Işığın Prensesi 5. Bölüm Özeti 5 Nisan Fragmanı Prenses Kaçtı

Işığın Prensesi dizisinde ilk bölümde tanıdığınız mülayim veliaht prens şimdi eli kanlı bir gardiyan olmuştur. Tarihta de isminden acımasız kral olarak bahsedilen Gwanghae kelle almaya devam edecek. Kendisine muhalif kim varsa hiç acımadan yok ediyor. Hatta bu zamana kadar gördükleriniz daha bir başlangıç diyebiliriz.

Işığın Prensesi 5. Bölüm Özeti

Soylu Prens Yeongchang’ın bir itirafçının mektubuyla sarayın dışına çıkarılması başta Deok Hyung ve bazı bakanların tepkisini çekmiştir. Deok Hyun kraldan kararını gözden geçirmesini isterken Gwanghae yine beklenmedik bir hamle yaparak Deok Hyun dahil muhalif bakanların rutbelerini almış ve saray dışına çıkarılmalarını emretmiştir.

Kim Je-nam’ın adamları da muhalif olmaları sebebiyle darağaçlarına kelleri kesilerek cezalandırıldılar. Jungmyung kralın kapısına gelerek kardeşinin affedilmesini istiyor. Zamanında bana onu koruyacağına dair söz vermiştin diyor. Gwangha bu sözlerden etkileniyor. Yi-cheom, yalakalığından dolayı bakanlık terfisi alırken bunu içerek kutluyor ancak engellerin tam olarak bitmediğini söylüyor.

Deok Hyun arkadaşı Hang-bok’u ziyarete gidiyor ve onun çoğunluğu kitaplardan oluşan eşyalarını topladığını görüyor. Bu sırada bir hizmetçi yanlışlıkla at sırtındaki semerin altına gizlenmiş kitabı yere düşürüyor. Deok Hyun kitaba bakıyor ve kraliyet eczanesine ait olduğunu farkediyor. İçinden çıkan bir kağıda bakıyor ve sinirleniyor. Dr Jang’ı görmeye gidiyor.

Dr Jang ona kralın zehirlendiğinden şüphelendiğini ancak bunu kimseye söyleyemediğinden bahsediyor. Kral öldükten sonra vücudunu silerken böcek zehirlenmesine ait izler gördüğünü belirtiyor. Deok Hyun kralın yiyecekleri titizlikle yapılır ve kontrol edilirken bu nasıl oldu diyor. Dr Jang bunun uzun süre içinde yavaş yavaş yapılabileceğini anlatıyor. Deok kralın ölmeden bir kaç gün önce tahtın varisi açıklayacağını ve bu yüzden ölümünün ani olduğunu söylüyor. Bütün şüpheler Gwanghae’yi gösteriyor.1 71

Gwnghae Leydi Kim den ne söylemek istediğini soruyor. Leydi Kim Yeongchang veJungmyung”un öldürülmesi gerektiğini belirtiyor. Kral bu sözleri duymak istemediğini söylese de Leydi Kim beni duymak istemediğiniz sözler için yanınızda tutuyorsunuz diyor. Ondan ya bir insan ya da bir kral olmak için karar vermesini istiyor.

Bir gün kraliyet tapınağına kuyruğu ve başı kesilmiş bir koyun asılır. Bunu gören görevliler hemen Yi Çom’a haber verirler. Yi Çom koyundaki notu görür ve hemen krala bilgi verir. Kral koyunun bu şekilde asılmasının taht demek olduğunu ve tahtının güvende olmadığını söyler. Asılı notta Gwanghae’nin tahtın gerçek sahibi olmadığı ve ispatının da polis bürosunda saklı olduğu yazılıdır.2 75

Yi Ço adamlarıyla birlikte polis bürosuna baskın yapar ve kahinin mektubunu bulur. Gwanghae hemen kraliçe Inmok’u gözaltına aldırır. Onu krala karşı gelmek ve kesik koyunu astırmakla suçlar. Kraliçeye kahinin mektubunu okutur. Kraliçe mektubu göz yaşlarıyla okur. Yi Çok kralın yanına gider ve kahinin mektubuna göre  Yeongchang’ın öldürülmesi gerektiğini söyler.

Işığın Prensesi 5 Nisan Özeti

Leydi Kim de Kraliçe Inmok ile görüşen şamanı sorguya çekiyordur. Gwanghae sadece bir kahinin notuyla  Yeongchang’ın öldürülmesini doğru bulmuyor ve Jungmyung’a verdiği sözü tutmayı düşünüyordur. Kraliçe Inmok gördüğü rüyayda kahinin söylediklerini yeniden düşünür ve beklenen ve ülkeye aydınlık günleri getirecek kişinin herkesin bildiğini aksine Yeongchang değil Jungmyung olduğunu anlar.3 71

Bu durumu kızına da bildirmek için krala önemli şeyler söyleyeceğim diyerek bakan Yoon’u çağırır. Bakan Yon kraliçenin vereceği bilgilere kralın sevineceğini düşünerek kraliçenin son kez saraydaki odasına gidip ihtiyaçlarını gidermesine göz yumar. Kraliçe hadimi ve prenses kızına kaçmalarını ve kendisi saraya çağırana kadar gelmemelerini ister.

Prenses ve hadim Çoi eşyaları toplamaya başlamışlardır bile. Annesi ona kahinin bilekliğini de verir ve kan dolu yüreğini rahatlatmak için gitmesini ister. Hadim Choi ve bazı hizmetliler prensesin kıyafetlerini değiştirir ve onunla birlikte saraydan çıkarlar. Leydi Kim bazı şeylerden şüphelendiği için Prensesin odasına gider ancak onun gitmiş olduğunu anlar. Yi Çom’un çağırtır.5 56

Ona Prensesin kehanetteki kişi olduğunu söyler ve prensesi bulmasını ve gördüğü yerde öldürmesini emreder. Bu arada Deok Hyung da Joo Won ile birlikte saraya doğru geliyordur. Prensesin yolu askerler tarafından kesilir. Askerler prensesi yakalayıp götürmek isterler. Bu sırada Deok Hyung ve bir grup adamı prensese rastlarlar ve askerlerle mücadeleye girerler.

Deok Hyung Jo Woon dan prensesi teknelerin olduğu yere götürmesini ister. Onlar askerlerle mücadele ederken Jo Won da prensesin elinden tutar ve onun gitmesi gereken yeri tarif eder. Kendisi de peşlerindeki askerleri oyalar. Leydi Ki Gwanghae ile görüşme talep eder. Ona prensesin kaçtığını ve kehanetteki kişinin de prenses olduğunu anlatır. 6 30

Eğer prenses ve soylu prensin öldüğünü duyarsa şaşırmaması gerektiğini söyler. Gwanghae kendisine ağabey diyen küçük prensesin öldürülme emrini veren Leydi Ki ye sinirlenir ve ne cüretle bunu yaparsın diyerek kılıcını boynuna dayar. Prenses ise barut gemisine kadar gelmiştir. Hadim Choi tekneyi gösterir ve bundan sonra yalnız gideceğini belirtir.

Yi Çom ve askerleri de gemiye ulaşmışlardır. Prenses Hadimi ile vedalaştıktan sonra tekneye biner. Hadim Choi yanındaki hizmetçi ile göz göze gelir ve askerlerin gemiye gelmeleriyle birlikte barut dolu gemiyi havaya uçurur. Askerler ölürken Prenses Choi diye bağırıyordur. Işığın Prensesi 5 Nisan Özeti sona erdi.7 3

Işığın Prensesi 5. Bölüm Fragmanı

Henüz Yayınlanmadı.