Aşkın Yolculuğu: Hacı Bayram Veli Oyuncuları ve Karakterleri

TRT 1 ekranlarında yeni bir dizinin daha hazırlıkları başladı. Diriliş Ertuğrul ile büyük bir başarı yakalayan, ardından Aşkın Yolculuğu: Yunus Emre ile başarısını sürdüren Tekden Film yepyeni bir proje ile başarısını devam ettirmek istiyor. TRT 1 ekranlarında yayınlanması düşünülen filmin adı Aşkın Yolculuğu: Hacı Bayram olacak. Dizinin çekimlerine mart ayında başlanacak.

Aşkın Yolculuğu: Hacı Bayram Veli Oyuncuları Burak Sevinç ve Almila Ada oldu. Dizinin yönetmen koltuğunda Kutsal Damacana, Tılsım Adası ve Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı gibi başarılı filmlere imza atan Kamil Aydın oturacak.

Aşkın Yolculuğu: Hacı Bayram Veli Oyuncuları

Burak Sevinç

1 Nisan 1985 de İstanbul da dünyaya gelen Burak Sevinç 35 yaşının içindedir. Aslen Zonguldaklı olan Burak Sevinç İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları eğitimi almıştır. İlk olarak Babam İçin dizisi ile kamera karşısına geçen Burak Sevinç güzel sesi ile Enbe Orkestrasında da görev yapmıştır. Söz dizisinin Fethi’si olarak tanınan ve büyük bir ün kazanan Burak Sevinç  188 cm boyunda ve 80 kilodur. Burak Sevinç 2019 da Söz dizisinde ki başarısından sonra Leke dizisinde başrolde yer almış ancak başarıya ulaşamamıştır.  Burak Sevinç Şirin Kılavuz ile 2015 yılında dünya evine girmiştir. Son olarak Kırmızı Oda ve Bonkis dizlerinde yer almıştır.

askin yoldculugu haci bayram veli Burak Sevinc

Almila Ada

Almila Ada’nın gerçek ismi Almila Ada Beyazıtoğlu’dur. Almila 4 Ağustos 1994 yılında İstanbul doğumludur.  Annesinin işi gereği bir süre Rusya’da yaşamak zorunda kalan Almila küçük yaşlarda bale eğitimi aldı. Mimar Sinan Üniversitesi Bale Bölümü mezunu daha sonra Londra’da bale ve sahne sanatları dersi aldı. İlk olarak Kaderimin Yazıldığı Gün dizisinde rol aldı. 2107 yılında Adı Efsane dizisinde ilk başrol deneyimini yaşadı. Son olarak Menajerimi Ara dizisinde Melek ve Güvercin dizisinde Zülüf karakteri ile yer almıştır.

Almila Ada

Kemal Başar

Kemal Başar 1963 Ankara doğumludur ve 58 yaşındadır. Devlet Tiyatroları sanatçısı olan Kemal Başar son dönemde Mucize Doktor ve Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizilerinde yer almıştır.

Kemal Basar

Hüseyin Soysalan

Kuzey Yıldızı İlk Aşk dizisinden ayrılan Hüseyin Soysalan Hacı Bayram Veli Aşkın Yolculuğu dizisi oyuncu kadrosuna dahil oldu. 1959 doğumlu olan Hüseyin Soysalan 62 yaşındadır. Sevilen tiyatro ve dizi oyuncusu Hüseyin Soysalan  Çukur, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Ağlama Anne ve Cesur Yürek gibi dizilerde yer almıştır. Huseyin Soysalan

Tarihte Hacı Bayram Kimdir?

Türk tarihinde önemli bir yeri olan Hacı Bayram Veli 1352 yılında Ankara’nın Çubuk İlçesi yakınlarında dünyaya geldi. 14-15. yüzyılda Anadoluda irşat faaliyetlerinde bulundu. Eserlerini Türkça yazan Hacı Bayram bu konuda Türkçeye katkı sağlamıştır. Devrin padişahı 2. Murat’ın taktirini alan Hacı Bayram onun döneminde talebelerine askerlik yapmama ve vergiden muaf gibi ayrıcalıklar aldı. Fatih’in İstanbul’u alacağına dair önceden beyanları olduğu söylenir.veli

Bir gün medresesine gelen birisi Hamideddin-i Veli’nin selamı var sizi Kayseri’ye yanına çağırıyor deyince Hacı Bayram hiç düşünmeden davete icabet eder. Somuncu Baba olarak da bilinen Hamideddin-i Veli onu görünce iki bayramı birlikte kutluyoruz diyerek ona Bayram ismini verdi. Hacı Bayram hocasından din ve fen ilimleri tahsil etti. Hocasının vefatının ardından Ankara’ya gitti. 2. Murat onu Edirne’ye davet etmiş ve büyük camide vaaz vermesini sağlamıştır. Onun ilmine hayran kalan Sultan Murat hürmetini esirgememiştir.haci

2. Murat ondan nasihat istediğinde ise İmam-ı Azam’In talebesi Yusuf’a yaptığı uzun nasihati aynen aktarmıştır. Hacı Bayram Veli 1429 senesinde ömrü boyunca hizmet ettiği Ankara’da vefat etmiştir. Türbesi kendi ismiyle anılan Hacı Bayram Veli Camisi ile bitişiktir.

tekden

Yorum yaz