Hekimoğlu 4. Bölüm Özeti (House M.D 4. Bölüm Özeti)

Dr. Ateş bu bölümüne yeni doğan bebeklerine isim bulmaya çalışan bir çiftle başlar. O sırada bebeklerinin hiçbir şey yemediği halde kustuğunu gören babası sorumlu doktoru çağırır ve doktorun Bebeğe baktığı anda bebeğin nöbet geçirdiğini görür.

Hekimoğlu 4. Bölüm Özeti

Sorumlu doktor ise bebeğe bağırsak tıkanması teşhisini koyar. Bütün sabahı obsterik ve doğum bölümünün dinlenme odasında geçiren ve bu vakayla beraber iki hasta bebek olduğunu öğrenen Dr. Ateş, bağırsak tıkanıklığı teşhisi koyan doktoru vasat doktor olarak değerlendirip aynı gün aynı saatlerde gerçekleşen 2 ayrı bebek vaksında hastanede giderek yaygınlaşan bulaşıcı bir hastalıktan şüphelenir.

Bebeklerin röntgenine bakan Dr. Ateş Hekimoğlubağırsaklarda hava olduğunu bu yüzden de bağırsakta tıkanmanın mümkün olmayacağını belirtir. Hastane de salgın olduğunu düşünen Ateş bunu bir türlü hastane sahibine anlatamaz ve bunu kanıtlamak için ekibini toplayıp ‘’ava çıkarlar’’. Hastanede yenidoğan bebekleri tek tek kontrol eden Ateş ve ekibi 3 bebeğinde hastalanıp diğerlerinin de aynı belirtiyi vermeye başladığını gözlemler.House MD 4. bölüm resimleri

Yayılan hastalığın bakteriyel enfeksiyon olduğu konusunda emin olurlar. Enfeksiyonun nerden geldiğini tespit etmeye çalışan ekip muslukları, havalandırmaları ve hastane araç gereçlerini kontrol etmeye başlar. Fakat bunu bulamazlar.

Dr. Ateş ise tedaviyi hemen başlatmak için Vankomisini ve Astreonamı adlı iki güçlü antibiyotiği bebeklere verir; fakat ilaçlardan biri böbrekleri iflas ettirme tehlikesi yaşattığından ve hangi ilacın bu etkiyi gösterdiği bilinemez.

House M.D 4. Bölüm Özeti Devam Ediyor

Ateş Hekimoğlu, işini şansa bırakır ve tek alternatif olarak bebeklerin birinden Vankomisini diğerinden Astreonamı denilen ilacı keser ve Astreonami adlı antibiyotiğin bu etkiyi yarattığını öğrenerek kalan bebeklere diğer ilacı uygulamayı söyler. Fakat birkaç saat sonra işler daha karmaşık hale bürünür çünkü Vankomisin verilen bebeklerde fenalaşmaya başlar.

Dr. Ateş artık ekibin eve gitmesini söyleyerek ölen bebeği gece tek başına otopsi yaparak enfeksiyonun asıl kaynağını bulur ‘’Fibrozis, lenfosittik infiltrasyon’’. Tüm hasta çocuklarda Ekovisrüs 11 adlı bir virüs olduğunu ve bundan önce konan bütün teşhislerde yanıldığını fark eder ve tedaviyi başarılı bir şekilde gerçekleştiren Ateş gece yine hastanede kalır , ekibi hala neden burada olduğunu merak edince Doktor Ateş gözlerini bebek bakıcısına dikmiştir. Bu virüsün nereden geldiğini anlayamayan Ateş Hekimoğlu70 yaşındaki bebek bakıcısının öksürdükten sonra bebeklere dokunduğunu görerek virüsün kaynağını bulmuştur. Ve bir kez daha analitik zekasıyla bir hastalığın kaynağını çözen Ateşartık evine dönebilecek kadar ‘’dertsizdir’’.