Kuruluş Osman Ne Zaman Final Yapacak? Kaç Bölüm Yayınlanacak?

Kuruluş Osman dizisi yayınlanmaya başladığı 20 Kasım 2019 çarşamba gününden itibaren izlenme rekorları kıran ve Türkiye’nin en çok izlenen ikinci dizisi olan Kuruluş Osman rekorlarını kırmaya devam edeceğe benziyor. Her ne kadar tüm tarihçiler tarafından dizinin senaryosunda ki yanlışlar ve eksikler çokça eleştirilse de açık konuşmak gerekirse Türk izleyicisi Kuruluş Osman’ın gerçek tarihi anlatıp anlatmadığına bakılmaksızın izlemeye devam ediyor.

Kuruluş Osman reytinglerde sadece Fox Tv’nin mucizevi dizisi Mucize Doktor’u geçemedi. Diğer tüm dizileri arkasında bırakmayı başardı. Ocak ayında ise Kuruluş Osman dizisinin reytingler de Mucize Doktor’u geçebileceği bir çok dizi eleştirmeni tarafından da yazılıp çiziliyor zira bu eleştirmenlere göre Kuruluş Osman dizisi senaryosu ile Mucize Doktor’a üstün gelecektir. Bir çok eleştirmene göre bir zaman sonra Mucize Doktor dizisi kendisini tekrar etmek zorunda kalacak.

Kuruluş Osman Türkiye’nin En Pahalı Dizisi Oldu

Kuruluş Osman dizisi bu zamana kadar çekilen en pahalı dizi oldu. Bir önceki rekor da yine Diriliş Osman dizisindeydi. Kuruluş Osman dizisi hazırlıkları 1 yıl sürdü. 6 aya yakın oyuncu eğitimleri, savaş eğitimleri kültürürel eğitimler yapıldı. Adeta inşaatlara ve kostümlere harcanan para ile beş dizi çekilirdi; ancak Mehmet Bozdağ’ın sahibi olduğu Bozdağ yapım verdiği emeğin karşılığını reytingler ile ve uzun soluklu işler ile aldı. Kuruluş Osman  dizisi 10’dan fazla ülkeye çok yüksek fiyarlar ile daha başlamadan satılmış ve bir çok ülkede Türkiye ile aynı anda farklı dillere çevrilerek yayınlanan bir dizi.

Kuruluş Osman Ne Zaman Final Yapacak?

Kuruluş Osman dizisi için harcanan paranın kasaya geri konulması, çekilen kredilerin ödenmesi zaten iki sezonu bulacaktır. Yani bu reytinglere rağmen Kuruluş Osman  dizisi en az iki sezon yayınlanmaz ve 100 bölüm görmez ise dizinin yapımcısı Bozdağ Yapım kara geçemez; bu nedenle Kuruluş Osman dizisi en az iki sezon yayında kalmalı.

Aslında Kuruluş Osman dizisi için yapılan inşaat harcamaları ve hazırlanan kostümler dizi bittikten sonra önce sergileniyor sonra da başka diziler için kiralanıyor veya satılıyor; yani geri dönüşümü kısmen olan yatırımlar bu harcamalar. Mesele Mehmetçik Dizisi için yapılan tarihi dokulu inşaatlar Kuruluş Osman dizisinde yeniden kullanılıyor; çünkü artık burası bir dizi platosu olmuş durumda.

Kuruluş Osman Kaç Bölüm Yayınlanacak?

Kuruluş Osman dizisi yapımcısı Mehmet Bozdağ senaryonun durumuna göre ve reytinglerin durumuna göre Kuruluş Osman dizisinin kaç bölüm yayınlanacağına karar verecek. Kuruluş Osman  dizisi sadece inşaat maliyeti olarak değil aynı zamanda bölüm başına oyuncu maliyeti olarak da Türkiye’nin son zamanlarda en pahalı dizisi. Kuruluş Osman dizisinde şuanda 42 profesyonel oyuncu yer alıyor sette. Bu da Türkiye’de çekilen en az 2 dizisinin kadrosuna bedel. Bu nedenle Kuruluş Osman  dizisi reytingleri 8’in altına gerilediği zaman oyuncu maliyetini karşılamakta bile zorluk yaşar yapımcı.

Kuruluş Osman dizisi halkına tarih öğreten ve tarihi sevdirmesi gereken bir yapım. Bu nedenle çok da reyting odaklı bir senaryo yazılamaz Kuruluş Osman dizisinde. Bu durum Kuruluş Osman dizisinin en büyük Hhandikap’ı. Çok fazla tarihten uzaklaşılırsa da izleyici diziden kaçar tam tersi çok fazla tarih anlatılırsa da kaçar. Kuruluş Osman senaristleri hem tarihe uygun hemde izlenebilir bir dizi yapmak zorunda. Bu iş Kuruluş Osman  dizisinin ilerleyen bölümlerinde hiç de kolay olmayacak.

Kuruluş Osman dizisinde Şeyh Edebali’nin kızını bir Bizans kalesine hemde rahibe olarak göndermesi bir çok izleyiciden eleştiri aldı. Gerçekte tabi ki böyle bir tarih veya bilgi yok. Ne işi var Rabia Bala Hatun’un orada o kıyafetle; ama işte bu da dizi ve erkek başrol ile kadın başrol görücü usulu tanışamaz.

Kuruluş Osman 100 Bölümü Görmez

Kuruluş Osman gerçekçilik oranı yüksek olması gereken tarihi bir dizi olarak senaryo çok fazla gereksiz uzatılamaz. Bu nedenle ben Kuruluş Osman dizisinin 100. bölümü görmeden bir sonra ki Osmanlı Padişahına geçeceğini düşünüyorum. Bilindiği üzere Diriliş Ertuğrul dizisi 3 sezon planlanmış ancak 4 sezon yayınlanmış ve 150 bölüm ekranlarda kalma başarısı göstermiş sonunda da senaryo sorunları nedeniyle final yapmak zorunda kalmıştı.