Şehirler Arası Seyahatler Özel Araçlarla da mı Yasak? İşte Cevabı

Türkiye Korona Virüs belası ile etkili mücadele etmek için yeni tedbirler almaya devam ediyor. Alınan tüm tedbirlere rağmen virüs günden günde artarak yayılmaya devam ediyor; çünkü halkımız yasaklara ve belirtilen kurallara riayet etmiyor. Bir çok ilde sokaklarda ki hareketlilik durdurulamıyor. Özellikle şehirler arası otobüs terminallerindeki hareketlilik ise bir türlü bitirilemiyor.

Şehirler arası otobüs firmalarına Korona Virüs önlemleri kapsamanında en fazla kapasitelerinin yarısı kadar yolcu taşıyacakları kuralı getirilmişti; şimdi de şehirler arası seyahate toplu taşıma da tamamen kısıtlama getirildi. Artık şehirler arası otobüs terminallerinde eğer yolcu 30 büyük şehirden birine gidecek veya 30 büyük şehirden birinden yola çıkacaksa yolcuya bilet kesmeden önce valilik veya mülkü amir izni var mı kontrol ederek bilet vermek zorunda kalacak. Valiliklerden veya mülkü amirlerden izin alamayanlar şehirler arası otobüs yolculuğunu 30 büyük şehre veye 30 büyük şehirden yapamayacak. Peki şehirler arası seyahatler özel araçlarla da izne tabi?

Şehirler Arası Seyahatler Özel Araçlarla da mı Yasak?

Konu ile ilgili ilk resmi açıklama İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Süleyman soylu yaptığı açıklama da “Bu akşamdan itibaren mücbir sebep olmazsa, izni yoksa şehirden şehre otobüs seyahatleri kısıtlanacak” dedi Süleyman Soylu açıklamasının devamında özel araçlar ile seyahat konusuna da ilerleyen günlerde bakacağız diyerek de şehir değiştireceklere bir an önce değiştirmeleri ve sabit bir yerde kalmaları konusunda uyarı verdi. ehirler Arası Seyahatler arabayla yasak mı

Şuanda şehirler arası yolculukları kendi araçları ile yapan yolcular için her hangi bir kısıtlama getirilmedi. Özellikle 30 büyük şehirden bir birleri arasında geçişleri tamamen ortadan kaldırmak için kısa zaman içinde özel araçlarla da geçişler yasaklanabilir ancak şuanda özel araçlar ile yapılan yolculuklarda bir kısıtlama yok.

Mülkü idarelerce valiliklerde oluşturulacak seyahat kurulu

  • tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen
  • birinci derece yakınları vefat eden
  • ağır hastalığı olanlar
  • son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirler arası yolculuk yapması valilik izni ile gerçekleştirilebilecektir.

ehirler Arası Seyahatler Özel Araçlarla da mı Yasak

Şehirler Arası Otobüs Yolculuğu Yasak mı?

27 mart cuma 23:00 itibari ile artık otobüs yolculukları 30 büyük şehirlere gidilecek ise mülkü amir izni istenecek. Eğer mücbir sebep varsa mülki amir izin verecek ve kişi şehirler arası yolculuk yapabilecek. 27 mart saat 23:00’da peronlardan kalkan otobüslere emniyet birimleri izin vermedi ve yolcular para iadeleri almaları için firmalara yönlendirildi. 27 mart 23:00’dan itibaren başta Ankara İzmir İstanbul, Kocaeli, Bursa, Gaziantep olmak üzere hiç bir ilde otobüs hareketliliği gözlenmedi.

Türkiye de Korono Virüs vaka sayısı 27 mart cuma itibari ile 2069 oldu. Toplam vaka ise 5698 oldu. Rakamlar günlük olarak sağlık bakanı tarafından açıklansa da bu enfekte olanların hangi illerde olduğu açıklanmadı. Bu tedbir ise Çin’in Vuhan şehri karantinaya alındığı sırada insanların o şehirden çıkması nedeniyle vakaların yayılmasına neden olmuştu. Özellikle çok sayıda enfektenin olduğu şehirler açıklanmıyor ki böyle kaçışlar olmasın; ancak şehirler arasında insanların geçişi ilerleyen günlerde özel araçlarla yasaklanabilir; ancak şuanda özel araçlar ile bir yasak yok.