Muhteşem Kraliçe 27. Bölüm 17 Temmuz Özeti Mişil’in Otoritesi Sarsılacak

Muhteşem Kraliçe dizisinde Yu Şin Kaya direnişçilerini yanına almayı başarmıştır. Onlara babasına ait topraklaro vermiş ve gönüllerini fethetmiştir. Wolyo ve askerleri Yu Şin’in de isteği ile Dokman’ı hükümdarları olarak ilan etmişlerdir. Dokman bunu neden yapıyorsun diyerek YU Şin’e tepki gösterir. Muhteşem Kraliçe 27. Bölüm Özeti başlıyor.

Yu Şin Dokman’ı çok sevdiğini söyler. Ona duygularını dile getirirken bundan sonra elini tutamayacağını ancak herzaman bir gölge gibi onu takip edeceğini söyler. Dokman gözyaşlarına hakim olamaz. Giderken Yu Şin onu elinden tutar ve sarılır. Dokman da karşılık verir. Dokman sonrasında Volçon ile görüşür. Direnişin lider yardımcısı Volçon’u Dokman’a teslim ederken Dokman onu tanır. Lider yardımcısı da Dokman’ın yağmur yağdıracağını söylediği gün nasıl yağmur yağmıştı der ve Dokman’ı yeniden gördüğüne çok sevinir.

Dokman Volçon dan güneş tutulmasının tarihini sorar. Volçon mevcut takvimlerle bunu hesap edemeyeceğini söyler. Dokman hazırlıklıdır ve ona istediği takvimi verir. Senin Mişil’e verdiğin bilgiler yüzünden binlerce Kaya halkı öldü der ve güneş tutulmasının tarihini söyleyerek kendisini affettirmesini ister. Volçon, bunu yaparsam sen de Mişil’in sırtını yere getirecek ve kariyerini yükselteceksin der. Takvimi incelemeyi reddeder. 1 22

Solwon ve oğlu Kaya halkını cezalandırmak için köylerine baskın düzenlerler ancak Dokman’ın erken davranıp köyü boşalttırmasıyla katliam engellenir. Köyde kimseyi bulamayan Solwon sinirlenirken bir de Volçon’un Dokman tarafından götürüldüğü notunu alır. Volçon’un tesbihini de görünce gerçek olduğuna inanır. Volçon ise işbirliği yapmaya hala yanaşmıyor.

Mişil yeni planı için rahibeyi çağırır. Ertesi gün sarayın avlusunda kuş ölüleri görülür. Aynı zamanda kraliyet tabelası da parçalanmıştır. Kral bu olaylar karşısında şok olurken rahibe plan gereği krala bunların gökler tarafından yapılan bir uyarı olduğunu söyler. Aynı olaylar dışarda da oluyordur. Halk bu olayların ikizlerin ortaya çıkmasından sonra meydana geldiğini düşünecek ve Dokman’ın otoritesi zayıflayacaktır. Halk Mişil’in yeniden göklerle iletişime geçmesini ve üzerlerindeki uğursuzluğu ortadan kaldırmasını istiyordur. 4 16

Mişil bakanlar kurulunun kararıyla ve kralın isteği ile göklerle konuşup yeni bir vahiy alması için görevlendirilir. Mişil bir haftalığına tapınağa giderek dua etmeye başlar. Dokman da sonunda Volçon dan güneş tutulması tarihini öğrenir. İlk olarak Çonmyung’un mezarının üzerinde kemik boyası ile boyanmış kuşlar uçurtur. Ardından Bidam’ı halkın içine gönderir. Ona büyütecini verir ve uzaktan ateş yakan bir rahip kılığı verir. Halk onu peygamber kabul etmeye başlamıştır. Mişil sadece ona güneş tutulmasının zamanını vermiştir.

Mişil 7 günün ardından Kralın huzuruna çıkar. Tam da kralın varisini söylemek istiyordur ki rahibe gelir ve olağanüstü olaylar olduğunu söyler. Bu arada Bidam, yerin altından 200 yıl önce kaybolan mezar taşını fışkırtır. Halk iyice şoka girer. Bu mezar taşında göklerin kapanacağı ve yeniden parlamasıyla yeni hükümdarın ortaya çıkacağı yazıyordur. Mişil bunu duyunca çılgına döner ve Bidam’ın yanına getirilmesini ister. Bidam askerlerce tutuklanarak saraya getirtilir.5 9

Aslında bu durum Dokman tarafından tahmin edilmiştir. Mişil’e karşı büyük bir oyun oynuyordur. Güneş tutulması falan gerçekleşmeyecektir ancak peygamber sanılan Bidam Mişil’i tutulma olacağı konusunda ikna edecek ve tutulma olmayınca da Mişil’in otoritesi sarsılacaktır. Kraliçe bunu bizzat Dokman’ın planladığını krala söyler. Böylelikle ikizlerin dünyaya gelmesi uğursuzluk olmaktan çıkacaktır. Yani mezar taşını Dokman kendisi tasarlamış ve yazıları da kendisi uydurmuştur. Mezar taşındaki güneş tutulmasını ise Mişil’i kandırmak için yazmışlardır. Muhteşem Kraliçe 17 Temmuz Özeti sona erdi.

Yorum yaz