Yasak Elma Neden Yayınlanmıyor? 21 Ocak Neden Yok? İşte RTÜK Cezasının Ayrıntıları

Güncelleme 14 Ocak 2019 Yasak Elma dizisinin 5 hafta ceza aldığının açıklanmasından sonra Yasak Elma yapımcıları muhtemelen mahkeme yolu ile itiraz edeceği için 21 ocak pazartesi günü Yasak Elma dizisi kesin olarak yayınlanacak. Bu durumu netleştirmek için ise tüm Yasak Elma oyuncuları 21 ocakta ekranlarda olacaklarını ima eden paylaşımlarda bulunuyor. Yasak Elma ceza aldı

Fox Tv’nin 19 Mart 2018 Pazartesi günü yayına aldığı ve 28 bölümdür izlenme rekorları kıran Yasak Elma dizisine kötü haber geldi. 2018’in mart ayında başlamasına rağmen 2018’de en çok şikayet edilen dizi Yasak Elma oldu. Med Yapım’ın sahibi Fatih Aksoy tarafından hazırlanan Yasak Elma dizisi Türk kültürüne aykırı ilişki ağı ile çokça konuşulmuş ve Türk aile yapınsını bozduğu iddia edilmişti.

Daha önce Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna gelen şikayetler nedeniyle para cezası ve uyarı cezası alan Fox TV bu cezalara aldırmayınca RTÜK’ün 14 ocak 2019 tarihli kararı çok ağır oldu. RTÜK adeta Yasak Elma dizisi için final kararı aldı.

Yasak Elma 21 Ocak Neden Yok

Zaten diziler 3 hafta yılbaşı tatiline girmişti. Bu tatilin üstüne RTÜK Fox Tv kanalına 5 hafta Yasak Elma dizisinin yayını durdurma ve idari para cezası verdi. Bu karar sonrasında tabi ki yapımcı Fatih Aksoy veya Fox Tv yöneticileri itiraz edeceklerdir ancak ben en az 3 hafta daha Yasak Elma’yı izleyemeyeceğimizi düşünüyorum.

Yasak Elma dizisinde ki ilginç ilişki ağı izleyicinin kafasını karıştırmış ve Yasak Elma resmi İnstagram sayfası ise izleyicilerin anlayabilmesi için bir ilişki ağı grafiği yayınlamıştı. Yasak Elma Neden Yayınlanmıyor

İlişki ağında da görüleceği üzere gerçek anlamda Türk aile yapısına uygun bir dizi olmadığı açıktır. Diğer taraftan akrabalık ilişkileri açısında bakıldığında Alihan en büyük rakibi Halit’in oğludur ancak Halit’in eski eşi Ender ile evlidir. Yani öz babasının eski eşi ile evlidir.

Diğer taraftan Halit’in dört tane eski karısı vardır. Diğer taraftan Halit’in yeni eşi Yıldız ise eşini Kemal ile aldatıyor ve durum dizi de çok normal olarak gösteriliyor. Yasak Elma dizisinin ismi Yasak Aşk olsaymış daha mantıklı olurmuş.

Yasak Elma Ne Zaman Yayınlanacak?

Yasak Elma dizisi için karar kesinleşirse Yasak Elma dizisi diğer dizilerin aksine yayına 18 şubat pazartesi akşamı girebilir. Bu durumda Yasak Elma 29. bölüm 11 şubat 2019 ve ya 28 şubat 2019 pazartesi günü yayında olacaktır.

Yasak Elma yapımcısı Fatih Aksoy karara itiraz eder ve karar değişmez ise Yasak Elma dizisi 21 ocak pazartesi 29. bölümü ile yayında olacak ve ilerleyen haftalarda 5 hafta yani 1.5 izleyicisi ile buluşamayacaktır.

Her ne kadar Yasak Elma dizisinin Türk adet örf ve göreneklerine uygun olmadığı açık olsa da bu durumda diğer bir çok dizide de Türk adet örf ve geleneklerine uygun olmayan bir çok sahneden bahsedebiliriz; ancak bu sahneler için hiç bir dizi veya program ceza almamışken Yasak Elma’ya bu kadar ağır bir ceza verilmesi bence adaletsizlik olmuştur. Böyle bir ceza varsa herkese uygulanmalıdır. Yasak Elma Neden yok resimleri

Yasak Elma dizisi 2019 sezonuna başlamadan önce de Talat Bulut’un bir set çalışanına tacizde bulunduğu iddiası ile sarsılmış ancak savcılık soruşturmaya gerek duymayarak dizinin önünü açmıştı.