Ya İstiklal Ya Ölüm Oyuncuları Kadrosu ve Konusu

Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi oyuncuları açıklandı. Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi oyuncu kadrosunda İlker Kızmaz, Birkan Sokullu, Serkan Keskin, Dolunay Soysert, Osman Sonant Aline Boz, Hilmicem İntepe, Rıza Kocaoğlu, Umut Karadağ, Ushan Çakır, Mehmet Özgür ve Altan Erekli yer alacak. Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi 16 mart 2020 pazartesi günü Trt 1 ekranlarında izleyici ile buluşacak. 

Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinde en kritik rollerden biri de Atatürk karakteri olacak. Dizi de Atatürk karakterine son olarak Şahsiyet ve Payitaht Abdulhamid dizilerinde yer alan İlker Kızmaz ile anlaşıldı.  Çekimlerine 16 ocak 2020 de başlanan Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinin yönetmeni ise Yasin Uslu olacak.

Ya İstiklal Ya Ölüm Dizisi Konusu

Yapımcılığını Vizyon Filmin senaristliğini ise Funda Çetin’in üstleneceği Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinde İstanbul’un işgal edilmesi ve mebusan meclisinin dağıtılması  ile başlayıp Ankara’da yeni bir meclisinin açılması arasında geçen 6 haftalık kritik süre 6 bölüm ile anlatılacak.  Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi 16 Mart 2020 de başlayacak ve 23 nisan 2020 de final yaparak ekranlara veda edecek.

Ya İstiklal Ya Ölüm Dizisi Oyuncuları

İlker Kızmaz -Mustafa Kemal Atatürk-

İlker Kızmaz 9 eylül 1975 doğumludur ve 45 yaşındadır. Daha önce bir çok rolde yer alan İlker Kızmaz Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinde ilk defa Atatürk rolü ile karşımıza çıkacak. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezunu olan İlker Kızmaz oyuncu olmak isteyince Bahçeşehir Üniversitesinde oyunculuk eğitimleri almış ve başarılı da olmuştur. 2018 de Payitaht: Abdülhamid dizisine Şehzade Mehmet karakteri ile dahil olan İlker Kızmaz daha önce de Umuda Kelepçe Vurulmaz dizisinde Emir ve Sevda Kuşun Kanadında Tarık karakterler ile yer almıştır. Aslı Türkel ile evli olan İlker Kızmaz’ın Naz Kızmaz adında 3 yaşında bir kızı vardır.

Heyet-i Temsiliye Başkanıdır; bu sıfat ile de milli mücadeleye de önderlik yapacaktır. Mustafa Kemal’in tek amacı Ankara’da bir meclisi kurmaktır; bunun için yanındakiler ile Türk milletinin özgürlüğü için savaş verecektir. Mustafa Kemal hırslı ve özgürlüğü olmadan yaşayamayacak bir askerdir. 

ilker kızmaz Ya İstiklal Ya ölüm atatürk

Birkan Sokullu (Topkapılı Mehmet)

1985 yılında İstanbul doğan Birkan Sokullu 35 yaşında Türkiye’nin en yetenekli ve yakışıklı oyuncularından biridir. İlk olarak basketbol kariyerinde yakışıklılığı ile dikkat çekince mankenlik telifi almış ve mankenlik yapmaya başlamıştır. Maltepe Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunu olan yakışıklı oyuncu 2003 Best Model of Turkey  3. sü olarak önemli bir çıkış yakalamıştır. Aslı Enver ve Berrak Tüzünataç  ile aşka yaşayan Birkan Sokullu özellikle Kurt Seyit ve Şura dizisi ile oyunculukta tanınmaya başlamıştır. Birkan Sokullu’nun ünlü olduğu dizi ise Hayat Şarkısı dizisi olmuştur. 2018 de Yüz Yüze, Limit ve Yaşamayanlar dizilerinde oynayan Birkan Sokullu 2019 da Bir Aile Hikayesi dizisinde Berk karakteri ile yer almıştır.

Topkapılı Mehmet eski bir itfaiyeci yani tulumbacıdır şimdilerde ise vatanını savunmak için kabadayı sıfatıyla işgale karşı direnmektedir. Zulmün karşısında duracak korkusuz bir gençtir. Emrinde binlerce gönüllü vardır. Eli kolu çok uzundur. İstanbul’dan Ankara’ya silahları da onun ekibi taşımaktadır. 

birkan sokullu Ya İstiklal Ya Ölüm 1

Hilmicem İntepe (Galip)

19 Mayıs 1992 de Muğla’da doğan Hilmicem İntepe dansçı olarak kariyerine başlasa da Survivor karakteri ile oyunculuğa geçmiştir. Muğla Üniversitesi beden öğretmenliği eğitimi alan Hilmicem İntepe aslen Beden eğitimi öğretmenidir. İlk olarak Yetenek Sizsiniz’e katılan Hilmi Cem İntepe ilk olarak Muhteşem Yüzyıl da Yavuz olarak yer almış  daha sonra da Bodrum Masalı başrolde yer almıştır. Hilmi Cen İntepe son olarak 2019 da Tek Yürek dizisinde Yiğit karakteri ile yer almıştır.

Üniversitede tarih okuyan Galip genç ve dinamik bir kişiliktir; işgale karşı duran galip ölse de doğru bildiğinden sakınmayacaktır. Galip’in görevi İstanbul’da ki sadrazamın kızı Nazan’ı ayarlamak ve ondan vatan için gerekli bilgileri almaktır.

hilmi Cen intepe Ya İstiklal Ya Ölüm

Melis Sezen (Nazan)

Son olarak Leke dizisinde Yasemin karakteri ile yer alan Melis Sezen Melis Sezen 1993 yılı İstanbul doğumludur ve 26 yaşının içindedir. Koç Üniversitesinde Medya ve Görsel Sanatlar mezunu olan Meli Sezen son olarak Hayat Bazen Tatlıdır dizisinde hayat verdiği Asya karakteri ile yıldız olmuştur.

Nazan savaş ve işgal döneminde bile hayat dolu ve romantik bir kadın olarak aşık olduğu adamı arayacaktır. Nazan sadrazam yardımcısının kızıdır. 

melis Sezen Ya İstiklal Ya Ölüm oyuncusu

Dolunay Soysert (Halide Edip Adıvar)

Dolunay Soysert 25 mart 1973 Adana doğumludur ve 47 yaşındadır. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü mezunu olan Dolunay Soysert Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro eğitimi almıştır. Dolunay Soysert son olarak Elimi Bırakma dizisinde Sumru karakteri ile yer almıştır. Dolunay Soysert Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi oyuncu kadrosuna katılmış ve dizi de bir Anadolu kadınına hayat verecektir.

Milli mücadelenin simgesi olan Halide Edip Adıvar toplumu etkileme gücüne sahip bir yazar ve önderdir. Kadın başı ile mücadelede ön saflarda yer alacak ve halkı ayaklandıracaktır. Halide Edip Adıvar işgal kuvvetleri tarafından toplumu yönetebileceği gerekçesi ile verilen tutuklanma kararından sonra Anadolu’ya geçecek

dolunay soysert Ya İstiklal Ya Ölüm oyuncusu

Rıza Kocaoğlu (İhsan Pere)

Rıza Kocaoğlu 19 mart 1979 İzmir doğumludur. Dokuz Eylül Üniversitesi Oyunculuk Bölümü mezunu olan yakışıklı oyuncu Çukur dizisinde hayat verdiği Aliço karakteri ile çok sevilmiştir. Yine 2019 da Organize İşler: Sazan Sarmalı filminde oynayan Rıza Kocaoğlu İçerde dizisinde Davut karakteri ile yer almış ve büyük çıkış yakalamıştır. Rıza Kocaoğulu Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi birlikte Çukur dizisinde de Aliço karakterine hayat vermeye devam edecek.

İhsan Pere; zeki ve vatansever bir devlet memurudur. İstanbul Telgraf Merkezinin baş memuru olan İhsan Pere korkusuz şekilde destek verecek milli mücadeleye. Her ne kadar İngilizler Ankara ile haberleşmeyi kesmek için Telgraf Merkezini tutsa da İhsan Pere’yi tutamayacak.

rıza kocaoğlu Ya İstiklal Ya Ölüm oyuncusu

Osman Sonant (Ali Fuat Paşa)

Osman Sonant son olarak Ufak Tefek Cinayetler dizisinde Kerim karakteri ile yer almıştı. 1979 yılında Kültür Başkenti İstanbul’da dünyaya gelen Osman Sonant 41 yaşındadır. İstanbul Üniversitesi Sahne Sanatları bölümünde oyunculuk eğitimi alan Osman Sonant Leyla ile Mecnun dizisi ile ilk çıkışını yakalamıştır. Özellikle Fi dizisi ile dünyaya açılan Osman Sonant Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinde bir askere hayat verecektir.

20. Kolordu Kumandanı olan Ali Fuat Paşa milli mücadelenin en kritik komutanlarıdır. Mili mücadeleye ve Mustafa Kemal’e destek verecektir. Ali Fuat Paşa korkusuzdur ve hiç bir milletin egemenliği altında girmek istemez. Tek derdi istiklaldir.  

osman sonant Ya İstiklal Ya Ölüm oyuncusu

Mehmet Özgür -Mehmet Akif Ersoy-

Son olarak Vuslat dizisinde yer alan Mehmet Özgür programının çok yoğun olmasına rağmen Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinden gelen Mehmet Akif Ersoy  sen ol teklifini kabul etti. Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinde Mehmet Akif Ersoy olarak Mehmet Özgür’ü izleyeceğiz.

İstiklal Marşını yazan ve düzenlenen yarışmada ben para pul istemem Allah bu millete bir kez daha marş yazdırmasın diyen vatansever bir şairdir. 

ya istiklal ya ölüm mehmet akif ersoy

Umut Karadağ (Mustafa Sağır)

Halka’nın İskender’i Umut Karadağ Ya İ İstiklal Ya Ölüm dizisi oyuncusu oldu. 1971 Ankara doğumlu olan Umut Karadağ 49 yaşındadır. Kehribar, Tatar Ramazan Umut Karaağ’ın yer aldığı diğer dizilerdir.

Mustafa Sagir’in Albay Nelson’a gönderdiği mektuplar incelenince casus olduğu ortaya çıkmıştır. Mustafa Kemal Paşa’ya suikast tertip etmeye çalışmıştır. umut karadağ Ya İstiklal Ya Ölüm oyuncusu

Altan Erkekli (Salih Hulisi Paşa)

Altan Erekli de Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinden gelen teklifi kabul etti. Aynı zamanda Afili Aşk dizisinde de Muhsin karakterine hayat vermeye devam edecek Altan Erekli 65 yaşında olmasına rağmen iki dizi de yoğun bir tempo ile çalışacak.

Bahriye Nâzırlığı görevine getirildi. Kuvâ-yi Milliye liderleriyle görüşmek ve anlaşmazlıkları halletmek üzere Anadolu’ya gönderildi

altan erkekli ya istiklal ya ölüm oyuncusu

Ushan Çakır (Salih Boz)

Ushan Çakır Avlu dizisinde Tolga karakteri ile yer almış ama diziyi kurtaramamıştır. 23 Mayıs 1984 İzmir doğumlu olan Ushan Çakır İstanbul Devlet Konservatuvarı mezunudur. Ufak Tefek Cinayetler dizisinde Emre kaakteri ile yer almış ve çok sevilmiştir. Masum Değiliz dizisinde Volkan karakteri ile yer alsa da dizisi tutmamıştır; Ushan Çakır Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinden gelen teklifi hiç düşünmeden değerleri için kabul etmiştir.

II. Abdülhamid’in muhafızlığını yapan Salih Bey daha sonra Mustafa Kemal Atatürk cumhurbaşkanı seçildikten sonra da ‘cumhurbaşkanlığı yâveri olarak yer almıştır. Mustafa Kemal’in ölümünden sonra Komutan yaversiz ölemez diyerek intihar etmiştir. 

Ushan Çakır Ya İstiklal Ya Ölüm oyuncusu

Burak Yamantürk (Hayati)

Kadın dizisinde yer alan Özge Özprinçi’nin sevgilisi olan Burak Yamantürk son olarak Sevgili Geçmiş dizisinde yer almıştır.

Samsun’a giden heyete üsteğmen rütbesiyle katıldı. Heyet-i Temsiliye Yazmanlığı yaptı.Mustafa Kemal’in Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’nü

burak yamantürk Ya İstiklal Ya Ölüm

Deniz Celiloğlu (İsmet İnönü)

Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz’da Batı Cephesi Komutanı olarak görev aldı. i. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilk başbakanı oldu. Lozan Konferansı’nda Dışişleri Bakanı olarak TBMM Hükümeti’ni temsil etti.

Deniz Celiloğlu Ya İstiklal Ya Ölüm İsmet İnönü

Fırat DOĞRULOĞLU (Adnan Adıvar)

İstanbul’un işgali üzerine eşi Halide Edip’le birlikte Anadolu’ya geçen Adnan Adıvar 1924’te Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın kurmuştur.

Fırat DOĞRULOĞLU Ya İstiklal ya ölüm Adnan Adıvar

Serkan Ercan (Hafız Kemal)Serkan Ercan Ya İstiklal Ya ölüm Hafız Kemal

Burak Tamdoğan (Fevzi Paşa)

1920 de Genelkurmay Bakanlığı Vekilliği yaptı. 1921 de Heyet-i Vekile Başkanı oldu

Burak Tamdoğan Ya İstiklal Ya Ölüm Fevzi Paşa

Kenan Bal (Rıfat Börekçi)

Erzurum kongresi ile milli mücadeleye katılmıştır. İstanbul Hükümeti’nin faaliyetleri aleyhinde bir fetva hazırlamıştır. 1924 de diyanet işleri başkanı olmuştur. 

Kenan Bal Ya İstiklal Ya Ölüm Rıfat Börekçi

Fırat Topkorur

Fırat Topkorur son olarak Şahsiyet isimli internet  dizisinde oynayan Fırat Topkorur Ya İstiklal Ya Ölüm  dizisi oyuncu kadrosuna dahil oldu. 17 Ocak 1987 İzmir doğumlu olan Fırat Topkorur 33 yaşındadır ve Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde oyunculuk bölümü mezunudur. İlk çıkışını 2013 de yer aldığı Fatih Harbiye dizisi ile yaşayan Fırat Topkorur  2017 de Son Çıkış isimli Trt 1 dizisinde yer almıştı.

Fırat Topkorur Ya İstiklal Ya Ölüm oyuncusu

Mehmet Kervancı

Leyla Şirin Ajans’ın oyuncusu Mehmet Kervancı da ilk ekran deneyimini Ya Istiklal Ya Ölüm dizisinde yaşayacaktır.Mehmet Kervancı oyuncu

Burak Khan

Burak Khan Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi oyuncusu oldu ve Burak Özçivit’e benzerliği ile dikkat çekmektedir. burak khan ya istiklal ya ölüm oyuncusu

Ya İstiklal Ya Ölüm Tanıtım Fragmanı 16 Mart

Ya İstiklal Ya Ölüm Tanıtım Fragmanı

Ya İstiklal Ya Ölüm Filmi Teklifini Reddeden Oyuncular

Serkan Keskin

Serkan Keskin Leyla ile Mecnun ve Bende Özledim dizileri ile dizisi ile tanınmıştır. 1977 İzmit doğumlu olan Serkan Keskin 43 yaşındadır Serkan Keskin İzmit’lidirserkan keskin Ya İstiklal Ya Ölüm oyuncusu

Alina Boz

Son olarak Elimi Bırakma dizisi ile Türkiye’nin en önemli kadın başrol oyuncularından biri olmayı başaran Aline Boz da 6 bölümlük Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi ile anlaşan oyunculardan biri oldu. Alina Boz 14 Haziran 1998 Rusya doğumludur ve 22 yaşındadır. Cesur Hemşire dizisi ile oyunculuğa başlayan güzel oyuncu Paramparça dizisinde hayat verdiği Hazal karakteri ile ünlenmiştir.  Alina Boz Sevdanın Bahçesi dizisinde Defne karakteri ile yer almış ama dizisi tutmamıştır.alina boz Ya İstiklal Ya Ölüm oyuncusu

Güncelleme 31 Aralık 2020

Kıvanç Tatlıtuğ Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinden kendisine gelen teklifi 2020 de başka bir projede yer alacağı kabul edemedi.Ya İstiklal Ya Ölüm Kıvanç Tatlıtuğ kabul etmedi

Kıvanç Tatlıtuğ

Kıvanç Tatlıtuğ 27 Ekim 1983 de Adana’da dünyaya gelmiştir ve 37 yaşının içindedir. Son olarak Organize İşler 2: Sazan Sarmalı filminde Saruhan karakteri ile yer alan ünlü oyuncu aslen Boşnak kökenli bir ailenin çocuğudur.  2002 yılında Best Model of Turkey ve Best Model of the World yarışmasında kazandığı birincilikler ile dikkat çeken yakışıklu oyuncu ilk olarak modellik yapmış ve dikkat çekmiştir.

2005’e kadar oyunculuk eğitimi alan Kıvanç Tatlıtuğ 2005 de ilk dizisi Gümüş de oynamıştır. Hızlı bir yükseliş yaşayan oyuncu Menekşe ile Halil dizisinde Halil karakteri ile ilk ciddi başrol deneyimini yaşamış ve bu dizi de gösterdiği üstün performans ise Aşk-ı Memnu dizisinde Behlül Haznedar karakterini oynamaya hak kazanmış ve bu rolle Türkiye’nin en sevilen oyuncularından biri olmayı başarmıştır.

Daha sonra Kuzey Güneydizisinde Kuzey Tekinoğlu Kurt Seyit ve Şura dizisinde Kurt Seyit ve Cesur Ve Güzel dizisinde Cesur son olarak da Çarpışma Kadir olarak yer almıştır. Kıvanç Tatlıtuğ Türk oyuncular arasında en yüksek bölüm başı ücret isteyen oyunculardan biridir. Ya İstiklal Ya Ölüm Dizisi Oyuncusu Kıvanç Tatlıtuğ

Trt Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi için özellikle 2020 başlarında projesi olmayan bir çok ünlü isme teklifler götürdü ve bol yıldızı olan bir mini dizi hazırlayacak.

Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinin dünyada ses getirmesi isteniyor. İşte bu yüzden Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinde Atatürk olarak Türkiye’nin en önemli erkek başrol oyuncularından biri olan Kıvanç Tatlıtuğ’a teklif gitti. Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi için Kıvanç Tatlıtuğ’un olumlu bakacağını ve eğer senaryoyu ve işi beğenirse zevkle çok sevdiği ve inkılaplarına bağlı olduğu atasını oynamak isteyeceğini tahmin ediyoruz.

Daha önce bir çok benzer mini dizi yapan Trt 1 2020 de de mini dizilerine devam edecek. Daha önce Dengi Dengine ve Yüz Yıllık Mühür gibi mini diziler hazırlayan ve başarıyı yakalayan Trt 1 şimdi de Ya İstiklal Ya Ölüm isimli yeni bir cumhuriyet dönemi dizisi hazırlayacak.

Atatürk dönemi anlatılacak ve Kurtuluş Savaşında Türklerin özgürlük için verdiği üstün çaba anlatılacak.

İlker Kıznaz Atatürk’e hayat verecek oyuncu. zira dizi de bol bol Atatürk sahnesi olacak. Hal böyle olunca Atatürk’e hayat verecek oyuncunun yetenekli olması gerekiyor.

Mehmet Özgür

Mehmet Özgür son olarak Söz dizisinde agah karakteri ile yer almıştı ve çok beğenilmişti. Şimdilerde ise Vuslat dizisinde Salih baba karakteri ile yer almıştır. 1970 Antalya doğumlu olan Mehmet Özgür 50 yaşındadır. Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosunda uzun yıllar çalışmıştır. Muhteşem Yüzyıl, Çalıkuşu, Filinta dizileri Mehmet Özgür’ün televizyonda yıldızlaştığı dizilerdendir. Mehmet özgür Ya İstiklal Ya Ölüm dizisi birlikte Vuslat dizisinde de oynamaya devam edecekmehmet özgür Ya İstiklal Ya Ölüm oyuncusu

Yorum yaz

Ya İstiklal Ya Ölüm Oyuncuları Kadrosu ve Konusu (6 Yorum)

  1. Dizinin kadrosu, konu, bilgi akışı ve samimiyeti o kadar güzel ki bu kadar kısa olmamasına tahammül edemiyorum. Rica ediyorum bu dizinin devamı varsa devamı yayınlansın.Oyuncu kadrosu inanılmaz güzel seçilmiş ve çok beğendik. Şu anda Türkiye’de konuşuluyorsunuz.Böyle bir diziye öyle hasret kalmışız ki emeği geçen herkese teşekkürler. Devamının olması ricadır

  2. Vayyy be , demek bu dizi 23 Nisan 1920 tarihinde final yapacak ha… Benim acilen bir zaman makinesi icat etmem gerekiyor. Ben yazanın yalancısıyım vallla, haberin “Ya İstiklal Ya Ölüm Dizisi Oyuncuları” konunuz da öyle yazıyor.

  3. En iyi başrol hiç düşünmeden tabiki Tolga Sarıtaş derim acayip oynardı Atatürk rolünü oynamak ne birebir yaşatırdı o duyguyu bizlere

  4. “En guzel baş rol tabi ki kivanç Tatlitug ayni kurt seyit ve şura da oynadi gibi çok guzeldi umarm yene baş rolda kivanç olaçak”