Uyanış Büyük Selçuklu Berkyaruk Kimdir? Gerçekte Kimdir?

Berkyaruk Sultan Melikşah’ın oğludur. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde uzaklarda devleti için görev yapan Berk Yaruk Saraya geliyor. Berk Yaruk oldukça güçlü oldukça zeki bir adamdır. Bir çok yönden babası Sultan Melikşah’a da benzeyen Berkyaruk’un gelişi ile Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde yer yerinden oynayacak.

Uyanış Büyük Selçuklu Berkyaruk Kimdir?

Sultan Melikşah’ın Zübeyde Hatun’dan olma oğlu olan Berkyaruk Sultan Melikşah’ın en büyük oğludur; Sultan Melikşah’ın kendisinden sonra veliaht tain ettiği Berk Yaruk Terken Hatun’un bir numaralı düşmanıdır. Sultan Melikşah ölünce Terken Hatun oğlu Mahmud’u tahta geçirmek istedi Mahmud daha 5 yaşındaydı. Terken Hatun Melikşah’ın ölümünü uzun süre gizlese de Nizâmülmülk’ün adamları bu durumu öğrenip Berkyaruk’u başa geçirdi.

Berkyaruk ve Nizâmülmülk’ün  adamları ile Terken Hatun’un para verdiği Emirler arasında gerçekleşen savalı Berkyaruk  kazandı ve adına hutbe okuttu ancak Terken Hatun durmadı ve Berkyaruk’ın dayısı Azerbaycan Meliki İsmail Yakuti’ye haber göndererek Berkyaruk’u  öldür seninle evleneyim dedi.  Berkyaruk ve Azerbaycan Meliki İsmail Yakuti arasında ki mücadeleyi de kazanan Berkyaruk oldu.

Suriye meliki olan amcası Tâcüddevle Tutuş da Berkyaruk ile mücadeleye girdi. Terken hatunu da yanına alan Tâcüddevle Tutuş Berkyaruk’u yendi. Bur sırada hastalanan Terken Hatun öldü Tâcüddevle Tutuş Terken hatunun oğlu Mahmud’u tahta çıkaracaktı ama Mahmud çiçek hastası olunca Berkyaruk tekrar tahta geçti yanında ise Tâcüddevle Tutuş vardı. Bütün Selçuklu topraklarında otorite sağlayan Berkyaruk, hastalanınca oğlu Melikşah’ı veliaht tain etti ve öldü.

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde aldığımız bilgilere göre dizi de Berkyaruk karakterine İsmail Ege Şaşmaz hayat verecektir. 

Uyanis Buyuk Selcuklu Berkyaruk

İsmail Ege Şaşmaz Kimdir?

İsmail Ege Şaşmaz 25 Kasım 1993 de Manisa doğumludur ve 28 yaşının içindedir. Son olarak Aşk LAftan Anlamaz dizisinde yer alan yakışıklı oyuncu  daha önce Mehmetçik Kutul Amre isimli tarihi dizi de yer almıştı.