İkimizin Yerine 67. Bölüm Özeti 13 Kasım Dadisa‘nın Karanlık Geçmişi

İkimizin yerine 67 bölüm özeti 13 Kasım. Dadisa‘nın gizemli geçmişi.

İkimizin Yerine 67. Bölüm Özeti

Kazan, kuyuya atlayacakken, Bago onu tutup geri çeker. Bago ona bağırır ve kendine bir şey yapma diye yalvarır. Kazan her şeyimi kaybettim diye ağlar. Bago‘yu hep sefalet içinde yaşattığı için özür diler. Bago onu teselli edip eve götürür. Okulda, müdür öğrenci devam dosyalarını inceler. Yeni öğretmenden, Jagdiş‘in derse gelmediği günleri neden kaydetmediğini sorar.

Yeni öğretmen mazeret üretir ama müdür inanmaz. Öğretmen, tehdit altındaydım diyerek Jagdiş‘i suçlamaya çalışır. Müdür yine inanmaz. Müdür onu sertçe uyarır. Bir itiraf yazısı yazdırıp gönderir. Öğretmen öfkeyle Jagdiş’e gider. Başını belaya soktuğu için bağırır. Artık 20.000 rupi ödesen bile kâr etmez, senin her konuda başarısız olmanı sağlayacağım der. Jagdiş korkar.

Evde Bairon Badi‘den mektup alır. Badi, bir dava ile ilgili yardım istiyordur. Dadisa, Bairon’a gidip Badi‘ye yardım etmesini söyler. Bairon kabul eder. Madan ve Tauji gelerek sulama projesinden çekiliyoruz derler. Basant onlara bağırır. Şiyam, Madana, Dadisa bu projeye para yatırdığı için çekilmemesini söyler. Dadisa Şiyam’ı durdurur. Evrakları iade etmeyi kabul eder. Madan masrafın bir faturasını gönder ben öderim der.

Madan gider. Dadisa Basant’a evrakları iade etmesini ve para istememesini söyler. Kazan ve Bago, perişan halde oturuyor. Govind gelir ve Mahavir Singh‘le ilgili bilgi öğrendiğini söyler. Dadisa‘nın yakın akrabasıdır. Govind, Dadisa’nın Mahavir‘i ikna etmesini istemelerini önerir. Bairon, Basant’a herkese iyi bakmasını ve sakinliğini korumasını söyleyip gider. Sonra, Kazan, Bago ve Govind eve gelir.

Herkese bütün olayı anlatırlar. Dadisa, onlara yardım etmeyi kabul eder ve ağanın kimliğini sorar. Kazan, Dadisa‘ya, o sizin akrabanız Mahavir Singh der. Dadisa ismi duyunca afallar. Kendini kontrol ederek bir şey söylemez.

İkimizin Yerine 13 Kasım Özetinde Basant, tam konuşacakken Dadisa Mahavir’i tanımadığını söyler. Ayrıca Mahavir‘le akraba değilim der. Sumitra ve Basant bu tepkiye şaşırır. Dadisa Kazan‘lara, arazilerden vazgeçin ve Mahavir‘e yalvarmayın der. Herkes şok olur. Basant bir şey söylemeye çalışır, Dadisa ona işaret eder. Dadisa, üzgün gider. Herkes bunu fark eder. Govind, Basant’a, Mahavir’le akraba olduğunuzdan eminim der.

Bago, Basant’ın ayağına düşüp yardım ister. Basant, Dadisa ile konuşmaya gider. Gehna Sumitra‘ya, Mahavir’in kim olduğunu sorar. Sumitra, bilmiyorum der. Basant Dadisa’ya gider. Dadisa ağlıyor. Dadisa fikrimi değiştirmeye çalışma der. Basant, onu hiç bu kadar üzgün görmediğini söyler. Mahavir ile akrabalığı neden gizlediğini sorar.

İkimizin Yerine 13 Kasım Özeti

Dadisa orasına karışma der. Basant, ben Mahavir‘le konuşurum, bu Kazan‘ların geçim meselesi der. Dadisa‘nın umurunda değil. Basant, onun bu kadar soğukkanlı olabileceğine inanamıyor. Israrla, neden Mahavir‘e üzüldüğünü sorar. Dadisa, bir daha sorarsa kendini öldürmekle tehdit eder. Dadisa Basant‘ı, Mahavir’in kimliğini kimseye söyleme diye uyarır.

Basant üzülerek, Kazan‘lara yardım edemediğini söyler. Arazinizi almak için size biraz para vereceğim, ama sizinle gelemem der. Anandi, ailesine yardım etmesi için Basant’a yalvarır. Gehna, Basant’tan, Mahavir‘i tanımasa bile, Kazan ile gitmesini ister. Basant çaresizce ağlar ve onlara yardım edemem der. Üzülerek gider. Kazan, Bago‘yu alır ve özür dileyip gider. Dadisa geçmişiyle ilgili kabuslar görmeye başlar. Ailesi onun bu gizemli hallerine şaşırırlar.

Kazan, Govind ve Bago bazı ahbaplara durumlarını anlatırlar. Geçimlerini sağlamak için bir kaç dönüm arazi satın almak isterler. Arazi sahibi, Kazan için arazi fiyatını düşürmeyi kabul eder. İndirimli fiyat bile Kazan‘a çok gelir ve 5 dönüm arazinin parasını taksitle ödemeyi teklif eder. Adam, kendi durumu da çok sıkışık olduğu için tüm parayı peşin ister. Kazan’ın evini ipotek ettirerek parayı ödemesini önerir.

İpoteği daha sonra ödersin der. Bago kesinlikle evi ipotek ettirmeyi reddeder. Erkekler öğle yemeği yerken, Dadisa dalgındır. Basant sorunca, yemeği düşünüyordum sütlaç güzel olmuş der. Sugna, sütlacı Anandi‘nin festival için yaptığını söyler. Dadisa festivali unuttuğu için kötü olur. Dadisa Anandi’yi çağırır ve sütlacı güzel yaptığı için para verir. Anandi, endişeyle babasının arazi meselesini açar.

İkimizin Yerine 67. Bölümde Dadisa sinirlenir. Tüm ailesine bağırır ve Mahavir‘le ilgili konuşmak istemiyorum der. Bir hışımla gider. Anandi odasına koşar, Jagdiş de peşinden. Jagdiş, Anandi’yi teselli etmeye çalışır, ama Anandi ailesinin kaderine ağlar. Jagdiş yardım etmeyi teklif eder ve Anandi‘yi alıp gider. Basant odasında üzgün oturuyor. Gehna gelir ve neden herkesin Mahavir’den bahsedilince üzüldüğünü sorar.

Basant Gehna’ya bağırır. Ardından sakinleşir ve beni anla diye ona yalvarır. Ayrıca Mahavir’in, annemi üzecek ne yaptığını bilmiyorum der. Tek bildiğim, annem bununla ilgili konuşmak istemiyor ve onun isteklerine saygı duyuyorum der. Gehna onu teselli eder. Jagdiş ve Anandi, Mahavir’in evine gelir. Mahavir‘e akraba olduklarını söylerler. Mahavir memnundur ve daha fazla tanımak ister.

Jagdiş, Kalyani’nin torunu olduğunu söyler. Mahavir bunu duyunca daha da mutlu olur. Jagdiş, Kazan‘ın topraklarını geri vermeni istiyoruz der. Mahavir şaşkın. Anandi ona, Kazan’ın kızı olduğunu söyler. Mahavir sorunu anlar ve çok mutlu olur. Çocuklara, Kazan‘ın topraklarını geri vereceğini söyleyip evlerine gönderir. Çocuklar sevinerek gider. Mahavir, geçmişteki bazı sahneleri hatırlar. (Birkaç erkeğin önünde duruyorken Dadisa Mahavir’e yaklaşıp onu herkesin önünde tokatlıyor) Mahavir geçmişi hatırlarken üzülür.

İkimizin Yerine 67. Bölüm Fragmanı