İkimizin Yerine 70. Bölüm Özeti 16 Kasım Şiyam ve Sugna Hastahanelik Oldu

İkimizin yerine 70 bölüm özeti. 16 Kasım. Şiyam ve Sugna hastanelik olur.

İkimizin Yerine 70. Bölüm Özeti

Dadisa eve girer. Mahavir onu görünce sevinir. Aşağı iner ve nihayet bana geldin diye alay eder. Dadisa hediyesini iade etmeye geldiğini söyler. Bilezikleri fırlatır. Eskisi kadar zayıf ve çaresiz bir kadın değilim, artık zengin ve güçlüyüm, bir lafımla harekete geçen güçlü bir ailem var der. Mahavir Dadisa’ya, senin zayıf olduğunu hiç düşünmedim der. O zaman bile güçlüydün, bu yüzden, elimden kaçabildin der.

Her yerde Dadisa’yı aradığını söyler. Tüm adetleri takip edeceğini ve kocanın ölümü için bir yıl pis bir yerlerde yas tutacağını biliyordum der. Seni aramaya devam ederdim, ama bana mutluluk veren başka birini buldum der. Her şeyi akışına bırakmaya karar verdim, seni tamamen unuttum ve adını duyana kadar hayatıma devam ediyordum der. Dadisa, adını kimden duyduğunu sorar. Mahavir, Jagdiş ve karısı der. Onlar benim akrabam der.

Dadisa aramızda bir bağ yok der. Mahavir ailesinin kanının, oğul ve torunlarının damarında dolaştığını söyler. Dadisa, oğullarımı alıp senden kaçmak zorunda kaldığım gece bütün bağlar koptu der. Mahavir, Dadisa’ya hakaretinin intikamını alacağını söyler. Dadisa, benimle uğraşma diye onu uyarır, yoksa ağır ödeyecektir. Dadisa giderken, Mahavir’in dediklerini düşünüp üzülür. Bir mabede gider ve ben nerede yanlış yaptım diye sorar.

Şimdi Mahavir şeytanı ailemi rahat bırakmayacak der. Onları nasıl koruyacağım diye ağlar. Oğullarım gerçeği öğrenirse Mahavir’i öldürür diye korkar. Ağlayarak Tanrı‘ya dua eder. Basant her yerde Dadisa‘yı aradıktan sonra endişeyle eve gelir. Gehna ve Sumitra, dün Nagor’dan Dadisa‘ya gelen paketten bahsederler. O sırada Dadisa yağmurdan ıslanmış halde eve gelir. Basant, neredeydin diye sorar. Dadisa, Basant‘ı tersler. Aile meraklı bakışlarla bakar. Dadisa işinize gidin diye bağırır.

Dadisa ailesine, ben çocuk değilim ve istediğim gibi gidebilirim deyip odasına gider. Basant gelip nerede olduğunu söylemesi, derdini anlatması için çok konuşur hatta yalvarır. Dadisa tek kelime etmez. Basant, Dadisa’ya bu hâlin için çok endişeliyim der. Dadisa, sevgiyle Basant’a, beni çok sevdiğini biliyorum, bende sizi çok seviyorum ama bu sizinle konuşamayacağım bir şey der. Basant üzülerek gider. Şiyam, Sumitra’ya gelir ve ailemizin refahı için dua edeceğim der.

Ertesi gün uzak bir köydeki mabede dua etmek istediğini söyler. Sumitra kabul eder. Sugna, Şiyam ile gitmek ister. Basant, yakında bir köyde çalıştığı için onları bırakacaktır. Ertesi sabah, Basant onları mabede bırakır ve duadan sonra almaya geleceğim deyip gider. Sugna basamaklardan çıkarken, Şiyam ona elini uzatır.

İkimizin Yerine 70. Bölümde Sugna gülümseyerek elini tutup çıkar. Bu arada Kazan, arazi satın almak için biriyle buluşmaya hazırlanır. Sugna mabede, Dadisa’nın Anandi’yi geri getirmesi için dua eder. Şiyam, da ailesinin refahını ister. Sugna aşağı inerken, Pratap’ın annesini görür.

Pratap‘ın annesi onu görünce yoluna devam eder. Sugna onun duasını almaya çalışır, ama kadın onu durdurur. Ona, aramızda hiçbir ilişki yokken, bu sahte formalitelere gerek yok der. Sugna, Pratap artık yaşamasa da, sen annem gibisin der. Kadın, asla bu kadar uğursuz bir kızım olamaz der. Sugna’yı, Pratap‘a uğursuzluk getirmekle suçlar.  Sonunda ölümüne sebep oldun der. Pratap‘ın ölümünden bir yıl geçmeden evlendiği için onu yeterince düşünmediğini söyler.

Sugna’ya hakaret eder. Şiyam kızarak durmasını söyler. Sugna’yı götürmeye çalışır. Kadın, ikisine de hakaret eder ve Sugna’nın gayri meşru bebeği muhtemelen senindi, bu yüzden aceleyle evlendiniz der. Sugna’yı iffetsiz çağırır. Şiyam, onu Sugna’ya hakaret etmemesi için tehdit eder. Kadının adamları Şiyam’ı döver. Sugna bu laflara üzülür. Şiyam’ın dayak yediğini görür ve bayılır, basamaklardan aşağı yuvarlanır. Kadın ona yardım etmez. Şiyam kafasına büyük bir darbe alınca yarı-bilinçli halde basamaklardan aşağı yuvarlanır.

Evde Gehna, Sumitra’ya kendisi ve Sugna‘nın bebeği için ördüğü bebek patiklerini gösterir. Sumitra, heyecanla bebeklerin gelişini bekliyor. Sugna kendine gelir ve bebeği için panikler. Şiyam’ı çağırır. Şiyam zar zor ona yaklaşmaya çalışır. Sugna’nın acıyla kıvrandığını görünce, mücadele ederek ona yaklaşır. Sugna’ya sakin olmasını söyler. Kadın ve adamları, onları yok sayar. Rahip Şiyam‘lara yardıma gelir. Şiyam’a, çevrede hastane olmadığını söyler.

İkimizin Yerine 16 Kasım Özeti

Şiyam, aksayarak Pratap‘ın annesine yaklaşır ve ne olur bizi en yakın hastaneye bırakın diye yalvarır. Kadın onu yok sayarak gider. Şiyam, geri gelince Sugna’nın durumunun kötüleştiğini görür. Rahip, etrafta ulaşım noktası olmadığını söyler. Rahip, sağlık ocağına giden asfaltsız bir yol gösterir ve Sugna‘yı götürmesini söyler. Şiyam Sugna’yı kucağına alıp gider.

Bir kaç dakika sonra, Basant mabede gelir. Şiyam, Sugna’nın kendinde olmadığını görüp panikler. Onu uyanık tutmaya çalışır. Rahip, Basant‘a her şeyi anlatır. Basant hemen yola koyulur. Şiyam Sugna’yı sağlık ocağına getirir. Onu sedyeye yatırır. Sugna götürülürken, Şiyam yüzüstü düşer.

Basant, sağlık ocağına gelerek Şiyam ve Sugna’yı sorar.  Sugna’nın odasını gösterirler. Basant Sugna‘yı uyandırır. Sugna endişeyle bebeğini sorar. Doktor, ikinizde iyisiniz der. Ama Şiyam biraz daha gecikseydi, durum çok kritik olurdu der. Doktor, Şiyam’ın durumu çok daha kötü der. Şiyam‘ın bu kadar ağır yaralıyken, Sugna‘yı nasıl getirdiğine şaşırır. Sugna, Şiyam’ı görmek için doktora yalvarır. Sugna, Şiyam’ın odasına götürülür. Hemşire, Sugna’ya, Şiyam iyi değil, zehirli bitkilerden çeşitli yaraları var der. Kocan seni gerçekten çok seviyor der.

Basant ilaç almak için doktorla gider. Sugna Şiyam’a bakarak günün olaylarını hatırlar. Hafifçe Şiyam’ın koluna dokunur. Şiyam uyanır ve Sugna‘ya, iyi misin diye sorar. Sugna tüm bunları neden yaptığını sorar. Ya sana bir şey olsaydı der. Şiyam, Sugna’ya seni seviyorum ve acı çekmene izin veremem der. Sana bir şey olsaydı, yine ölürdüm bu yüzden kendi hayatımı da kurtardım der. Sugna, sana iyi davranmadım ama sen hep beni önemsedin der.

Bana ve aileme olan koşulsuz sevgin için sana borçluyum, sana çok saygı duyuyorum ama Pratap’ın yerini sana vermem zor olur der. Şiyam, Pratap’ın yerini almak istemiyorum, sadece kalbinde kendime eşsiz bir yer açmak istiyorum der. Senin bebeğinin babası olmayı dört gözle bekliyorum der. Sugna, onun gerçekten de bebeğinin babası olduğunu kabul eder. Şiyam buna çok sevinir. Basant evi arar ve Dadisa’ya olanları anlatır. Hemen Sumitra‘yı alıp gelmesini ve ikisinin de iyi olduğunu söyler. Dadisa, Sumitra ve Jagdiş hastaneye gelir.

İkimizin Yerine 16 Kasım Özetinde Sumitra ve Dadisa Şiyam’a gider. Sugna’yı kurtardığı için ona teşekkür ederler. Doktor ikisinin de 2 gün hastanede kalması gerektiğini söyler. Şiyam eve gitmek ister. Doktor ertesi gün ikisini de eve göndermeyi kabul eder ve onlara iyi bakılmasını söyler. Dadisa, Basant’a Gehna’yı arayıp gece hastanede kalacaklarını söylemesini ister. Anandi, uykusunda beni eve gönderme diye Dadisa‘ya yalvarır ve ağlar. Bago onu uyandırıp teselli eder.

İkimizin Yerine 16 Kasım Fragmanı