Muhteşem Kraliçe 1. Bölüm Özeti 11 Haziran Fragmanı

Trt 1 ekranlarında Kore dizileri yayınlanmaya devam ediyor. Işığın Prensesi dizisinden sonra şimdi de Muhteşem Kraliçe adında yeni bir Kore dizisi daha ekranlara geliyor. Kore de çekildiği yıllarda 50 bölüm olarak yayınlanan dizi, ilgi çekince ve yüksek bir seyirci kitlesine ulaşınca 62 bölüme çıkarılmış. Dizi tarihi romantik tarzda çekilmiş.

600’lü yıllarda hüküm sürmüş Şilla Hükümdarlığında ilk kadın hükümdar olarak tahta geçen Dokman (Kraliçe Seondeok) ve üç krallığı bir araya getiren Kore’nin en büyük generallerinden biri olan Kim Yushin’in hayatından kesitlerin sunulduğu dizi 11 Haziran Salı gününden itibaren Trt 1 ekranlarında yayınlanmaya başlayacak. Dizinin tıpkı İmparatoriçe Ki gibi tutmasını bekliyorum. İyi Seyirler…..

Muhteşem Kraliçe 1. Bölüm Özeti

Kral Jinheung Şila imparatorluğunun 24. hükümdarıdır ve son zamanlarını yaşıyordur. Onun en yakınında Mişil bulunuyordur. Kral Jinheung’un hasta olduğunun farkındadır. Kralın iyiliğini düşünen biri olarak görünüyor. Mişil aynı zamanda özel kuvvetleri(Hawrang) idare etmektedir. Kral Jinheung ona bir kaplan hikayesi anlatır. Elindeki küçük bir hançeri gösterir ve bununla bir kaplanı nasıl öldürdüğünü anlatır.

Mişil küçücük bir hançerle kaplanı nasıl öldürdüğünü merak eder. Kral Jinheung, kaplana bu hançer çizik bile atamaz ama ben onun boğazına elimi soktum ve bu hançerle nefes borusunu kestim der. Ardından ona bazı şeyler söyleyerek kafaları karıştırır. Kral ölmeden önceki vasiyetini bizzat Mişil’e yazdırır. Vasiyetinde Mişil’in vaziyetini korumaya devam etmesini isterken torunu Prens Baekjeong’u halefi olarak atar. Bu durum Mişil’i sinirlendirse de bozuntuya vermez. 1 60

Mişil gittikten sonra Kral Jinheung Solon Rang’ı çağırtır. Solon Rang Hawrang’ın komutanıdır. Kral ondan Mişil’i öldürmesini ister. Kral Jinheung, torunu Prens Baekjeong’u yanına getirtir ve ona kaplanı öldürdüğü hançeri teslim eder. Ülkeyi bundan sonra onun yöneteceğini söyler. Daha küçük olan prens sen olmazsan bu ülkeyi nasıl yönetirim diye ağlamaya başlar. Ardından son nefesini verir.

Solon Rang kabul etmiş gibi görünür ve soluğu Mişil’in yanında alır. Mişil, kralın yanına gittiğinde onun ölmüş olduğunu farkeder ve doğruca Prens Gimyun’u görmeye gider. Ona vasiyetten bahseder ve kendisini kraliçe yapması halinde vasiyeti değiştirebileceğini söyleyerek prens Gimyun’u baştan çıkarır. Munno(Hawrang komutanlarından) bir dağda dua ritüelleri yapıyordur. Aniden bir rüzgar eser ve yanan ateşleri söndürür. Munno sarayda bir şeyler olduğunu farkeder. 2 53

Ayrıca büyük ayının yedi yıldızı 8 oluncaya kadar kimse Mişil’i yenemeyecek diye kralın sesini işitir. Munno vakit kaybetmeden saraya doğru ilerler. Mişil ise vasiyeti değiştirmiş ve Prens Gimyun’un kral olarak atanmasını sağlamıştır. Bunlar yaşanırken torun prens Bekço,Jinji Mişil ve Solon’un yaptıklarına şahit olmuş ancak saklanarak kurtulabilmiştir.

Muhteşem Kraliçe 11 Haziran Özeti

Kraliyet törenleri sırasında ise yerini almak zorunda kalmıştır. Munno saraya geldiğinde iş işten geçmiş, kral defnedilmiş ve tahta Prens Gimyon oturmuştur. Munno nun aklında kralın söyledikleri vardır. Munno o gece yine bir rüya görüyor. Rüyasında büyük ayı takım yıldızının 7 yıldızı sekiz oluyor ve bu yıldızdan çıkan ışık hüzmesi bir faytona giriyor. Mınno dehşet içinde uyanıyor ve rüyasına anlam vermeye çalışıyor.

Aradan 4 yıl geçmesine rağmen Prens Gimyon şimdiki ismi Kral Jinji, Mişil’i kraliçe olarak atamak istemiyor. Bu duruma sinirlenen Mişil hemen Hawrang’ı topluyor ve yeni bir darbe için hazır olmalarını istiyor. Hawrang askerleri hazırlanırken Prens Bekço’nun hanımı Leydi Maya tapınağa dua etmeye gidiyor. Onun yanındaki hizmetli tapınağın kapalı olduğunu ancak içerde bazı askerlerin boyandığını söylüyor. Leydi Maya içeri baktığında saray darbesi için Hawrang askerilerinin boyandığını görüyor.3 50

Hemen bu durumu haber vermek için o sırada tören yapan kralın yanına doğru gidiyorlar. Solon ise onları görmüş ve peşlerine adamlarını göndermiştir. Munno da olanları uzaktan izlemekte bir şeylerin ters gittiğini anlamaktadır. Mişil ve Solon Hawrang askerleri ile birlikte yeni kral Jinji’nin karşısına çıkarlar ve ölen kral Jinheung’un vasiyetini değiştirmekle suçlarlar. Bakanlar da bunu doğrulayınca yeni kral olarak Prens Bekco atanıyor.

Solon’un adamlarından birisi Leydi Maya’yı durduruyor ve onu bir yere yönlendiriyor. Leydi Maya askerin gösterdiği yere giderken başka askerler tarafından bir faytona bindirilip kaçırılıyor. Munno arabayı görünce rüyasını hatırlıyor. Muhteşem Kraliçe 11 Haziran Özeti sona erdi.

Muhteşem Kraliçe 2. Bölüm Fragmanı