Nizam-i Alem Oyuncuları Kadrosu ve Konusu

Nizam-i Alem dizisi eylül ayında Trt 1 ekranlarında olacak. Son olarak Trt 1 için Kuşlarla Yolculuk dizisini çeken Akli Filmin yapımcılığını üstlendiği Nizam-i Alem dizisi Selçuklu dönemini anlatan çok önemli bir baş yapıt olacak.

Cast çalışmaları dijital ortamda devam eden  Nizam-i Alem  dizisi Trt 1’in 2020 2021 yeni sezonunda ki dört tarihi dizisinden biri olacak. Trt 1 yeni sezon için Barbaros ve Mevlana dizileri için hazırlıklarını sürdürüyordu; şimdi de Nizam-i Alem dizisi için çalışmalar başladı. Hali hazırda bir de tarihi dizi Payitaht Abdülhamid çekilmeye devam edecek.

Nizam-i Alem dizisinin başrol oyuncuları ise Sevda Erginci, Leyla Lydia Tuğutlu, Buğra Gülsoy  ve Ekin Koç olacak.

Nizam-i Alem Oyuncuları

Buğra Gülsoy  – Sultan Melikşah

Bir mimar olan Buğra Gülsoy Mahsun Kırmızıgü tarafından yetenekleri keşfedilmiş ve beyaz perdeye davet edilmiştir. Mahsun Kırmızgül’ün Güneşi Gördüm filmi ile tanınan Buğra Gülsoy’un yıldızı Fatma Gülün Suçu Ne? dizisi ile parlamış ve artık asıl mesleği oyunculuk olmuştur. Oyunculuk eğitimlerinden sonra dizilere devam eden Buğra Gülsoy Kuzey Güney dizisinde ilk kez başrol de yer almış ve milyonları peşinde koşturmuştur. 2019 da yer aldığı Kızım ve 2017 de yer aldığı Aşk Yeniden dizileri Buğra Gülsoy’un kariyerinde başarıya ulaştığı dizileri iken son dönemde Azize ve 8. Gün dizileri ile başarısızlık yaşamıştır. Şanda Nilüfer Gürbüz ile evlidir ve bir çocukları vardır. Buğra Gülsoy 175 cm boyunda ve 70 kg’dır.

Sultan Melikşah 1055 1092 yılları arasında Selçuklu devletinde hükümdarlık yapmıştır. Üç şehzade babası olan Sultan Melikşah Sultan Alpaslan’ın oğludur. 18 yaşında tahta çıkan Melikşah hükümdarlığı süresince Selçuklu devleti hem önemli fetihler yapmış hemde ülkede huzur ve güveni sağlamıştır. Sultan Melikşah’ın en büyük hedefi Müslümanları bir çatı altında toplamak olmuştur. 

buğra gülsoy nizamı Alem dizisi

Hatice Şendil – Terken Hatun

2 Ağustos 1983’de İstanbul’da doğan Hatice Şendil 37 yaşının içindedir. Aslen Antalya’lı ola Hatice Şendil 2001 Türkiye güzellerinden biridir Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde hayat verdiği Ebru Alemdar karakteri ile oyunculuğa başlamış ve ilk dizisinde büyük başarı yakalamıştır. Karadağla, Dila Hanım ve Kaderimin Yazıldığı Gün dizilerinde başrol oynayan Hatice Şendil bir döneme damga vursa da 2014’den beri ekranlarda kendi isteği ile yer almamıştır; çünkü yapımcı Burak Sağyaşar ile evlenmiş ve 1 çocuk annesi olmuştur. Bu dönemi oğlu Can’a ve eşine ayırmıştır. Nizamı Alem dizisi Hatice Şendil’in dönüşü olacaktır.

Karahanlılar’ın kurucusu İbrahim Tamgaç Han’ın kızı olan Terken Hatun’un Melikşah ile siyasi bir evlilik yapsa da Melikşah’ın Terken Hatun’dan Dâvud, Ahmed, Mâh-Melek Hatun ve Mahmud adlı dört çocuğu olmuştur. Melikşah öldükten sonra çokça siyasete karışan hatta oğlu Mahmud’u padişah yapmak için Melikşah’ın öldüğünü bile günlerce gizlemiştir; ancak  Nizâmülmülk ise Sultan Melikşah’ın büyük oğlu Berkyaruk’u başa getirmek isteyince Selçuklularda ortalık karışmıştır. Hatice Şendil nizamı alem Terken Hatun

Ekin Koç – Ahmed Sencer

Tüm dünyada Muhteşem Yüzyıl dizisinde hayat verdiği I. Ahmed  karakteri ile tanınan Ekin Koç şimdi de Nizamı Alem dizisi ile bu başrısını tekrar ettirmek istiyor. 21 haziran 1992 Antalya da dünyaya gelen Ekin Koç 28 yaşının içindedir. İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme eğitimi alan  Ekin Koç yakışıklılığı ve oyunculuk yetenekleri ile işletmeci değil oyuncu olmak istiyordu ve Akademi 35 Buçuk’a tiyatro eğitimi almak için başvurdu.  Sana Bir Sır Vereceğim dizisi için yapılan seçmeleri kazanan Ekin Koç’un daha sonra önü açıldı ve önce Benim Adım Gültepe sonra da yıldız olduğu Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde yer aldı. Blue TV’nin 7 Yüz ve Bozkır dizileri ile çok sevilen Ekin Koç 2020’ye damga vuran Bizim İçin Şampiyon dizisinin de yıldızıdır. Ekin Koç 1.80 metre boyunda ve 73 kg’dır. Ekin Koç’un açıkladığı bir sevgilisi yoktur.ekin koç Nizamı Alem dizisi

Sultan Melikşah’ın oğlu olan Ahmed Sencer önce Horasan Selçuklu devletinin hükümdarı olmuş sonrasında Büyük Selçuklu Devletinin son hükümdarı olmuştur. Büyük Selçuklu Devleti Sultan Ahmed Senver döneminde Hasan Sabbah’ın propagandası ile çıka isyanlar ve Haçlı Seferleri sonucunda yıkılmıştır.  Ahmed Sencer hükümdarlığı döneminde Şam ve Halep şehirlerini alarak Suriye Selçuklu devletini kurdurmuştur. Ahmed Senver’in mezarı Türkmenistan’dadır.Ahmed Sencer nizamı alem

Sevda Erginci – Turna 

Son olarak Yasak Elma dizisinde hayat verdiği Zeynep karakteri ile Türkiye’nin gündeminde olan Sevda Erginci geçen sezon yer aldığı Sevgili Geçmiş dizisi ile büyük hüsran yaşamıştı. 1993 İstanbul doğumlu olan Sevda Erginci 28 yaşının içindedir. 1.65 cm boyunda ve 50 kg olan Sevda Erginci ilk olarak Karagül dizisinde hayat verdiği Ayşe karakteri ile tanınmıştır. Semaver Kumpanya’da çocuk tiyatrosunda oyunculuk deneyimi kazanan Sevda Erginci’nin bilinen bir yüksek öğretim mezuniyeti yoktur.  Hayat Bazen Tatlıdır ve Ver Elini Aşk dizileri de Sevda Erginci’nin önemli projelerindendir. Sevda Erginci oyuncu Yılmaz Kunt ile sevgilidir.

Sultan Melikşah’ın oğlu Ahmed Sencer’in eşi olacaktır. Turna hatunun en büyük rakibi ise güzeller güzeli Elçin hatun olacak. 

sevda erginci Nizamı Alem oyuncusu

Leyla Lydia Tuğutlu – Elçin

Şeref Sözü dizisinde kendisine gelen teklifi reddeden Leyla Lydia Tuğutlu Nizam-i Alem dizisinden gelen teklifi kabul etti. 29 Ekim 1989 da Almanya doğan Leyla Lydia Tuğutlu Miss Turkey 2008 birincisidir. İstanbul Üniversitesinde Alman dili mezunu olan Leyla Lydia Tuğutlu oyuncu Ceyhun Ergin ile evlidir. 1.73boyunda ve 62 kg olan Leyla Lydia Tuğutlu oyunculuğun yanı sıra piyano ve keman eğitimi de almıştır. Kiralık Aşk dizisinde konuk oyuncu olarak yer alan ve güzelliği ile adeta parlayanL eyla Lydia Tuğutlu ilk başrol deneyimini Tatlı İntikam dizisinde hayat verdiği Pelin karakteri ile yaşamıştır. Bu Şehir Arkandan Gelecek dizisinde tutunamayan güzel oyuncu 201 da yer aldığı Kızım dizisi ile başarıya ulaşmıştır.

Saray dışından olan Elçin hatunun saraya gelmesi ile sarayda tüm dengeler değişecek. Elçin Hatun Ahmed Sencer’i kendisine hayran bırakmayı başaracak.

Leyla Lydia Tuğutlu Nizam i Alem oyuncusu

Mehmet Özgür – Nizamülmülk

Son olarak Ya İstiklal ya Ölüm dizisinde Mehmet Akif Ersoy karakteri ile yer alan Mehmet Özgür özellikle Söz dizisinde hayat verdiği Agah karakteri ile çok sevilmiştir. Daha önce Trt 1’in Vuslat dizisinde de yer alan Mehmet Öztürk tarihi dizisilere alışık bir oyuncudur daha önce Filinta dizisinde yer almıştır. 30 Ağustos 1970 Antalya doğumlu olan Mehmet Özgür tiyatro okumak ve tiyatrocu olmak istiyordu; yaşanan zorluklara rağmen İStanbul’a tiyatro okumaya gelen Mehmet Özgür 24 yıldır Safinaz Özgür ile evlidir. 1.83 metre boyunda, 78 kilodur.

Sultan Melikşah’ın veziri olan Nizamülmülk Melikşah’ın sağ koludur. Ülkeyi Melikşah adına yöneten Nizamülmülk’ün en sevdiği sultan Terken Hatundur. Oldukça Selçuklu üzerinde etkili ve söz sahibi sert bir adamdır. 

mehmet özgür Nizamı Alem dizisi

Cemal Toktaş –İmam Gazali

Daha önce Hay Sultan dizisi ile anlaştığı söylenen Cemal Toktaş çok daha iyi bir rol için Nizamı Alem dizisine transfer edildi. Nizamı Alem dizisinde İmam Gazali’ye hayat verecek olan Cemal Toktaş ve kendisi gibi oyuncu eşi Nergis Öztürk de bu rol için çok heyecanlı. İmam Gazali karakteri için özel çalışma yapan ve stilinde de değişiklik yapan Cemal Toktaş Türkiye’nin en yetenekli oyuncularından biri. 1983 İstanbul doğumlu olan Cemal Toktaş son olarak Bizim Hikaye dizisine Ömer karakteri ile katkıda bulunmuştu. İstanbul Üniversitesi tiyatro mezunu olan deneyimli oyuncu Meryem  dizisi ile de çok sevilmişti. Cemal Toktaş, 1.76 metre boyunda ve 74 kilodur.

Büyük Selçuklu döneminin ünlü müdderris ve bilginlerinden İmam Gazali Bağdat’a Baş Müderris olmuştur. Sufizm’e yönelen İmam Gazalinin 457 kitabında 75 adet kitabı günümüze gelmiştir.cemal toktaş Nizamı Alem imam gazali

Gürkan Uygun – Hasan Sabbah

Gürkan Uygun 27 mayıs 1974 Kocaeli doğumludur. 46 yaşında ki deneyimli oyuncu Gürcü olan Gürkan Uygun’un babası Orduludur. Lise döneminde tiyatro aşkı ile yanan Gürkan Uygun lise döneminde Dormen Tiyatrosuna giti hem oynamış hem öğrenmiştir. Yeteneği keşfedilince de İstanbul Üniversitesinde tiyatro eğitimi almıştır. Şebnem Ceylan ile evli ola Gürkan Uygun iki çocuk babasıdır. 1,80 metre boyunda ve 76 kilo olan Gürkan Uygun Deli Yürek dizisi ile keşfedilmiş tam 10 yıl Kurtlar Vadisi Pusu’da yer almıştır. Kurtlar Vadisi dizisinin Memati’si Gürkan Uygun 3 sezondur da Payitaht Abdulhamit’de Halil Halid karakteri ile yer almaktadır.  Bu Şehir Arkandan Gelecek ve Kehribar dizileri ile başarısız olan Gürkan Uygun tarihi dizilerde başarıyı yakalayınca Nizamı Alem dizisinde de oynamayı kabul etmiştir.

Hasan Sabbah Batıniliği savunan bir din bilginidir. Öne sürdüğü görüşler ile binlerce Müslümanı kandırmış onların akıllarını yıllar içinde yıkayarak bir Müsliman’dan suikastçı çıkarmayı başarmış bir çok devlet  büyüğüne suikast yaptırmıştır. Selçuklu döneminde Melikşah’ın emri ile asılmasına karar verilen Hasan Sabbah Alamut Kalesine sığınmış ve orada taraftarları ile küçük bir devlet kurmayı başarmış ve kalesini de Selçuklu’ya karşı savunacak ordu kurmuştur. Hasan Sabbah ordusu ile Selçuklu’yu yıkamayacağını bildiği için isyanlar ile yıkmaya çalışmıştır.  Gürkan Uygun Nizamı Alem Hasan Sabbah

Osman Sonant – Andreas

Fi ve Ufak Tefek Cinayetler dizilerinin yıldızı Osman Sonant bir İngiliz ajanı olarak Nizamı Alem dizisi kadrosuna dahil oldu. 1 Ocak 1979 da İstanbul dünyaya gelen  Osman Sonant 41 yaşının içindedir. İstanbul Üniversitesi Tiyatro bölümünü bitiren Osman Sonant başarılı oyunculuğunu uzun yıllar yer aldığı tiyatroya borçludur. Leyla ile Mecnun dizisi ile televizyonda tanınan deneyimli oyuncu Türk Malı dizisinde ki Suphi karakteri ile yükselişe geçmiştir. Son olarak Ya İstiklal Ya Ölüm İsimli tarihi dizisinde hayat verdiği Ali Fuat Paşa karakteri ile çok sevilen Osman Sonat Nizamı Alem dizisinden de teklif almıştır. Osman Sonant son olarak 2019 da Bir Aşk İki Hayat  filminde de yer almıştır. Damla Sonant ile evli olan Osman Sonant’ın 1 kızı vardır.

Andreas Selçuklu devletini yıkma görevini almış bir Gayri Müslim’dir. 

Osman Sonant nizamı alem dizisi Andreas

İlker Kızmaz – Arslantaş

Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinde ki Mustafa Kemal Atatürk karakteri ile tüm Türkiye’nin sevgisini ve saygısını kazanan İlker Kızmaz şimdi de Trt 1’in yeni tarihi dizisi Nizamı Alem ile anlaştı. At binme ve kılıç dersleri de alan İlker Kızmaz Nizamı Alem dizisinde çok önemli bir rolde yer alacak ve önemli bir komutana hayat verecek.

9 eylül 1975 İzmir doğumlu olan yakışıklı oyuncu 45 yaşındadır. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezunu olan İlker Kızma Bahçeşehir Üniversitesinde oyunculuk bölümü mezunudur. Payitaht: Abdülhamid dizisine kadar bir çok rolde karşımıza çıkan İlker Kızmaz Payitaht Abdulhamid dizisinde Şehzade Mehmet karakteri ile büyük çıkış yakalamıştır. Umuda Kelepçe Vurulmaz  ve Sevda Kuşun Kanadında dizilerinde de başrolde yer alan İlker Kızmaz Aslı Türkel ile evlidir ve 1 kız babasıdır.ilker kızmaz nizamı alem dizisi

Ali Gözüşirin

27 Ocak 1995 İstanbul doğumlu olan Ali Gözüşirin  25 yaşının içindedir. İstanbul Gelişim Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler eğitimi alan Ali Gözüşirin hayatımıza ilk olarak İrem Derici’nin  klibinde dansçı olarak yer alıp girmiştir. Daha sonra Ufak Tefek Cinayetler dizisinde Osman Sonant’ın gençliğini canlandırmış ve izleyici de başarılı oyunculuğu ile büyük beğeni kazanmıştır. Ali Gözüşirin 188 cm boy ve 73 kg’dır. Şuanda sevgilisi olmayan Ali Gözüşirin son olarak Her Yerde Sen dizisinde Veteriner İbo olarak yer almıştır. Ali Gözüşirin ilk defa Nizamı Alem dizisinde tarihi bir dizi de yer alacaktır. ali gözüşirin Nizamı Alem dizisi

Çiğdem Selışık Onat

Son olarak Kardeş Çocukları dizisinde Rezzan karakteri ile yer alan Çiğdem Selışık Onat 1939 Ankara doğumludur ve artı 81 yaşının içindedir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat eğitimi alan Çiğdem Selışık Onat bir çok izleyicinin aklında Ufak Tefek Cinayetler dizisinde hayat verdiği Tomris karakteri ile çok sevilmiştir. Robert Koleji mezunu olan usta oyuncu sayısız tiyatro eseri ortaya koymuştur. Cigdem Selisik Onat nizami alem dizisi

Bülent Alkış

4N1K’da okul müdürü Rüştü olarak yer alan Bülent Alkış hatrılanacağı üzere daha önce de İsimsizler dizisinde de Hasan Bozkır olarak yer almıştı. 25 Temmuz 1974 İzmir doğumlu olan Bülent Alkış 9 Eylül Üniversitesi Konservatuar bölümü mezunudur. Daha önce Filinta isimli tarihi dizide de yer alan Bülent Alkış tarihi dizi olan Nizamı Alem dizisinde de zorlanmayacaktır. 46 yaşında olan Bülent Alkış  186 cm boyunda ve 80 kilodur. Bülent Alkış Nizamı Alem dizisi

Erdem Akakçe

Vuslat dizisinin Meczup Abdullah’ı Erdem Akakçe Vuslat dizisinden sonra yine Tr1 de ekranlara gelen Vuslat dizisinde yayın hayatına devam edecek. 1975 Konya doğumlu olan Erdem Akakçe 45 yaşındadır. Bilkent Üniversitesi Tiyatro eğitimi alan deneyimli oyuncu özellikle Çoban Yıldızı, Baban ve Ailesi ve Beni Böyle Sev dizileri ile çok sevilmiştir. Erdem Akakçe 174 cm  boyunda 83 kilo ağırlığındadır. Erdem Akakçe Nizamı Alem oyuncusu

Mehmet Bozdoğan

Leke dizisinin Tansel’i Mehmet Bozdoğan 1977 Almanya doğumludur. 44 yaşında olan gurbetçi oyuncu daha önce Çukur dizisinde Kumburgazlı Serdar rolüyle tanınmıştır. Vurgun dizisi ile başarıyı yakalayamayan Mehmet Bozdoğan daha sonra yer aldığı Payitaht Abdülhamid dizisinde Mehmet Paşa karakteri ile başarıyı yakalamıştır. Mehmet Bozdoğan 183 cm boyunda ve 77 kilodur. Mehmet Bozdoğan Beril Köse ile evlidir. Mehmet Bozdoğan Nizamı Alem oyuncusu

Hamdi Alp

Son olarak Kuşlarla Yolculuk İsimli Trt 1 dizisinde bir derviş olarak karşımıza çıkan ve oyunculuğu ile izleyicinin beğenisini kazanan Hamdi Alp Nizamı Alem dizisi kadrosuna davet edildi. 29 temmuz 1986 İstanbul doğumlu olan Hamdi Alp 34 yaşındadır. Haliç Üniversitesinde tiyatro eğitimi alan Hadi Alp daha önce de  Bir Umut Yeter dizisinde Salih ve Cesur Yürek dizisinde Doğan karakteri ile yer almıştır.Hamdi Alp nizamı alem dizisi

Nik Xhelilaj

Star Tv de ekranlara gelen Nefes Nefese dizisinde Boran karakterine hayat veren Nik Xhelilaj 1983 de  Arnavutluk dünyaya gelmiştir ve 37 yaşındadır. Tirana Güzel Sanatlar Fakültesinde tiyatro eğitimi alan Nik Xhelilaj son dönemde Payitaht Abdulhamid  dizisi ile çıkış yakalamıştır.Nik Xhelilaj nizamı alem dizisi

Esila Umut

Esila Umut Ufak Tefek Cinayetler dizisinde Bade İşçil’in gençliğini canlandıran Esila Umut aslen İzmirlidir. 2001 doğumlu olan Esila Umut 19 yaşındadır.Güzel oyuncu Esila Umut’un ilk dizisi ise Sevdam Alabora’dır. Esila Umut

Aytek Şayan

Kuzgun dizisinin Ali’si Aytek Şayan daha önce İsimsizler dizisinde hayat verdiği Bozan Erol karakteri ile sevilmiştir. Bilkent Üniversitesinin Tiyatro bölümü mezunu olan Aytek Şayan daha önce de Diriliş Ertuğrul dizisinde Lais karakteri ile yer almıştır. Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunu olan Aytek Şayan 1985 doğumludur ve 35 yaşındadır. Aytek Şayan nizamı alem dizisi

Volkan Keskin

Şampiyon dizisinde boksör Uraz olarak ekranlara gelen Volkan Keskin dizisinin final yapmasından sonra Nizamı Alem dizisine geçti. 1983 Samsun doğumlu olan Volkan Keskin Samsun 19 mayıs üniversitesi mezunudur. Elektrik mühendisi değil model ve oyuncu olmak isteyen Volkan Keskin daha sonra Haliç Üniversitesinde de Tiyatro eğitimi almıştır. Volkan Keskin daha önce Payitaht Abdulhamid ve İsimsizler dizisinde yer almıştır. volkan keskin Nizamı alem oyuncusu

Nizamı Alem Dizisinden Yer Almayacak Oyuncular

Ali Oğuz Şenol

Ali Oğuz Şenol daha önce bir tarihi dizi de yer almamıştı. Eğer Nizam-i Alem dizisinden gelen teklifi kabul ederse ilk kez bir tarihi dizi deneyimi yaşayacak. İlk oyunculuk deneyimini Çınarın Gölgesinde ve Farklı Desenler gibi Stv dizileri ile yaşayan Ali Oğuz Şenol daha sonra Adını Sen Koy dizisinde yer almış ve büyük beğeni toplamıştır. Son olarak Savaşçı dizisinde yer alan Ali Oğuz Şenol daha önce de Hakan Muhafız dizisinde yer almıştır. Ali Oğuz Şenol özellikle Bir Aile Hikayesi dizisinde Şükrü karakteri ile başarıya ulaşmıştır.

nizamı alem Ali Oğuz Şenol

Nizam-i Alem dizisi başrol oyuncuları şuanda belli olmadı; yapımcının özellikle erkek başrol oyuncusu için çok titiz çalışmaları devam ediyor. Kulislerde paylaşılan bilgiye göre Nizam-i Alem dizisi oldukça yüksek bütçeli bir dizi olacak ve tarihi dekorlar için yoğun inşaat çalışmaları da yapılacakmış. Nizam-i Alem dizisinin erkek başrol oyuncusunun da oldukça ünlü bir isim olacağı söyleniyor.

nizamı alem 2020 Trt 1 Dizileri Selçuklu

Nizam-i Alem dizisinin senaryosunun ismini Adını Sen Koy dizisi ile ismini duyuran Ali Oğuz Şenol’a da telif gittiği konuşuluyor. Nizam-i Alem dizisi senaryosunu ise son olarak Diriliş Ertuğrul’u yazan Serdar Özönalan hazırlayacak.