Uyanış Büyük Selçuklu Hasan Sabbah Kimdir? Hasan Sabbah Ne Zaman Ölecek?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Hasan Sabbah karakteri ile karşımıza ünlü oyuncu Gürkan Uygun çıkacak. Son olarak Payitaht Abdulhamid dizisi ile 3 sezon izleyici karşısına çıkan Gürkan Uygun şimdi de Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Hasan Sabbah karakteri ile karşımıza çıkacak.

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin oyuncu kadrosunda Gürkan Uygun ile birlikte Buğra Gülsoy, Ekin Koç, Sevda Erginci ve Leyla Lydia Tuğutlu da yer alacak.  Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin tam liste oyuncu kadrosu ve karakter listesi için tıklayınız Nizamı Alem Oyuncuları

Hasan Sabbah Kimdir?

1050 ve 1124 yılları arasında yaşayan Hasan Sabbah 74 yaşında ölmüştür. Hasan Sabbah Nizârî-İsmaili Devleti’nin ve Haşhaşî fedai grubunun kurucusu olarak bilinir. Hasan Sabbah döneminde din konusunda yüksek eğitim almış ciddi bilgi birikimine sahip lider bir adamdır. Hasan Sabbah kurduğu tarikat insanların aklını yıkamayı ve suikast yapmaya hedefleyen bir tarikattır. Hasan Sabbah 35 yıl boyunca Alamut Kalesinde yaşamış ve dışarı çıkmamıştır. Hasan Sabbah, hayatını Sergüzeşt-i Seyyidina adlı bir kitap yazarak anlatmıştır.

İran’da Batıniliğin propagandasını yapan Hasan Sabbah’a Selçuklu Veziri tarafından yakalanma emri verildi. Kaçan ve Alamut Kalesine sığınan Hasan Sabbah bu kalede kandığı insanlar ile Nizârî-İsmaili Devleti’ni kurdu.

Hasan Sabbah Büyük Selçuklu Devleti döneminde yaşanan karışıklıklardan yararlanmış bir çok kaleyi de kendi devletine katmış ve Selçuklu devletinin yıkılmasında büyük pay sahibi olmuştur.

Gürkan Uygun Kimdir?

1974 İzmit doğumlu olan Gürkan Uygun 46 yaşının içindedir. Dormen Tiyatrosunda oyuncuk eğitimi alan Gürkan Uyguna Gürcü asıllıdır. Kurtlar Vadisi’nin Memati’si olarak tanınan Gürkan Uygun daha sonra Muhteşem Yüzyıl dizisinde hayat verdiği Mimar Sinan karakteri ile dünyanın tanıdığı ve çok sevdiği bir isim haline gelmiştir.Gürkan Uygun nizamı alem dizisi

Gürkan Uygun Kehribar, Kaçak, Bu Şehir Arkandan Gelecek ve Mehmed Bir Cihan Fatihi dizileri ne yazık ki Gürkan Uygun’un istediği şekilde devam etmemiş ve erken final yapmıştır. Gürkan Uygun 2018’den beri ise Payitaht Abdulhamid dizisinde Halil Halid karakterine başarı ile hayat vermektedir.

Gürkan Uygun Kaç Yaşında?

27 Mayıs 1974 doğumlu olan Gürkan Uygun 46 yaşının içinedir.

Gürkan Uygun’un Eşi

Gürkan Uygun 2008’den beri Şebnem Uygun ile evlidir. Nizam i Alem Hasan Sabbah