Mevlana Celaleddin-i Rumi Oyuncuları Yapımcısı Senaristi Yönetmeni Trt 1

Kale Filmin yeni dizisi Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin oyuncu kadrosu belli oldu. Mevlana oyuncuları Kaan Yıldırım, Devrim Özkan, Ahmet Mümtaz Taylan, Baki Davrak ve Ushan Çakır olacak.

Mevlana yönetmeni: Mevlana dizisinin yönetmeni Can Ulkay olacak.

Mevlana Dizisi Senaryosu: Mevlana dizisinin senaryosunu Ali Aydın yazacak.

Mevlana Yapımcısı: Mevlana dizisi yapımcısı Kale Film olacak.

Eylül ayında Mevlana’nın şehri Konya’da çekilecek Mevlana dizisi 30 bölüm olarak ekranlara gelecek. Eylül 2021 de Trt 1’in dijital platformlarında yayınlanacağı açıklana Mevlana dizisinin sanat yönetmenliğini ise  Soydan Kuş olacak.

Mevlana Oyuncuları

Bülent İnal

Son olarak Payitaht Abdulhamid dizisinde yer alan Bülent İnal Mevlana dizisinde Mevlana’ya hayat verecek. 19 Mayıs 1973’de Şanlıurfa doğumlu olan Bülent İnal 48 yaşının içindedir. 9 Eylül Üniversitesi Tiyatro fakültesi mezunu olan Bülent İnal son dönemde Urfalıyam Ezelden, Babam ve Ailesi ve Son Destan dizilerinde yer almıştır. bülent inal mevlana dizisinde mevlana karakteri ile yer alacaktır

 

Kaan Yıldırım (Ömer Atabek)

1986 İstanbul’da doğumlu olan Kaan Yıldırım 35 yaşının içindedir. Ulan İstanbul dizisi ile ismini duyurmayı başlayan başarısını ise Adı Mutluluk dizisi ile ile devam ettiren Kaan Yıldırım 2018 de ise Klavye Delikanlıları dizisi ile popülerliğini korumuştur. 2018 2019 sezonunda Halka isimli Trt 1 dizisinde de yer alan Kaan Yıldırım oyuncusu arkadaşı Ezgi Eyüboğlu ile sevgili olmuştur. Kaan Yılıdırım son olarak ise Hekimoğlu dizisinde bir doktora hayat vermiştir. İngiltere de pazarlama eğitimi alan Kaan Yıldırım oyuncu olmak isteyince Başkent İletişim Bilimleri Akademisinde oyunculuk eğitimini tamamlamıştır.hakan yildirim

Devrim Özkan (Efsun)

Seksenler dizisi ile oyunculuğa başlayan Devrim Özkan 1996 Muğla doğumludur ve 25 yaşındadır. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tiyatro eğitimi alan Devrim Özkan en çok tnaınmasını sağlayan dizi Rüya dizisi olmuştur. Devrim Özkan hayatta hep güler yüzlü bir insan olmuştur bu da izleyicilerin onu çok sevmesini sağlamıştır. Devrim Özkan son olarak Vatanim Sensin dizisinde Havva karakterine hayat vermiş ve sadece Türkiye’de değil tüm dünyada tanınan bir kadın başrol oyuncusu olmayı hak etmiştir. Devrim Özkan çok fazla projede yer almamasına rağmen gündem hiç düşmemiş ve Trt 1’in sevilen dizisi Vuslat’ın kadın başrol oyuncusu olmasını sağlamıştır. Vuslat dizisi Devrim Özkan’ın ilk başrol deneyimi olmuş ikinci başrol deneyimini ise Mevlana dizisi ile yaşayacaktır. devrim ozkan

Ahmet Mümtaz Taylan (Zerkubi)

2021 de hem Yeni Leyla İle Mecnun dizisinde hem de Mevlana dizisinde yer alacak olan Ahmet Mümtaz Taylan Mevlana dizisinde Zerkubi karakteri ile yer alacak. 2021’e Arıza dizisi ile başlayan ancak Arıza dizisinin final yapması ile boşa çıkan Ahmet Mümtaz Taylan 12 Eylül 1965 de Ankara da dünyaya gelmiştir.

56 yaşında olan Ahmet Mümtaz Taylan aslen devlet tiyatroları oyuncusudur. Güzel Köylü ve Hayat Şarkısı dizilerinde ki performansı ile büyük çıkış yakalayan Ahmet Mümtaz Taylan son dönemde Alef dizisi ile internet dizilerinde de yer almaya başlamıştır.

Ahmet Mumtaz Taylan mevlana dizisi

Baki Davrak (Şemsettin İsfehani)

Son olarak Çukur dizisinde Ogeday karakteri ile yer alan Baki Davrak Şemsettin İsfehani karakteri ile  Mevlana dizisinde yer alacaktır. Almanya’da doğumlu olan Baki Davrak daha önce de Vatanım Sensin dizisinde Yunan Komutanı Vasili olarak yer almıştır. Baki Davrak 1971 doğumludur 49 yaşının içindedir.

Baki Davrak mevlana dizisi

Burç Kümbetlioğlu (Gıyaseddin)

Son olarak Savaşçı ve Akıncı dizilerinde yer alan Burç Kümbetlioğlu Gıyaseddin karakteri ile Mevlana dizisinde yer alacak. 14 Eylül 1980 de Sivas da dünyaya gelen Burç Kümbetlioğlu 41 yaşındadır. Payitaht Abdülhamit ve Milat dizileri Burç Kümbetlioğlu’nun sevilen dizilerdir. Burc Kumbetlioglu mevlana dizisi

Ushan Çakır (Şirazi)

Şirazi karakteri ile Mevlana dizisinde yer alan Ushan Çakır 23 Mayıs 1984 yılında İzmir doğumludur. İstanbul Devlet Konservatuvarında eğitim alan Ushan Çakır  Avlu dizisinde hayat verdiği Komiser Tolga karakteri ile tanınmıştır. Son dönemde Bir İstanbul Masalı, Ufak Tefek Cinayetler, Leyla ile Mecnun, 20 Dakika, Kurt Seyit ve Şura, Kara Ekmek ve Muhteşem Yüzyıl Kösem gibi dizilerde yer almıştır.  37 yaşındaki Ushan Çakır 1,70m boyunda 70 kg ağırlığındadır.

ushan cakir mevlana dizisi

Mert Karabulut (Kemalettin Kamyar)

Mevlana  oyuncuları arasında yer aşan Mert Karabulut 25 Ekim 1982 Ankara doğumludur ve 39 yaşındadır. Ankara Üniversitesinde Matematik eğitimi alan Mert Karabulut Arka Sokaklar dizisi ile oyunculuğa başlamıştır. Payitaht Abdülhamid, Kardeşim İçin, Bir Zamanlar Osmanlı, Çırağan Baskını ve Vuslat Mert Karabulut’un önemli dizileri arasındadır. Mert Karabulut şuanda Teşkilat dizisinde  Kemal karakteri ile yer almaktadır.mert karabulut

Özlem Tokaslan (Kıramana)

Kıramana karakteri ile Mevlana dizisinde usta oyunculuğunu sergileyecek olan Özlem Tokaslan 3 Kasım 1973 İzmir doğumludur ve 48 yaşının içindedir. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümü mezunu olan Özlem Tokaslan son dönemde No: 309, Ufak Tefek Cinayetler ve Erkenci Kuş dizilerinde yer almıştır. Özlem Tokaslan 165 cm boyunda ve 85 kg ağırlığındadır. Mevlana Oyuncularından biri de Özlem Tokaslan olacak.

Ozlem Tokaslan mevlana dizisi

Mert Turak (Meczup)

Meczup karakteri ile Mevlana dizisinde yer alacak olan Mert Turak 29 Mart 1980 İzmir doğumludur ve 41 yaşının içindedir. İstanbul Üniversitesinde Tiyatro  bölümü mezunu olan Mert Turak 1.73 metre boyunda ve 66 kilo ağırlığındadır. Birgül Kurtçu ile evli olan Mert Turak Beni Böyle Sev ve Yeşil Deniz dizileri ile tanınmıştır. Mevlana Oyuncuları arasında Mert Turak’ta yer alacaktır.

mert turak 1

Altan Gördüm

altan gördüm Gel Dese Aşk dizisi

İlker Aksum (İdris)

Ramo dizisi Hasan

Musa Evren (Eyüp)

Musa Evren Kuşlarla yolculuk Derviş Atıf

Yusuf Çim (Sultan Veled)

yusuf cim sahmeran dizisi

Erdal Yıldız

erdal yıldız Halka dizisi terzi

Semra Dinçer

semra dinçer canım dayım filmi

Betigül Ceylan

Betigul Ceylan

Can Nergis

can nergis Yasak Elma dizisi mert

 Ahu Türkpençe (Kirra Hatun)

ahu turkpence Son Yaz dizisi

Gizem Yılmaz (Kimya)

gizem yilmaz

 Levent Can (Vezir Ali)

levent can resimleri 2020 oyuncu

Haluk Piyes (Erzurum Kale Komutanı)

haluk piyes

Burak Can (Alaaddin)

Burak Can 1996 İstanbul doğumludur ve 25 yaşındadır. Son olarak Kuzey Yıldızı dizisinde Poyraz karakteri ile yer alan Burak Can Bank Asya’nın reklam filmleri ile yüzü tanınan bir oyuncudur.  65 kg ve 176 cm boyunda olan Burak Can Barış Manço Kültür Merkezinde oyunculuk eğitimlerini tamamlamıştır. Yılanların Öcü dizisi ile ilk ciddi oyunculuk deneyimini yaşayan Burak Can bu dizi ile çok tanınmış ve izleyici tarafından sevilmiştir. Daha sonra çimdeki Fırtına dizisinde Ozan olarak yer almıştır. Burak Can son dönemde Darısı Başımıza dizisinde Serkan karakterine hayat vermiştir.burak can

 Olzhas Togymbet (Baycu Noyan)Olzhas Togymbet

 Muhammet Emre Kaya (Harun)muhammed emre kaya

Beyazıt Gülercan (Bahattin Veled)Beyazit Gulercan

Yavuz Selim Okur (Hüsamettin Çelebi)yavuz selim okur

Gökhan Yavuz (Davuni)

Gökhan Yavuz Hercai Rıza

Bestem Türen (Cennet Hatun)

Furkan Karadere (Şerafettin)

 Sanurjan Süleymen (Soketay)

Mevlana Afganistan’ın Belh şehrinde dünyaya gelmişti. Şems-i Tebrisi ile kurduğu yakın dostluğu ile hamken pişen Mevlana ve ailesi Moğol istilasını nedeniyle doğduğu topraklardan ayrılarak Anadolu’ya gelmiştir.

Sufi mutasavvıf olan Mevlana hala Amerika da en çok şiir kitabı satılan şair ünvanına sahiptir; tüm dünyada hoşgörünün timsali olmuştur. Celâleddin lakabı efendimiz anlamındadır. Dünyanın en çok okunan kitaplarından biri olan Mesnevi’yi mevlana farsça yazmıştır. Mevlana Rabbi’ne duyduğu aşk ile anılmak istenmiştir.

Mevlana dizisinde kimin Mevlana’ya hayat vereceği şuanda bilinmiyor ancak bir çok oyuncu ile deneme çekimleri yapıldığı biliniyor. Bakalım bu şanslı oyuncu kim olacak?mevlana oyuncuları arasında özlem tokaslan ve ahmet mümtaz taylan da var.

Yorum yaz