Payitaht Abdülhamid Gerçek Tarihte Çöl Tilkisi Gertrude Bell Kimdir? Songül Öden Kimi Canlandırıyor?

Payitaht Abdülhamid dizisi o kadar harika ve önemli bir dizi ki insanımıza tarihinin geçmişine tarafsız bir bakış açısı geliştirme şansı veriyor. Özellikle Ulu Hakan’ın devleti nasıl koruduğu ve padişahlığının  ilk yılları hariç bir 33 yıl bir karış toprak bile vermediğini izlerken şimdi en az Kızıl Sultan Abdülhamid kadar konuşulan bir tarihi karakter daha Payitaht Abdülhamid  dizisinde izleyiciye tanıtılacak. Bu devleti kurtaran bir komutan falan değil. Bu aşkı için Osmanlı’yı bitirmeye göz dikmiş kısmen de başarılı olmuş kadın bir İngiliz Ajanı. Hatta şimdiki tarihçiler Ortadoğu’da bugün akan kanın baş sorumlusu  olarak hala Bell’i gösteriyor. Zira Ortadoğu’da tüm kabileleri gezerek hepsini fişleyen bir rapor sunmuş ve o rapor ile Modern Ortadoğu sınırları çizilmil; krallar düşürülmüş ve başa getirilmiştir. İşte bu önemli ajan Bell’in Osmanlı düşmanlığını anlatacağız. Payitaht Abdülhamid Çöl Tilkisi

İzleyenler belki bilir 2017’de Çöl Kraliçesi(Queen of the Desert) ismi ile bir film vizyona girmişti. Türkçeye de çevrilen bu film İngiliz ajanı Çöl Tilkisi lakaplı Gertrude Bell’i anlatmıştı.  Çöl Tilkisi Gertrude Bell Üniversiteden mezun olduktan sonra dünyayı gezmeye başlamış. Türkiye’ye gelince Konya’da İngiltere’nin Konya Askeri Konsülü Binbaşı Dick Doghty-Willie’e aşık olan Gertrude Bell binbaşının evli olmasına aldırmadan onunla gizli kapaklı buluştu; ancak İngiliz Binbaşı 1915’te Çanakkale Savaşı sırasında hayatını kaybetti. İşte Osmanlı ve Gertrude Bell arasında  ki bu savaş da böylece başlamış oldu.

İngiliz ajan Arabistanlı Lawrence’ın yanına giden ve Gertrude Bell  Arabistanlı Lawrence’nın yaptığı faliyetlerde ona destek oldu ve Ortadoğu’da Osmanlı’ya karşı İngiliz saflarında çalışabilecek Arap kabileleri tek tek raporladı. O rapor uzun yıllarca askeri eylemlerde kullanıldı. 1918’de Osmanlı, İngilizlerle çarpıştığı sırada, hemen her bölgede Araplar’ın ihanetiyle karşılaştı.Payitaht Abdülhamid Gertrude Bell

Payitaht Abdülhamid dizisinde bu  tehlikeli İngiliz ajanı Gertrude Bell  karakterine ünlü oyuncu Songül Öden hayat verecek. Songül Öden’in canlandıracağı karakterin ülkemizin başına ne kadar büyük bela açtığını ve Osmanlı sonrasında bugünlerde akan Ortadoğulu kanın da tek sorumlusunun  o olduğunu bilin istedim.

Payitaht Abdülhamid Gerçek Tarihte Çöl Tilkisi resimleri

Çöl Tilkisi Gertrude Bell karakteri Payitaht Abdülhamid  dizisinde bol bol izleyicisi karşısına çıkarılacak. Bazıları aşkı uğruna dağı delmiş Ferhat gibi bazıları da milyonlarca insanın kanın akmasının tek sorumlusu olmuş  Gertrude Bell gibi.

Payitaht Abdülhamid Gerçek Tarihte Çöl Tilkisi 42. Bölüm Fragmanı

Etiketler