Uyanış Büyük Selçuklu Turanşah Kimdir? Gerçek Tarihte Kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncu kadrosuna yeni bir oyuncu dahil oluyor. Uyanış Büyük Selçuklu dizisine Turanşah  karakteri ile ünlü oyuncu Ogün Kaptanoğlu dahil olacak. Eyyubiler’in Yemen Emiri olarak diziye dahil olacak Turanşah  Melikşah’ın yeni büyük düşmanı olacak.

Bilindiği üzere bir yandan taht kavgası ile bir yandan Bizans ile bir yandan da Batıniler ile mücadele eden Melikşah ve oğlu Sencer şimdi de Eyyubiler ile bir mücadele içine girecek. Eyyubiler’in Yemen  Emiri Turanşah oynadığı bir çok oyun ile Melikşah’ı çileden çıkaracak.

Uyanış Büyük Selçuklu Turanşah Kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu Turanşah Kimdir?  Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Turanşah Melik Şah’ın amcaoğlu Kirman Meliki Turan Şah’tır. babası Kavut’un ölümünü sineye çeken Turanşah Melik Şah’ın hile ile sultan olduğunu öğrenecek ve Kara Bela olarak Melikşah’a kan kusturmaya gelecektir.

Gerçek tarihte Turan Şah kimdir? Turanşah Selahaddin Eyyübi’nin abisidir. Selahaddin Eyyübi’nin Mısır’ı fethetmesinden sonra Batınılik Mısır’da bitme noktasına geldi. Fetihten sonra Mısır Şii’liği bitti ve Mısır da bulunan Şia Batınilik mensupları farklı ülkelere dağıldı. Turanşah ise  Selahaddin Eyyübi tarafından Yemen’i almak için görevlendirilmiştir. 1171’de Fatimilere son veren Selahaddin Eyyûbî, Mısır’da hutbeyi Abbasi halifesi adına okutmuş ve Mısır’da Sünnîliği yeniden başlatmıştır. Kudüs’ün yeniden fethedilip İslam safhalarına geçirilmesinden ve Haçlı seferlerine karşı durulmasında da çok büyük katkısı olan Eyyubiler Türk tarihinde önemli bir yere sahiptir. 

Uyanis Buyuk Selcuklu Turansah

Turanşah gerçek tarihte kimdir?  Eyyübi Emir’i Turanşah  ile Selçuklu Emir’i Sencer arasında her ne kadar başlarda çekişmeler olsa da sonrasında Turanşah ve Sencer aynı kuvvet ile Haçlı ordusuna karşı birlikte omuz omuza da mücadele verecek; ancak Turanşah cin fikirli bir adam olduğu için güvensiz bir dost olarak atfedilecek. 

Ogün Kaptanoğlu Kimdir?

Son dönemde bir çok tarihi dizi ve filmde yer alan Ogün Kaptanoğlu Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde de başrolde yer alacak. Daha önce  Türkler Geliyor ve Mehmetcik Kut-ul Amare gibi dizilerde yer alan Ogün Kaptanoğlu şimdi 29 Aralık 1977 de İzmir de dünyaya gelmiştir. Diriliş Ertuğrul dizisinde hayat verdiği Titan karakteri ile dünyaya ismini duyuran Ogün Kaptanoğlu’nun kariyerinde Deli Gönül ve Karagül gibi dizilerde vardır. Bekar olan Ogün Kaptanoğlu 1.81 cm boyunda ve 80 kg ağrılığındadır.