Sokağa Çıkma Yasağı İlçelerde de Köylerde Geçerli mi? İşte Detaylar

Türkiye’de Corona Virüs nedeniyle 11 nisan 2020 24:00 itibari ile 30 Büyükşehir ve Zonguldak da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini öğrenen vatandaşlar ise bir ümit alış veriş yapabilmek için markete indi ve açık olan iş yerleri talan edildi. Bir çok iş yeri sahibi kapattığı iş yerini geri açarak vatandaşların saat 24:00’e kadar alış veriş yapmasına yardımcı oldu. Peki Türkiye de hangi illere sokağa çıkma yasağı geldi. Korona Virüs nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağı uzatılacak mı? Şuanda bu konuda bilgi yok ancak uzatılmayacağı yönünde bilgiler var.

Sokağa Çıkma Yasağı Gelen Yerler

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Trabzon, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Van Türkiye’nin 30 büyük şehri. Bu 30 büyük şehrin yanında bir de Zonguldak’a sokağa çıkma yasağı geldi. Eğer bu yukarıda saydığımız şehirlerden birinde yaşıyorsanız 11 nisan ve 12 nisan da sokağa çıkmanız yasak. Yaşınız kaç olursa olsun sokağa çıkarsanız polisten sokağa çıkma cezası yeme ihtimaliniz var. Sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere 392 lira para cezası kesiliyor.Sokağa Çıkma Yasağı İlçelerde

Sokağa Çıkma Yasağı İlçelerde Geçerli mi?

Büyükşehirlere sokağa çıkma yasağı geldi ancak bu büyükşehirlerin merkezinde olmayan uzak ilçelerde var. Büyükşehir yasasında ilçeler merkez ilçe ve diğer ilçeler olarak ayrılıyor. Merkez ilçeler Büyükşehirlerin merkezinde bulunan ilçelerdir. Sokağa çıkma yasağı sadece büyükşehirlerin merkez ilçelerinde değil tüm ilçelerinde ilan edilmiştir.

10 nisan 2020 de ilan edilen sokağa çıkma yasağı ilin tüm sınırlarını kapsamaktadır bu nedenle de il sınırı içinde köylerde dahil geçerlidir.

Sokağa Çıkma Yasağı Köylerde Geçerli mi?

Sokağa çıkma yasağı genelgesinde il sınırları ibaresi geçmektedir. Bu nedenle saydığımız 30 büyükşehir ve Zonguldak’ın köylerinde de geçerlidir.

Etiketler