Yalnız Kurt Golyat Kimdir Nedir? Ne Zaman Yaşadı?

Ünlü Yönetmen Osman Sınav yine çok konuşulacak bir proje ile ekran karşısına geçiyor. Atv için hazırlanan dizinin senaryosunu Murat Koca ve Alper Erze yazarken dizinin yönetmen koltuğunda M. Çağatay Tosun oturacak. Dizide birbirinden ünlü oyuncular yer alıyor.

Cihan Ünal, Hasan Denizyaran, Kürşat Alnıaçık, Damla Colbay, Polat Bilgin, Deniz Evin ve Murat Han gibi ünlü oyuncuları bir araya getiren dizinin tanıtım fragmanı 18 Kasımda yayınlandı. Merakla beklenen tanıtımda çok ilginç cümlelere yer verilirken Türkiye’de işlenen karanlık işler ve faili meçhul cinayetlere yer verildi. Bundan sonra böyle şeylerin yaşanmayacağını ve Yalnız Kurt’un acımasız canavar Golyat’a karşı olduğu söylendi.

Ancak ekran başındakiler Golyat’ın ne olduğunu bilmiyorlar. Bu yüzden biz de Golyat ile araştırma yaptık ve sizleri bilgilendirmek istedik. Golyat Nedir? Golyat Kimdir? Golyat ne zaman yaşadı? Golyat kime karşı mücadele etti? Tüm soruların cevapları yazımızda.

Golyat Kimdir? Ne Zaman Yaşadı?

İslam kaynaklarına göre Golyat aslında Hz. Davut’un (as) mücadele ettiği Calut’dur. Bu durum Kur’an’da şu şekilde ifade edilmektedir. Derken, Allah’ın izniyle onları bozguna uğrattılar. Davud, Câlût’u öldürdü. Allah, ona (Davud’a) hükümdarlık ve hikmet verdi ve ona dilediğini öğretti. Eğer Allah’ın; insanların bir kısmıyla diğerlerini savması olmasaydı, yeryüzü bozulurdu. Ancak Allah, bütün âlemlere karşı lütuf sahibidir.golyat
Tevrat kaynaklarına göre Golyat 3 metre boyundea iri cüsseli, katil bir varlıktır. HZ. Davut döneminde dönemin kralı Talut ile Filistinliler bir savaşa başlarlar. Filistinlilerin katil savaşçısı Golyat savaş öncesi adet üzeri karşı tarafı düelloya davet eder. Aradan 40 gün kaçmasına rağmen karşısına kimse çıkamaz.golyat tevrat

Bu düello halk arasında da duyulunca HZ Davut çocuk olmasına rağmen Golyat ile düelloya çıkacağını kral Talut’a bildirir. Kral buna karşı çıksa da HZ Davut’un ısrarına daha fazla dayanamayarak kabul etmek zorunda kalır. Davut belindeki sapanı çıkarıp Golyat’ın başını hedefler ve onu bir vuruşta yere yıkar. Ardından Golyat’ın başını keserek büyük bir başarıya imza atar.