Nizamı Alem Melikşah Kimdir? Gerçek Tarihte Ne Zaman ve Nasıl Ölecek?

Nizamı Alem dizisi eylül ayında Trt 1 ekranlarında izleyicisi karşısında olacak. Selçuklu döneminde ki taht savaşlarının anlatılacağı Nizamı Alem dizisinde Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’a Buğra Gülsoy hayat verecek. Peki Selçuklu Sultanı Melikşah’ı ve icraatlerını ne kadar tanıyoruz. Buğra Gülsoy Nizamı Alem  dizisinde hayat vereceği Sultan Melikşah karakteri için at ve kılıç eğitimi almaya devam ediyor. Nizamı Alem sultan Melikşah

Nizamı Alem Melikşah Kimdir?

Sultan Melikşah Büyük Selçuklu İmparatorluğunun 3. sultanıdır. Sultan Melikşah 1072 ve 1092 yılları arasında 20 yıl hükümdarlık yapmıştır. Terken Hatun , Zübeyde Hatun, Taceddin Seferiyye Hatun olmak üzere 3 eşinden 11 çocuğu vardır. 8 kızı 3 oğlu olan Sultan Melikşah’ın 3 oğlu da kendisinden sonra tahta geçmiştir ancak en çok bilinen oğlu Selçuklu devletinin son hükümdarı Ahmed Sencer’dir.

16 Ağustos 1055  de dünyaya gelen Melikşah 17 yaşında tahta çıkmıştır. Sünni İslam dinine mensup yaşamıştır; dini ilimlerde çok iyidir. Babası Sultan Alparslan bir esir tarafından öldürülünce tahta geçmiştir. Melikşah’ın hükümdar olduğu dönem Büyük Selçuklu Devleti’nin en parlak dönemidir. Melikşah daha tahta çıkmadan amcası tarafından çıkarılan isyanı bastırdı.

Fetihler Sultanı olarak bilinen Sultan Melikşah 20 yıllık iktidarında Buhârâ, Semerkand’ı Diyarbakır, Suriye, Halep, Hatay, Şam, Filistin, Hicaz ve Yemen’i aldı. Büyük Selçuklu Devletinin sınırlarını Akdeniz’den Sina çölüne kadar genişletti. Bu nedenle de Sultan  Melikşah’a fetihlerin sultanı ismi verilmiştir.

Sultan Melikşah Nasıl Öldü?

Bazı Şii kaynaklarda Sultan Melikşah Caferi alimleri dinleyince Şii olmaya karar vermiş bunun neticesinde de Sünni alimler Sultan Melikşah ile veziri Nizamülmülk’ün aleyhinde karalama politikası yapıp öldürtmüşlerdir.

Sultan Melikşah Gerçek Tarihte Ne Zaman ve Nasıl Ölecek?

Bazı Hristiyan ve Ermeni kaynaklarında ise Sultan Melikşah’ın Bağdad’da karısı olan Semarkand sultanının kızı tarafından zehirlenip öldürüldüğü yazmaktadır.Sultan Melikşah Gerçek Tarihte Ne Zaman ve Nasıl Ölecek

Peki Türk tarihinde büyük önemi ve değeri olan Sultan Melikşah’a hayat verme şerefine nail olacak yakışıklı oyuncu Buğra Gülsoy kimdir?

Buğra Gülsoy Kimdir?

22 Şubat 1982 Ankara doğumlu olan Buğra Gülsoy oyuculuğun yanı sıra aynı zamanda başarılı da bir yazardır 38 yaşında ve aslen bir mimar olan Buğra Gülsoy oyuncu, yönetmen, ses sanatçısı ve yapımcı olan Mahsun Kırmızıgü tarafından Kıbrısta üniversite okurken hobi için yer aldığı bir tiyatro grubunda keşfedilmiş ve beyaz perdeye davet edilmiştir.

Mahsun Kırmızgül’ün Güneşi Gördüm filmi ile tanınan Buğra Gülsoy’un yıldızı Fatma Gülün Suçu Ne? dizisi ile parlamış ve artık asıl mesleği oyunculuk olmuştur. Oyunculuk eğitimlerinden sonra dizilere devam eden Buğra Gülsoy Kuzey Güney dizisinde ilk kez başrol de yer almış ve milyonları peşinde koşturmuştur. 2019 da yer aldığı Kızım ve 2017 de yer aldığı Aşk Yeniden dizileri Buğra Gülsoy’un kariyerinde başarıya ulaştığı dizileri iken son dönemde Azize ve 8. Gün dizileri ile başarısızlık yaşamıştır. Şanda Nilüfer Gürbüz ile evlidir ve bir çocukları vardır. Buğra Gülsoy 175 cm boyunda ve 70 kg’dır.