Ağlama Anne Kim Haklı? Alev mi Yoksa Damla mı?

Her dizi aslında önemli bir paradoks üzerine kurulur; ancak bazı dizilerde bu paradokslar çok daha ön plandadır; aynı Atv’nin yeni dizisi Ağlama Anne’de olduğu gibi. Ağlama Anne dizisinde en can alıcı soru tabi ki de “Doğuran mı annedir; yoksa büyütüp kollayan mı?

Bu sorunun aslında tek bir cevabı yoktur; hayat her zaman siyah ve beyaz kadar net değildir; hayatta gri alanlarda vardır.

Aslında annelik hem doğurmak ile hemde büyütüp korumakla olur; yani gerçek bir anne hem doğurmalı hemde büyütüp korumalıdır; bu nedenle aslında ne Alev nede Damla gerçek anne değildir. Bu nedenle anne kavramından çok “Annelik” kavramı üzerine yoğunlaşabilir.

Bana kalırsa kimse doğurmadan anne olamaz; ancak annelik yapabilir; bir küçüğü koruyup kollayabilir onu sevebilir ve hayat hazırlayabilir. İşte Damla’nın da yaptığı tamda budur. Damla çoğu zaman kendi hayatından fedakarlık yaparak Damla’ya annelik yapmıştır. Bu çok değerli bir konudur. Bir çok anne sadece çocuğu doğurmakta ama annelik sorumluluğunu üzerine alamamaktadır.

Alev’i Alev olmadan suçlamak çok kolay; “doğurmuş atmış”. Evet doğurmuş atmış ama zor bir dönemden geçmiş psikolojik anlamda büyük bir travma yaşamış ve yalnız bırakılmış. Desteksiz kalmış.

Hayatta her insanın doğruları yanlışları vardır; herkes bazen yanlışlara düşebilir; önemli olan hata yapmamak değil yapılan hataların fark edilip hızlıca telafi edilmesidir. Alev yaptığı hatayı çabuk fark etmiş ama hapse düştüğü için telafi etmesi uzun sürmüş.

Alev ve Damla’nın meselesinde haklı haksız yoktur. Damla ne kadar Zeynep’i görme hakkına sahipse Alev de o kadar Zeynep’i görme onunla vakit geçirme hakkına sahiptir. Zaten Zeynep yaş itibari ile annelik yapılmaktan çok annelik yapabilecek bir yaşa gelmiş; kendi dünyasını kurabilecek kendi kararlarını verebilecek hatta kendi hayatını devam ettirebilecek bir kızdır. Hala Zeynep’e kundaktaki bebek muamelesi yapmak; onun annesi benim demek yanlış bir bakış açısıdır.

Yorumlarınızı bekliyorum…

Ağlama Anne Kim Haklı Alev mi Yoksa Özlem mi resimleri

Ağlama Anne Kim Haklı? Alev mi Yoksa Damla mı? (11 Yorum)

  1. Alev mi yoksa özlem mi hakli.burda bir yanliwlik olmus alev mi yoksa damla mi olucakti yani dogrusu bu ozlem alevin kizinin babasinin karisi

  2. Alev mi yoksa özlem mi hakli.burda bir yanliwlik olmus alev mi yoksa damla mi olucakti yani dogrusu bu ozlem alevin kizinin karisi

  3. Arzu hanim.aglama anne zaten ayni cennetin gozyaslari zeyneo intihar ederse ölmez ki buda ayni cennetin gozyaslari gibi olur dusmanliga geldikte biz bazen kardesimize haksizlik etmiyormuyuz ediyoruz tabiki de ve evlat sevgisi cok buyuk weyleri yaptira bilir insana.dedesine geldikde ise cook haklisiniz

  4. egom tavao yaptı :-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-) dedi ki:

    alev haklı burda yorum yapmak icin yorum yaptin anonim? denen şey:-| 😐 alev ciğim. sana hak veriyorum ezdirme. kendini bu haDDini bilmeze 🙂 😉

  5. Bence bunun cevabini ne biz nede senaristler vere bilir bence finalden bazilari memnun kalmaycaktir çunki herkes hayata baska gozle bakar kimine gore alev kimine gore damla hak ediyor kiminede gore ikiside hak etmiyor ancak bence senaristlerin önunde 2 secenek var ya karagul deki gibi damla ölecek zeynep alevle kalacak yada kocaman ailem deki gibi zeynep ikisinede anne diyecek sevgi neydi sevgi emekdide diye bilir yani cunki alevinde damlaninda emeyi var zeynepin ustunde ancak dogrusu wawirmak istiyorum bakalim ne olacak

    • yahu ne buluyor millet bu dizide anlamiyorum. bence cok sacma bir dizi. nerde gorulmus iki öz kardesin birbirine bu kadar duwman olduğu? Bence zeynep ikisini de terk etmeli ve ya intihar ederek ikisini de cezalandirmali. ama tabi olmeden evel bide o seytan.dedelerini öldirse fena olmaz.

  6. Tabikide buna ne biz nede senaristler dogru cevabi verebilir her insan hayata baska gozle bakar kimine gore alev kimine gore damla hak ediyor kiminede gorede 2 side zeynepi hak etmiyor ancak bana gore senaristlerin onunde 2 secenek var ya karaguldeki gibi damla ölecek zeynep alevle kalicak yada kocaman ailemdeki gibi zeynep hem buyuten hemde doguran annesini secicek.sevgi neydi sevgi emekdi diyede bilir yani?