Diriliş Ertuğrul Ögeday Kimdir? Ögeday ve Ertuğrul Gerçekte Görüştü mü? Ögeday’a Elçi Olarak Kim Gitti?

Diriliş Ertuğrul dizisi 4. sezona geçmeden önce ekranlara getirdiği farklı sahnelerle dikkatleri üzerine çekiyor. Diriliş Ertuğrul dizisinde Sultan Gıyâseddin Keyhusrev’in özel emri ile Moğol imparatoruna bir bilgi gönderir. Bilgi notunu sağ salim Moğol İmparatoru Ögeday’a ileten Ertuğrul çok fazla kalmadan dönmeye çalışacak obasına; bu nedenle Moğol İmparatoru Ögeday karakterine hayat veren Kaan Çakır Diriliş Ertuğrul dizisinde konuk oyuncu olarak yer alacak.Diriliş Ertuğrul Ögeday Kimdir

Moğol İmparatoru Ögeday ve Ertuğrul bir kaç bölüm karşı karşıya gelecek; sonrasında da Ertuğrul tekrar obasına dönecek. Peki gerçek hayatta  Ögeday ve Ertuğrul karşı karşıya gelmiş midir? Ögeday Han’a elçi olarak gönderilen elçi kimdir?

Diriliş Ertuğrul 120. bölümde izlediğimiz üzere Ögeday Han Ertuğrul beye seni Selçuklu Sultan’ı yapacağım dedi. Peki Ertuğrul bey çok güzlü bir devlet olan Moğollar ile iş birliği yaparak devletine ihanet edecek mi? Cevabımız hayır. Peki bu senaryonun gerçeği nasıldır?

Diriliş Ertuğrul  Ögeday’a Gönderilen Elçi Kimdir?

Sultan 2. İzzeddin Keykavus tahta çıktı ve Selçuklu devleti 1248 yılında Moğol ordusu ile karşı karşıya geldi ve devlet Moğol komutanı Baynu Noyan’a yenildi. Bu yenilgi ile Selçuklu devleti fiilen olmasa da Moğollara bağlılığını ilan etmek zorunda kaldı. Moğol devleti imparatoru Ögeday Han yeni sultan Sultan 2. İzzeddin Keykavus’u Moğollar’a bağlılığını bildirmesi için Moğol başkenti Karakuruma çağırdı; ancak Sultan 2. İzzeddin Keykavus özür dileyerek katılamayacağını , Eğer Anadolu’yu terk ederse ülkesine Rumların saldıracağını belirti ve bağlılığını bildirmesi için kardeşi 4. Rükneddin Kılıçarslan’ı Karakurum’a gönderdi.

Yani 4. Rükneddin Kılıçarslan Moğol imparatoru Ögeday’a bağlılığı bildirmesi için gitmiştir; Sultan tarafından gönderilen isim kesin olarak Ertuğrul Gazi değildir.

4. Rükneddin Kılıçarslan ve beraberindekiler kalabalık bir grupla Sivas’tan yola çıkarak Karakurum’a vardılar. Moğollar devletinde bir yönetim sıkıntısı vardı. Büyük kağan Ögeday Han ölmüştü. Büyük bir toplantı yapıldı ve Ögeday yerine Göyük Han Moğol imparatoru seçildi. İşte toplanan bu büyük kurultaya 4. Rükneddin Kılıçarslan’da Selçuklu adına katıldı.

4. Rükneddin Kılıçarslan 2 yıl Moğol başkentinde kalmıştır.  4. Rükneddin Kılıçarslan’a Moğol imparatoru destek sözü verince  4. Rükneddin Kılıçarslan Sivas’a dönmüş ve isyan çıkarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

4. Rükneddin Kılıçarslan ve Sultan 2. İzzeddin Keykavus arasında bir savaş çıkmış ve Sultan 2. İzzeddin Keykavus bu savaşı kazanarak kardeşi  4. Rükneddin Kılıçarslan’ı bir kaleye kapatır; ancak Noyan bir kez daha Anadolu’ya gelir ve 1256 yılında 2. İzzeddin Keykavus’un ordusunu bir kez daha yenilgiye uğrattı. Sonrada kendilerine bağlılıklarından emin oldukları 4. Rükneddin Kılıçarslan’ı kapatıldığı kaleden çıkarır ve Sultan ilan eder.

Rükneddin Kılıç Arslan 1260’dan ölümü 1265 yılına kadar tek başına hüküm sürdü. Sonunda ise  Rükneddin Kılıç Arslanyine Moğollar tarafından öldürülmüştür.

Ögeday ve Ertuğrul Gerçekte Görüştü mü?

Ögeday han ve Ertuğtul Gazi gerçekte görüşmemiş sürekli Ertuğtul Gazi Moğol akınlarına karşı devletini korumuştur. Yani Ögeday ve Ertuğrul Gerçekte görüşmemiş savaşmıştır. Diriliş Ertuğrul Ögedaya giden elçi

Diriliş Ertuğrul Ögeday Kimdir?

Diriliş Ertuğrul dizisinde Ögeday karakterine Kaan Çakır hayat verecek. Peki Kaan Çakır kimdir?

Kaan Çakır’ı son olarak Bir İstanbul Masalı, Aliye, Adı Mutluluk ve Bodrum Masalı gibi önemli dizilerde izledik ancak ilk defa bir tarihi dizi de yer alıyor. Kaan Çakır  1977 İstanbul doğumludur ve 51 yaşındadır. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümü mezunudur.