Işığın Prensesi 4. Bölüm Özeti 4 Nisan Fragmanı Soylu Prens Yeongchang Ölecek

Çaresizlik saray duvarlarının ardında yükseliyor  ve herkes sığınacak bir liman arıyordur. Gwanghae’nin baskı altında kalması onu acımasız biri haline getirecek ancak fitili ateşleyen ilk kişi kim olacak. Saray Hanımı Kim dışarı çıktı ve Kraliçe Uiin’in kraliyet mezarının altına gömülü bulunan bir paketi başka bir saray hizmetlisine teslim etti.

Leydi Kim genç hizmetliye şarap ikram ederken ona hayat hikayesini anlatmaya başladı. Zamanında babasının kumarcı olduğunu ve para karşılığında kendisini saraya sattığını, okumayı bildiği için saraya kabul edildiğini söyler. Sarayda işe yaramaz birisi olarak diğer hizmetçilerden de tecrit edildiğini ve okuma yapmak için sık sık sarayın kütüphanesine gittiğini anlatır.

Işığın Prensesi 4. Bölüm Özeti

Bir gün kitap okurken içeri daha taht tacını giymemiş olan Gwanghae girdi ve bazı cümlelerle ilgili kitap bulmaları için hizmetçileri görevlendirdi. Ben onu görünce dışarı çıkmak istedim ancak beni durdurdu ve kitabı bulmamı istedi. Ben de kitapları hemen önüne koydum. Bana adımı sordu ve böylesine değerli birine bu kadar aşağılayıcı ismin verilmesi çok yanlış diyerek ismimi Leydi Kim olarak değiştirdi.

O zamandan beri kendime olan güvenim arttı ve kendimi krala adadım der. Bu sırada genç hizmetçi kan kusmaya başlar. saray hanımı Leydi Kim onu zehirlemiştir. Leydi Kim ayrıca onunla buluştuğu evi de ateşe verdi ve bunu Gwanghae’nin hatırı için yaptığını söyledi. Gwanghai’nin Namhan’a olan ziyaretleri sıklaşmıştır. Orada silahlarla ilgileniyordur.

Kraliçe Inmok’un bakanlarla yaptığı görüşme de sıklaşmış, prensese en uygun eşi bulmaları için isim vermelerini istemiştir. Gwanghae bu durumu duyduğu halde sarayın işlerine karışmak istemediğini söylemiş ancak işin içinde başbakan Deok Hyung’un olduğunu öğrenince şaşırmıştır. Joo-won ve In Woo bir araya gelirler. Prensesle evlenecek kişi için Jo Woon isminin öne çıktığını söyleyen In Woo arkadaşıyla içki içer. Deok Hyung fakirlere yemek verilen bir kampı ziyarete gider. 11 18

Aslında ziyaret amacı Bakan Kang’ı görmektir. Deok-hyung, Bakan Kang’ın ihtiyaç sahiplerine yardım etme çabalarına övgüde bulundu. Bakan Kang In Woo’nun seçmelere katılacağını belirtti. Deok Hyung’un bakan Kang ile konuştuğu gören bir adam Deok Hyung’un atına gizlice bir kitap yerleştirdi. Yi Çom, geçenlerde maskeli kişiler tarafından soyulan gümüşleri kimin yaptığını ortaya çıkarmış ve liderini de zindana tıkmıştır.

Maskeli lider kendilerine soygun emrinin Kraliçe Inmok’un babasının verdiğini itiraf eder. Deok Hyung söylentileri araştırmak için bizzat Namhan kalesine gider ve top arabalarıyla barutları görür. Askerlerden biri onu görünce Deok Hyun ben başbakanım der. Gwanghae askerine bir başbakanı nasıl tanımazsın diyerek kızar. Gwanghae başbakanı topları denediği yere götürür. 22 16

Işığın Prensesi 4 Nisan Özeti

Kralın denemeye çalıştığı top yine başarısızlıkla sonuçlanır. Deok Hyung bu durumu kendisinden ve bakanlardan gizleyen krala kızar. Ancak Gwanghae Joseon krallığı bize silah vermiyor ve bu yüzden bizi istediği gibi kullanıyor diyor. Kendi silahlarını geliştirirlerse kimsenin kölesi olmayacaklarını belirtiyor.

Kraliçe Inmok ile sarayın şamanı gizlice buluştuklarında Jungmyung bunun farkına varıp gizlice onları takip ediyor. Şaman konuşmaya başlıyor; Biri ateş biri su… Biri prensesin konumunu yükseltecek diğeri rahatlık sağlayacak. Ancak prensesin etrafında olmaması gereken bir enerji var. Bu enerji uğursuz bir enerji… Onlar konuşurken Jungmyung duydukları karşısında irkiliyor. Onu saray hanımı Leydi Kim uzaktan izliyor. 33 17

Deok-hyung, Gwanghae ile tartıştı ve kralın ülkenin tek sahibi olmadığını, tıpkı bir gemi gibi içinde yaşayan herkese ait olduğunu belirtti. Gwnaghe ülkenin konumunu yüceltmek için bunları yapmak zorunda olduğunu, batılıların böyle bir şeye asla izin vermeyeceğini söyledi ve bu durumda kimin tarafında yer alıyorsun diye Deok Hyung’a bir soru yöneltti.

Joo-won ve In-woo seçim için saraya girdiler. Onlar kraliçenin karşısına geçerken kraliçe Inmok babasının da seçmelere katılacağını ve beklemelerini istedi. Nihayet babası da geldi. Jungmyung da damat adaylarının geldiğini öğrenmiştir. Endişeyle ne olacağını beklerken güneşe bakar ve eskiden olduğu gibi ateşlenir ve kardeşi soylu prense bir şey olduğunu hissederek koşmaya başlar.44 14

Inmok babasının gelmesine sevinirken bir anda kraliyet askerleri babası ve abisinin etrafını sararlar ve onları vatana ihanetten tutuklarlar. Olaylar çok hızlı ilerlerken soylu prens de saray hizmetlileri ile körebe oynuyordur. Prenses Jungmyung bir an önce kardeşi soylu prensi bulmak istiyor. Soylu prens etrafında kimsenin kalmadığını hissederek gözlerini açıyor ve karşısında Yi Çom’u görüyor.

Yi Çom askerlerden prensi götürmelerini istiyor. Prenses kardeşine yetişiyor. Askerlerden durmalarını istiyor. Prensi neden götürüyorsunuz diye soruyor. Yi Çom vatana ihanetten dolayı götürdüklerini söyleyip prensi götürüyor. Kraliçe Inmok babasını ve oğlunu bir anda kaybetmiş ve onları kurtarmak içinse elinden bir şey gelmiyordur. Kraliçe kral ile görüşmek istiyor ancak bu sefer saray hafiyesi elinde bir paket ile geliyor.55 11

Paketi kraliçenin önüne fırlatan hafiye bunu rahmetli kraliçenin mezarına gömülü halde bulduk diyor. Paketin içinde lanetli şeyler bulunduğunu söyleyen hafiye rahmetli kraliçe Eulmil’in bu yüzden kralı lanetlediğini söylüyor. Kralın hastalığının  sebebi de bu lanettir diyerek kraliçenin bulunduğu yeri terkedemeyeceğini belirtiyor.

Kral bakanlar kurulunu topluyor. Yi Çom maskeli liderin itiraf mektubunu okuyor. Maskeli lider o kadar işkenceden sonra Yi Çom’un istediği gibi bir itiraf yazmıştır. Yi Çom muhalif ne kadar isim varsa onların isimlerini itiraf mektubuna yazmış. Kraliçe Inmok’un babasının soylu prensi tahta çıkarmak istediğini yazdırtmıştır. Bakanlar sadece bir itiraf mektubunun soylu prensi suçlamak için yeterli olamayacağını söylerken Deok Hyung konuşmak için izin ister. 66 5

Deok Hyung kralı zorbalıkla ve tek adamlıkla suçlar. Kral onun kararlı çıkışından sonra soruşturmayı bizzat kendisinin yürüteceğini söyler. Olayı yeniden araştırmaya karar verir. Aslında herşeyi organize eden kendisidir ancak kendisine karşı oluşan cepheyi sarsmak için bu yola başvurur. Soylu prens Yeongchang bir odada, kraliçe Inmok diğer odada esir tutuluyordur.

Jungmyung majesteleri ile görüşmekte ısrar eder. Sonunda onunla karşılaşır. Gwangha  eskinin aksine ona iyi davranmaz ve soylu prensin cezasını çekeceğin söyleyerek uzaklaşır. Ertesi gün Yeongchang saraydan uzaklaştırılmak üzere odasından çıkarılır. Jungmyung da kardeşini görmek için yanına gider. Prensesin kardeşini kapıya kadar uğurlamasına izin verilir.77 1

Prenses kardeşini teselli ederken onunla saray dışına gitmeye karar verir. Kapıya geldiklerinde hizmetliler onları ayırır. Yeongchang kapıdaki arabaya binerken prensesin ağlamaları yeri ve göğü çınlatıyordur. Işığın Prensesi 4 Nisan Özeti sona erdi.

Işığın Prensesi 4. Bölüm Fragmanı

Henüz yayınlanmadı.