İkimizin Yerine 16. Bölüm Özeti 23 Eylül Jagdiş‘in Anandi‘yi Kıskanır

İkimizin Yerine 16. Bölüm ile 23 eylül pazar akşamı izleyicisi karşısına çıkacak. İkimizin Yerine 16. Bölüm de Basant elini Gehna‘nın omuzuna koyar Gehna çok korkar. Basant Bairon‘un eşine zaman ver dediğini hatırlar ve odadan çıkar. Sumitra Anandi‘yi dizine yatırmış ve masal anlatıyor. Jagdiş‘de ders çalışıyor. Jagdiş Anandi‘nin, onun sayesinde sevilmesini hazım edemiyor.

İkimizin Yerine 16. Bölüm Özeti

Ona git bana su ve tatlı getir der. Anandi gitmek istemez. Jagdiş seni Dadisa‘ya söylerim der. Sumitra Anandi‘ye tamam git getir der. Anandi mecbur gider. Jagdiş hemen annesinin dizine yatar. Dadisa‘nın başı ağrıyor Sumitra‘ya seslenir mehlem ister. Ama kimse onu duymaz, Dadisa kendi kendine söylenir.

Sumitra Jagdiş‘e ödevlerini yap der ama Jagdiş Anandi‘yi kıskandığı için gitmez. Anandi koridordan geçerken Gehna‘yı odada yalnız görür ve içeri gelir. Gehna‘ya Jagdiş‘in az önce yaptığını anlatır. Gehna‘dan ona masal anlatmasını ister. Gehna şimdi olmaz sonra anlatırım der. Anandi çok ısrar edince, Gehna ona bir masal anlatır.

Dadisa onları görür ve burada ne oluyor der. Sumitra Jagdiş‘in Anandi‘yi kıskandığını anlar ve ona kıskanmaması gerektiğini, ikisini de eşit derecede sevdiğini söyler. Dadisa Anandi‘yi azarlar ve Sumitra‘nın yanına git der. Dadisa Gehna‘ya Basant nerde kavgamı ettiniz der. Gehna suskundur, Dadisa bi daha sorunca Gehna bilmiyorum der.

Dadisa ona sinirlenir arkasını dönünce Sumitra‘yı görür. Dadisa iki gelini de, bu eve yeni adet getirmeyin, bu evde benim kanunlarım geçerlidir diye uyarır ve gider. Dadisa Basant‘ı konuk odasında uyurken bulur ona git odanda uyu der. Basant ben burada rahatım anne merak etme der. Annesi eşinle kavgamı ettin der. Basant hayır der ama annesi inanmaz.

Dadisa eşinle nasıl sorunun olursa olsun bunu evinde hallet der. Karının seni idare etmesine izin verme, asla kendini hiçbir şey için suçlama der. Böyle evlilik yapan ilk adam değilsin der. Hayatını yaşamalısın ailen için, vârisin için. Etraftakilerin ne dediklerini umursama kendi aileni kendi tecrübelerinle yönet der.

İkimizin Yerine 16. Bölüm  özetinde Eşinin her lafına saygı duyarsan, onu dinlersen seni kölesine çevirir. Sen onu yönetmeyi öğren der. Anneni dinle git yeni karınla yeni hayatına başla oğlum der.

Basant annesine hak verir. Doğru söylüyorsun anne, Gehna hem bu evin gelini hem de benim eşim, vazifelerini yapmak zorunda der. Dadisa işte benim oğlum der ve oğlunu odaya gönderir. Anandi Sumitra‘ya neden Dadisa beni yengemin odasından uzak tutmak istiyor der.

Sumitra bilmiyorum der. Anandi Sumitra‘ya çok soru sorar, Jagdiş onu azarlar. Sumitra masal anlatmak ister. Anandi yengem yeni bir masal biliyor ben onu istiyorum der. Jagdiş yine kızar gel benim ödevlerime yardım et der. Ertesi gün Sumitra mutfakta iyi bir eş diye Anandi‘yi över. Sughna annesine peki bana ne zaman bir eş diyecekler der. Annesi çok yakında der, Sughna sevinir.

Sumitra Basant‘a çay götürmek ister Anandi ben götürürüm der. Anandi ısrar edince Dadisa ona kızar. Mutfağa girer ve Sumitra‘ya seni uyarmama rağmen neden o odaya bahaneyle Anandi‘yi gönderiyorsun der. Anandi bahane değil ki, ben yengem gelmeden önce de amcaya çay görüyordum der.

Sumitra tepsiyi alır Anandi‘yi yollar. Dadisa Sumitra‘ya, Anandi‘yi Gehna‘dan uzak tut o daha çocuk ve birçok şeyi anlamıyor der. Sumitra deniyorum ama Anandi sürekli oraya gitmek için bahane buluyor der. Sonuçta aynı evdeyiz her defasında ona engel olmak zor oluyor der. Sughna Dadisa‘ya kâhin geldi seni çağırıyor der. Dadisa salona gider.

Sumitra adama servis yaparken Dadisa ona sen otur, öteki gelinler çalışsın, her şey senin üstüne kalmasın der. Bide onlara söyle 1 yıl sonra evimize kâhin geldi, gelip onun hayır duasını alsınlar der. 20 dönüm arazi aldık bu yüzden yakında dua töreni yapacağız hazırlık yapın der.

 

İkimizin Yerine 23 Eylül Özeti Devam Ediyor

Gehna kâhinin duasını alır. Kâhin onun için bu güzel kız Jagdiş‘in eşimi diye sorar. Anandi Jagdiş‘in eşi benim, bu Basant amcanın yeni karısı der. Kâhin şaşırır, Anandi de onun duasını alır. Dadisa kâhine Basant‘ın eşinin evlilik yaşı gelmiş ama fakirlik yüzünden iyi beslenmemiş onun için yaşı küçük gözüküyor der. Gehna‘yı överek, evimizde iyice beslenip yaşıtlarına erişecek der.

Bu sırada Anandi‘nin ailesi gelir, Anandi çok sevinir. Sumitra onları karşılar. Kazan ziyaretten dönerken, uğrayıp Anandi‘yi de görmek istedik der. Anandi hemen eşyalarını toplamaya gider. Kazan‘lar da kâhinin duasını alır. Kâhin kızınız çok mesut der. Dadisa hemen kendine pay çıkarır, bizim ailenin gelinleri mesut olmalı der. Dadisa Kazan‘ları oturmaya buyur eder.

Onları dua törenine davet eder ve biraz konuşurlar. Kazan Bairon‘u sorar ve iş için şehre gittiğini öğrenir. Dadisa Sumitra‘ya tatlı ve yemek getir der. Kazan‘lar istemiyoruz der, Dadisa madem bu kadar rahatsız oluyorsunuz o zaman evdeki mabede 50 rupi koyarsınız der.

İkimizin Yerine 23 Eylül özetinde Anandi eşyalarını toplarken Jagdiş ona ne yapıyorsun der. Anandi evimize gidiyorum der ve Phuli‘ye söz verdiği şeyi hatırlar. Jagdiş‘e kafamı karıştırma git başımdan der. Jagdiş Dadisa‘dan izin aldın mı der. Anandi hayır acaba izin vermez mi ki der. Jagdiş önce izni al sonra hazırlan, ya izin vermezse ne yapacaksın der.

Sumitra Dadisa‘yla bi kenarda konuşur. Anandi‘ye izin ver gitsin böylece onu Gehna‘dan da uzak tuta biliriz der. Dadisa tamam gitsin der. Dadisa Kazan‘lara kızınızı götüre bilirsiniz, zaten sizi çok özlüyordu der. Ama laf sokmayı da ihmâl etmez.

Dadisa, Anandi‘ye iyi bakın o artık benim gelinim, o rahata alıştı iyi besleyin diye tembihler. Sumitra Anandi‘ye müjdeyi verir gide bilirsin der. Anandi sevincinden Dadisa‘yı kucaklar. Jagdiş Dadisa‘ya izin ver bende gideyim der. Dadisa Anandi orda çok kalacak olmaz der. Jagdiş peki benim işlerimi kim yapacak der. Dadisa annenle yengen halleder der. Jagdiş bu öyle bir şey ki bunu onlar yapamaz der (ödevleri diyor).

Dadisa ne işiymiş bu acaba der. Jagdiş ayaklarıma kim masaj yapacak bunu büyüklere söyleyemem der. Her kes güler, Dadisa hizmetçiler yapar, şimdiden bu kadar karınla ilgilenme sonra her kes senle alay eder der. Anandi Jagdiş‘e yaklaşıp biliyorum niye gitmemi istemiyorsun, ben gidersem ödevlerini yapamazsın diye güler. Jagdiş sinirlenir gidersen git bana ne diye gider.

Anandi Gehna‘ya üzülme yakında geleceğim o zamana kadar masal düşün benim için der. Dadisa‘ya gelir ben gidince kim sana süt getirecek, kim ayaklarına masaj yapacak der. Sumitra merak etme Anandi yeni yengen burada o yapar der. Anandi ayrılırken herkesle vedalaşır. Sumitra bizi unutma orda der. Jagdiş vedalaşmaya gelmez. Dadisa Kazan‘a sizi evinize kadar götürecekler, bunu gelinim için yapıyorum der.

Anandi ve ailesi Dadisa‘nın duasını alır. Anandi Gehna‘ya sarılır ve ikisi de ağlar. Bago Kazan‘a biz Anandi‘den ne kadar uzak kalırsak, yeni hayatına o kadar çabuk adapte olur bizi unutur der. Anandi giderken Jagdiş onu pencereden seyreder ve nasıl da sevinerek gidiyor eve dönünce bi daha onunla konuşmayacağım der.

Anandi eve gelir gelmez Phuli‘yi göreceğim deyip gider. Phuli‘yi görür ve ona neden Jagdiş‘lerin köyüne gelmedin der. Phuli yakında geleceğini söyler. Anandi ona evini, ailesinin ne kadar güzel ve iyi olduğundan bahseder. Phuli‘ye saç örgüsünü süslemek için bir kurdele hediye eder. Phuli‘nin annesi gelir kızının saçından kurdeleyi açar ve bazı hayaller hiç gerçekleşmez böyle hayaller insanın hayatını zehir eder deyip ağlar.

Anandi‘ye kurdeleyi geri verir ve bir daha Phuli‘ye böyle süsler verme bu ona hiç bi zaman gerekmeyecek, sürekli onun dul olduğunu hatırlatma der. Rica ederim kızım git buradan der Anandi çok üzülür ve gider. Jagdiş Anandi gitti diye çok durgun. Sughna onu sorgular Jagdiş ders çalışıyorum der.

Sughna defterini kontrol eder yardım edeyim der. Jagdiş hayır istemiyorum der. Basant eve gelir Sughna‘dan yemek ister. Dadisa karına söyle getirsin der ve Gehna‘yı çağırtır ona bir kaç öğüt verir. Ardından gelinlere çabucak sofrayı kurun der. Mutfakta Anandi‘ye özlemlerinden bahsederler.

Elektrikler gider Sumitra Gehna‘ya mum verir salona götür der. Gehna ona Basant‘ın ilk eşi neden öldü diye sorar. O esnada Dadisa gelir ve ne oluyor, neyi merak ediyorsun kızım der ve git işini hallet kocan seni bekliyor der. Dadisa Sumitra‘ya asla Gehna‘ya Chamuna‘dan bahsetmeyin.

Onun ölüm sebebini (doğum yaparken riski olduğunu ve benim bebeği aldırmamamı ) asla öğrenmemeli der. Jagdiş Anandi‘ye mektup yazar. Neden benim iznim olmadan gittin. Arkadaşlarım benimle alay edip gülüyor. Sen gideli öğretmen beni bi kere bile övmedi, sen iyi kızsın diye yazarken babası gelir.

Jagdiş hemen ders çalışıyormuş gibi yapar. Bairon ona Anandi gitti ödevler zor geliyor galiba der. Jagdiş sinirlenir sende mi benimle dalga geçiyorsun der. Bairon ben yardım edeyim der. Jagdiş hayır hiç birinize ihtiyacım yok kendim yaparım ödevlerimi der. Gehna odaya gelir ve takılarını çıkarırken Basant onunla konuşmaya çalışır. Gehna cevap vermez ve yatağına uzanır.

Basant benimle konuş muyormusun der. Gehna sessizdir, Basant anneme bakma sen onun büyük gelinisin seni çok sever der. Her koşulda annemin gönlünü hoş tut yeter der. Gehna ilk eşin niye öldü diye sorar. Basant ölü birini niye düşünüyordun unut gitsin der. Gehna evin meselelerini neden büyük gelinden saklıyorsunuz der.

Basant sinirlenir o öldü ondan bahsetmek istemiyorum der ve yine Gehna‘yı taciz eder. Phuli Anandi‘yi uyandırır ve çiçek toplamaya giderler. Gehna Sumitra‘yla mabededir. Dua tepsisini hazırlarken Basant‘ın onu taciz ettiği anları hatırlar ve ürker. Sumitra‘ya kadın olmaktan daha lanetli hiç bir şey yok der. Sumitra kadın olmaktan daha kötüsü fakir adamın kızı olarak doğmaktır der.

 

İkimizin Yerine 16. Bölüm Özeti Fragmanı