Babil Neden Final Yapıyor? İşte Finalin Merak Edilen Gerekçesi

17 ocak 2020 de ilk bölümü ile yayın hayatına başlayan Babil dizisi 27 kasım 2020 de 20. bölümü ile final yaparak ekranlara veda edecek. Babil dizisi Star TV’nni son dönemlerde ekranlara çıkardığı en pahalı yapımlardan biriydi ancak yüksek bütçesi Babil dizisinin de sonunu getirdi. Özcan Deniz’in başrolünde yer alacağı Seni Çok Bekledim dizisi oyuncu kadrosu için tıklayınız Seni Çok Bekledim Oyuncu

Oyuncu kadrosunda Halit Ergenç, Aslı Enver, Birce Akalay, Nur Fettahoğlu, Mesut Akusta  ve Onur Saylak gibi yüksek ücret alan oyuncuların olduğu Babil dizisi aslında Ab ve Abc reyting gruplarında iyi reytingler alıyordu; yurt dışı satışları ile de Babil dizisini yapımcı Ay yapım Star TV ile yaptığı anlaşmada indirime bile gitmişti; ancak Star Tv Babil dizisinin almaya devam ettiği düşük reytingler sonrası Babil dizisini uzatmamaya karar verdi.

Babil dizisi 10. bölümü ile sezon finali yapmıştı ve 2020 2021 yeni sezonunda da 10 bölümlük yeni sözleşme imzalanmıştı. Star TV yeni sezonda özellikle Onur Saylak’ın da diziye dahil olması ile Babil dizisinin reytinglerinde artış bekliyordu ancak Babil dizisi total de daha da düştüğü gibi yüksek eğitim seviyesine sahip izleyicilerin ölçümlerinin yapıldığı AB ve ABC reyting gruplarında da düşüş yaşadı.

Babil Neden Final Yapıyor?

Babil dizisinin düşen reytingler nedeniyle final yapıyor. Babil dizisi için Ay Yapım ve Star TV yetkilileri 6 kasım da ekranlara gelen 17. bölüm reytinglerinin açıklanması sonrası toplantı yaptı. Yapılan toplantı da Babil dizisinin düşen reytingleri değerlendirildi. 20. bölümde sözleşmesi bitecek Babil dizisinin  yayın hakları 20. bölümden sonra satın alınmayacağı Ay Yapım’a bildirildi. Ay Yapım yetkilileri ise Babil dizisini yüksek maliyetleri nedeniyle dijitalde devam edemeyeceğine karar verdi ve Babil dizisi için final kararı verildi.

İşte Babil Dizisini finale götüren 17. bölüm reytingleri:

  • Babil 17. bölümde total de 1.99 reyting ile 28. sırada yer aldı
  • Ab reyting grubunda 3.56 reyting ile 6. sırada
  • ABC reyting  grubunda 2.91 reyting ile 19. sırada yer aldı.

Daha önce ki haftalarda da Babil dizisi total de çok kötü reytingler alıyordu Babil dizisi asıl düşüşünü Ab ve Abc reyting gruplarında yaşadı. Babil dizisini finale götüren en önemli dizi ise Kırmızı Oda dizisi oldu. Tv8’in sevilen dizisi yayın hayatına başladı ve reyting listesinin en tepesinde yer aldı. Kırmızı Oda dizisi cuma akşamı farklı bir senaryo ile izleyici karşısına çıkınca entelektüel izleyiciyi de Babil dizisini bıraktı ve Kırmızı Oda dizisini izlemeye başladı. Reyting kaybeden Babil dizisi ne yazık ki final yapmak zorunda kaldı.

Babil Neden Final Yapiyor resimleri