Uyanış Büyük Selçuklu Emir İlteber Kimdir? Şelemzar Neresi?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Emir İlteber karakteri dizinin gizli kahramanı oldu. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Şelemzar’ın emir’i olan Emir İlteber karakterine Taner Turan hayat verecek. Peki kimdir Taner Turan?

Taner Turan Kimdir?

Taner Turan 17 Aralık 1969 da Erzurum da dünyaya gelmiştir. Taner Turan 2018 de Nebahat Nalan Höke evlenerek bir kez daha dünya evine girmiştir. Eskişehir’de Tiyatro eğitimini tamalayan Taner Turan Bursa Devlet Tiyatrosunun aktif oyuncularındandır. Dadı dizisi ile tiyatro sahnelerinden dizi sahnelerine geçi yapan Taner Turan Paramparça ve Kurtlar Vadisi Pusu gibi bir çok dizide de yer almıştır. Ezel dizisi ile tanınmaya başlayan Taner Turan son olarak Kuruluş Osman ve Kimse Bilmez dizilerinde yer almıştır. 

Uyanış Büyük Selçuklu Emir İlteber Kimdir?

Emir İltener Şelemzar şehrinin emiridir. Aynı zamanda Turna Hatun’uın babası olan Emir İlteber oldukça dik başlı bir emirdir. Kızını Ahmed Sencer’den kıskanan ve Ahmed Sencer’i hiç sevmeyen Emir İlteber Ahmed Sencer’i öldürmek istese de buna Hace engel olacaktır.

İlerleyen bölümlerde Emir İlteber ile bir çok kez Hace yani Nizamülmülk karşı karşıya gelecektir. Emir İlteber ilerleyen bölümlerde Ahmed Sencer’in basit bir köylü olmadığını çok önemli bir casus olduğunu düşünecek ancak onun bir Şehzade olduğunu anlayamayacaktır.

emir ilteber uyanis buyuk selcuklu dizisi

Uyanış Büyük Selçuklu Şelemzar Neresi?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde izleyiciye anlatılan Şelemzar Şehri İran’ın sınırları içerisinde ki bir kenttir. Bu kent Büyük Selçuklu devletinin sınırları içerisinde bir beyliktir. Şuanda 7.000 kişilik bir şehir olan Şelemzar zamanında İran’ın önemli ticaret kentlerinden biridir.