarar ettiği dizilere karşı acımasızca kararlar alarak izleyici karşısına aldı. Kurşun Ne Zaman Final Yapacak

Kurşun 7. Bölüm Final Fragmanı

Kurşun Dizisi İçin Final Söylentileri Var (20 Kasım 2019)

Daha 4. bölümü ile 13 kasım akşamı ekranlara gelen Kurşun dizisinde her hafta geriye doğru bir gidiş var; kulislerde bu reytinglerin Kurşun dizisinin başrol oyuncu maliyetlerini bile karışamayacağı konuşuluyor. Kurşun dizisi ile ilgili tahminler en fazla 12 bölüm dayanır  ve  8 ocak 2020 çarşamba günü veya 17 ocak 2020’de 13. bölümü ile final yapar yönünde. Gerçekten bu kadar iyi oyunculuk bu kadar iyi kadro nasıl bu kadar kötü sonuç alıyor biz de anlamıyoruz. Bu kötü gidişin sebebi olarak görülen senaristler ile Kurşun dizisinde yollar ayrıldı.

Most Yapım Kurşun dizisinde ki bu kötü gidişinin cezasını dizinin senaristine kesti. Kurşun dizisinin senaryo ekibinde Kerem Deren, Çisil Hazal Tenim ve Ayberk Çınar gibi çok güçlü kalemler vardı. Bu senaristler ile yollar ayrıldı. Yerine ise Ozan Aksungur ve ekibi getirildi. Bu ekibe de 4 bölüm zaman tanınacak. Kurşun dizisinin yeni senaryo ekibi dizinin 6. bölümünden sonra diziyi yazmaya başladı. Açık söylemek gerekirse 6 bölümde yeni senaristlere zaman tanınacak ve dizinin reytinglerinin yükselmesi beklenecek. Eğer aralık ayında yayınlanacak bölümlerde dizi 5 ve üzeri reytingleri göremezse her an için final kararı ile karşı karşıya kalabilir.

Kurşun yeni bölüm reytingleri

Kurşun Dizisi Reytingleri

23 ekim 2019 çarşamba günü ilk bölümü ile ekranlara gelen Most Production yeni dizisi Kurşun ilk bölümü ile bir çok eleştirmenden tam not aldı. Reytinglerde ise Total grubunda Sen Anlat Karadeniz, Benim Adım Melek ve Afili Aşk gibi rakipleri karşısında geride kalsa da ilk bölüm itibari ile aldığı olumlu tepkiler ve yüksek reytingler ile şuan için herkesi memnun etmiş gibi görünüyor.

Total grubunda günü birincisi 6 reyting alırken günü beşinci sırada bitiren Kurşun dizisi 4.7 reyting almış. Bu da aslında çarşamba günlerinin kesin bir lideri olmadığının göstergesi. Zaten Kurşun dizisi Total grubu haricinde Ab ve Abc1 de 6 ve üzeri reyting alarak zaten beklentilerin üzerine çıkmış durumda. Böylelikle Kurşun dizisinin ilk bölümü hem eleştirmenlerden hemde reytinglerden geçer not almış oldu. Umarım bu şekilde başarıları devam eder ancak Kurşun dizisine gelen bir çok da eleştiri oldu. kurşun final

Kurşun Dizisi Karadayı Dizisine Çok Benzemiş

Bir çok izleyici sosyal medyada Kurşun dizisi ile Kenan İmirzalıoğlu ve Bergüzar Korel’in 2012 yapımı Karadayı dizisini bir birine çok benzetmiş. Tabi hikaye olarak iki dizi bir birine benzemese de içinde korkusuz bir cinayet Savcısı olması ve olayların akışı itibari ile bende Kurşun dizisini izlerken bir an Karadayı dizisini gördüm.

Kurşun Dizisinin İlk Bölümünü Sıkıcı Bulanlar Olmuş

Bir çok izleyici dizinin ilk bölümünde çok sıkıldığını ve diziye karşı heyecanının kaçtığını belirtmiş. Açık konuşmak gerekirse hikaye çok zayıf aktı ve anlaşılmadı başlarda. Yani hikaye ilk yarım saat içine almadı izleyiciyi. Kurşun dizisinin reyting almanın zor olduğu AB ve ABC1’de yüksek reyting almasının ve Total de düşük kalmasının temel nedeni bu. Dizi biraz karmaşık ve bir kısım izleyiciye ağır kalmıştı. Aynı durum Kuzgun dizisinin başını yakmış ve harika bir iş olmasına rağmen dizi erken final yapmak zorunda kalmştır.

Burçin Terzioğlu’nun görünüşü Tepki Çekti

Hali ile Kurşun dizisi bir dönem dizisi ve dönemin kıyafetleri ve modelleri oyuncular üzerinde doğru şekilde kullanılmış. O günleri bilmeyen izleyiciler için dizi de gazeteci Leyla karakterine hayat veren Burçin Terzioğlu’nun kıyafetleri ve tarzı abartı gelmiş olabilir ama dönem itibari ile bakıldığında doğru tercihler yapılmış; yapılan yanlış ise Gazeteci Leyla Devrim’in dizi de 20’li yaşlarda gösterilmesi olmuş. 39 yaşında olan Burçin nasıl olur da 20’li yaşlarda normal durabilir ki tabi ki abes duracaktı. Bence daha genç bir isim Leyla karakteri ile karşımıza çıksa bu kıyafetler ve saç bu kadar abes gelmezdi. Kurşun Ne Zaman final

 Kurşun Farklı ve Nostaji Kokan Bir Proje Olmuş

Kurşun dizisine gelen eleştirileri paylaştık şimdi de dizinin artılarından bahsedelim; öncelikle boş beleş bir romantik komedi olmamış. Yapımcı özellikle farklı bir proje çıkarmaya çalışmış ve bunda da başarılı olmuş. Buram buram nostalji kokusuyla Kurşun dizisi benim gibi 80’leri özleyenleri mest etti diyebilirim. Özlemişiz İstanbul’un o eski halini.

Özellikle dönemin adalet sistemi, 80’lerde medya işleyişini ve karanlık yeraltı dünyasıunu tüm gerçekliği ile anlatılması beni ve bir çok izleyiciyi büyüledi. Kurşun dizisi yapımcısı Most Production izleyici büyülemek ve 80’lere götürmek için her şeyi düşünmüş; öyle ki kameraların eski Türk filmlerini aratmayan çekim tarzı çok hoş bir ince detaydı.

Engin Altan Düzyatan 5 sezon başka bir projeden yer almış olmasına ve hiç ara vermeden başka bir dizi ile izleyicisi karşısına çımasına rağmen ben onu farklı bir roller ekranda görmekten rahatsız olmadım. Normalde bu durumun yadırganması lazım.

Hikaye olarak da Kurşun bence akıcıydı. Daha ilk bölümden Savcı Orhan Atmaca’nın kardeşi  Zeynep’in öldürülmesi izleyiciyi etkiledi; ancak onu öldüren Bünyamin’in oğlu Rıfat olması biraz havada kaldı. Bu Bünyamin ve Aydın meselesi; bu üçlünün geçmişleri bence biraz havada kaldı.

Kurşun Ne Zaman Final Yapacak?

Kurşun dizisi planlamaları 30 bölüm üzerine kuruldu. Most Production  en azından 30 bölün yani sezon sonuna kadar Kurşun dizisini çekmekte kararlı. Tüm planlamalar bunun üzerine yapılıyor; ancak Fox TV çok risk almamıştır ve Kurşun dizisi için 10 bölümlük bir yayın hakları sözleşmesi imzalamıştır. Fox Tv sezon sonuna kadar zarar edeceği bir projeyi almak istemez. Bu nedenle eğer Kurşun dizisi başarısız olur ve kanala zarar ettirirse bu durumda Kurşun 10. bölümü ile ekranlara veda edecektir. Bu da Kurşun dizisinin final yapmasının en erken 26 aralık 2019 perşembe günü bulacağını söyleyebilirim.

Kurşun Kaç Bölüm Yayınlanacak?

Şimdiden Kurşun dizisine ömür biçmek olmaz ama bence Kurşun dizisi önümüzde ki haftalarda reytinglerini yükseltecek ve haziran 2020’ye kadar yayında kalacaktır. Ben Kurşun gibi bir projenin erken final yapacağına hiç ihtimal vermiyorum. İlerleyen günlerde daha da netleşmekle birlikte bence Kurşun dizisi 30. bölümü ile mayıs 2020’de ekranlara veda edecektir.