Mevlana Oyuncuları Yapımcısı Senaristi Yönetmeni Trt 1

Kale Filmin yeni dizisi Mevlana’nın oyuncu kadrosu belli oldu. Mevlana oyuncuları Ahmet Mümtaz Taylan, Baki Davrak ve Ushan Çakır olacak.

Mevlana yönetmeni: Mevlana dizisinin yönetmeni Can Ulkay olacak.

Mevlana Dizisi Senaryosu: Mevlana dizisinin senaryosunu Ali Aydın yazacak.

Mevlana Yapımcısı: Mevlana dizisi yapımcısı Kale Film olacak.

Haziran ayında Mevlana’nın şehri Konya’da çekilecek Mevlana dizisi 30 bölüm olarak ekranlara gelecek. Eylül 2021 de Trt 1 ekranlarında yayınlanması beklenen Mevlana dizisinin sanat yönetmenliğini ise  Soydan Kuş olacak.

Mevlana Oyuncuları

Ahmet Mümtaz Taylan (Zerkubi)

2021 de hem Yeni Leyla İle Mecnun dizisinde hem de Mevlana dizisinde yer alacak olan Ahmet Mümtaz Taylan Mevlana dizisinde Zerkubi karakteri ile yer alacak. 2021’e Arıza dizisi ile başlayan ancak Arıza dizisinin final yapması ile boşa çıkan Ahmet Mümtaz Taylan 12 Eylül 1965 de Ankara da dünyaya gelmiştir.

56 yaşında olan Ahmet Mümtaz Taylan aslen devlet tiyatroları oyuncusudur. Güzel Köylü ve Hayat Şarkısı dizilerinde ki performansı ile büyük çıkış yakalayan Ahmet Mümtaz Taylan son dönemde Alef dizisi ile internet dizilerinde de yer almaya başlamıştır.

Ahmet Mumtaz Taylan mevlana dizisi

Baki Davrak (Şemsettin İsfehani)

Son olarak Çukur dizisinde Ogeday karakteri ile yer alan Baki Davrak Şemsettin İsfehani karakteri ile  Mevlana dizisinde yer alacaktır. Almanya’da doğumlu olan Baki Davrak daha önce de Vatanım Sensin dizisinde Yunan Komutanı Vasili olarak yer almıştır. Baki Davrak 1971 doğumludur 49 yaşının içindedir.

Baki Davrak mevlana dizisi

Burç Kümbetlioğlu (Gıyaseddin)

Son olarak Savaşçı ve Akıncı dizilerinde yer alan Burç Kümbetlioğlu Gıyaseddin karakteri ile Mevlana dizisinde yer alacak. 14 Eylül 1980 de Sivas da dünyaya gelen Burç Kümbetlioğlu 41 yaşındadır. Payitaht Abdülhamit ve Milat dizileri Burç Kümbetlioğlu’nun sevilen dizilerdir. Burc Kumbetlioglu mevlana dizisi

Ushan Çakır (Şirazi)

Şirazi karakteri ile Mevlana dizisinde yer alan Ushan Çakır 23 Mayıs 1984 yılında İzmir doğumludur. İstanbul Devlet Konservatuvarında eğitim alan Ushan Çakır  Avlu dizisinde hayat verdiği Komiser Tolga karakteri ile tanınmıştır. Son dönemde Bir İstanbul Masalı, Ufak Tefek Cinayetler, Leyla ile Mecnun, 20 Dakika, Kurt Seyit ve Şura, Kara Ekmek ve Muhteşem Yüzyıl Kösem gibi dizilerde yer almıştır.  37 yaşındaki Ushan Çakır 1,70m boyunda 70 kg ağırlığındadır.

ushan cakir mevlana dizisi

Mert Karabulut (Kemalettin Kamyar)

Mevlana  oyuncuları arasında yer aşan Mert Karabulut 25 Ekim 1982 Ankara doğumludur ve 39 yaşındadır. Ankara Üniversitesinde Matematik eğitimi alan Mert Karabulut Arka Sokaklar dizisi ile oyunculuğa başlamıştır. Payitaht Abdülhamid, Kardeşim İçin, Bir Zamanlar Osmanlı, Çırağan Baskını ve Vuslat Mert Karabulut’un önemli dizileri arasındadır. Mert Karabulut şuanda Teşkilat dizisinde  Kemal karakteri ile yer almaktadır.mert karabulut

Özlem Tokaslan (Kıramana)

Kıramana karakteri ile Mevlana dizisinde usta oyunculuğunu sergileyecek olan Özlem Tokaslan 3 Kasım 1973 İzmir doğumludur ve 48 yaşının içindedir. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümü mezunu olan Özlem Tokaslan son dönemde No: 309, Ufak Tefek Cinayetler ve Erkenci Kuş dizilerinde yer almıştır. Özlem Tokaslan 165 cm boyunda ve 85 kg ağırlığındadır. Mevlana Oyuncularından biri de Özlem Tokaslan olacak.

Ozlem Tokaslan mevlana dizisi

Mert Turak (Meczup)

Meczup karakteri ile Mevlana dizisinde yer alacak olan Mert Turak 29 Mart 1980 İzmir doğumludur ve 41 yaşının içindedir. İstanbul Üniversitesinde Tiyatro  bölümü mezunu olan Mert Turak 1.73 metre boyunda ve 66 kilo ağırlığındadır. Birgül Kurtçu ile evli olan Mert Turak Beni Böyle Sev ve Yeşil Deniz dizileri ile tanınmıştır. Mevlana Oyuncuları arasında Mert Turak’ta yer alacaktır.

mert turak 1

Mevlana Afganistan’ın Belh şehrinde dünyaya gelmişti. Şems-i Tebrisi ile kurduğu yakın dostluğu ile hamken pişen Mevlana ve ailesi Moğol istilasını nedeniyle doğduğu topraklardan ayrılarak Anadolu’ya gelmiştir.

Sufi mutasavvıf olan Mevlana hala Amerika da en çok şiir kitabı satılan şair ünvanına sahiptir; tüm dünyada hoşgörünün timsali olmuştur. Celâleddin lakabı efendimiz anlamındadır. Dünyanın en çok okunan kitaplarından biri olan Mesnevi’yi mevlana farsça yazmıştır. Mevlana Rabbi’ne duyduğu aşk ile anılmak istenmiştir.

Mevlana dizisinde kimin Mevlana’ya hayat vereceği şuanda bilinmiyor ancak bir çok oyuncu ile deneme çekimleri yapıldığı biliniyor. Bakalım bu şanslı oyuncu kim olacak?mevlana oyuncuları arasında özlem tokaslan ve ahmet mümtaz taylan da var.