Kuruluş Osman Nerede Çekiliyor? Dizi Seti Nerede? İşte Detaylar

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en maliyetli dizisi Kuruluş Osman Bozdağ Yapım’ın yapımcılığında 20 kasım 2019 çarşamba akşamı izleyicisi karşısına çıkacak. Daha önce Mehmet Bir Cihan Fatihi dizisi için veya Payitaht Abdulhamid dizisi için büyük inşaat maliyetleri konuşulmuştu ama hiç bir dizi için daha önce hiç bu kadar para harcanmadı. Hem oyuncu kadrosu hem de inşaat maliyeti ile daha uzun yıllar kırılamayacak bir rekora imza atacak Kuruluş Osman dizisi 40’e yakın profesyonel 5.000’e yakın figüran oyuncu ile en çok oyuncu çalıştıran dizi de olacak.

Kuruluş Osman dizisinin Riva’da bulunan setinde set arkasında 400 kişilik kamera arkası ekibi yer alırken 150 kişilikte ayrıca bir aksiyon ekibi de dizinin çekimlerinde aktif görev alacak. Her bir oyuncu veya teknik ekibimin maaşını ve sigortasını da dahil ettiğinizde bir ülkenin toplam gelirinden fazla para sadece Kuruluş Osman dizisi çekimlerinde oyunculara ve teknik ekibe harcanacak. Tüm bu ekiplerin yanında Kuruluş Osman dizisinin görünmeyen kahramanları da  150 kişiden oluşan sanat grubu ekibi olacak. Bu ekip döneme ait dekorların dışında binlerce kılıç ve kalkan gibi döneme ait silahlar ve çeşitli malzemeler hazırladı. kuruluş osman çekim mekanları nerede

Kuruluş Osman dizisinin evveliyatına baktığımızda dizinin erkek başrol oyuncusu Burak Özçivit’e neredeyse bir yıldır ücret ödeniyor; çünkü çekimler başlamasa da Kuruluş Osman dizisi çekimleri öncesi 9 aylık zorlu bir süreç yaşandı. Dizi de Osman beye hayat verecek Burak Özçivit ve diğer oyunculara 6 ay kılıç kullanma, ata binme ak atma ve savaş eğitimleri verildi. Bunun yanı sıra aynı zamanda yakın dövüş eğitimi ve döneme ait kültürel yapı ve gelene görenekler ile ilgili de 40 kişilik ana oyuncu kadrosu dersler aldı.

Kuruluş Osman Nerede Çekiliyor?

Diğer taraftan Kuruluş Osman dizisi için İstanbul’un Riva da hazırda var olan ve daha önce Diriliş Ertuğrul ve Mehmetçik Kut-ul Amare gibi dizilerin çekildiği dizi platosunda yer alan özel alanların yanında sadece Kuruluş Osman dizisi için özel 300 dönüm arazisi kiralandı ve bu arazı üzerinde sıfırdan Kayı Obası ve Bizans kalesi kuruldu. İşte o yeni inşa edilen Bizans kalesi. Kalede Osmanlı döneminin motifleri de bulunuyor.

kurulu osman bizans kalesi nerede

Ayrıca yanına suni göl bulunan bir şehir ve Türkmen beyliği kasabasında sıfırdan kiralanan bu 300 dönüm arazi üzerine inşa edildi. Tüm bunlara ek olarak diğer Türk beylikleri için de dört oba daha inşa edildi. Daha önce Diriliş Ertuğrul’da kullanılan Söğüt Şehri’de Osman Bey dönemine uygun olarak yeniden hazırlandı. Kayı obası için 103 adet çadır özel Türkmenistan da dikilen çadır ve içi için yine Türkemistan da dikilen kilim ve halı satın alındı. Kuruluş Osman Seti Nerede

Kuruluş Osman Dizisi İçin Bizans Kalesi İnşa Edildi

Çokça sahnelerde yer alacak Bizans kalesi ve şehri için ise 50 dönüm arazi üzerine surların boyu sekiz metre olacak şekilde bir kale inşa edildi. Sadece kale değil Bizans şehri için meydan, çarşı, dükkanlar ve kilise, bile inşa edildi.

Diriliş Osman dizisinden kazandığı paranın büyük kısmını Kuruluş Osman dizisi yapımcısı Mehmet Bozdağ Kuruluş Osman dizisi için harcadı; ancak daha şimdiden Kuruluş Osman dizisi 20’en fazla ülkeye Mipcom’da satıldı

Sadece yeniden inşa edilen alanlar için 1.000 ton kereste ve 25 Tır demir kullanıldı. Dekorların boyanması için çalışan sanat ekibi 15 Ton boya kullandı.

 Kuruluş Osman Seti Adresi

Kuruluş Osman dizisinin setinin yer aldığı Riva da bulunan film platosu Yalıköy caddesinin devamında ki Ortaçeşme bölgesinde yer almaktadır. Kuruluş Osman dizisinin tüm çekimleri burada yapılmamakta ayrıca Riva’nın içlerinde sadece Kuruluş Osman dizisi için 300 dönümlük bir arazi de de inşaat yapılmıştır.

Kuruluş Osman Seti Nerede?

Kuruluş Osman dizisi sadece bu hazırlanan özel alanlarda çekilmeyecek ayrıca Beykoz’da bulunan Beykoz Ormanları bölgesinde de zaman zaman çekimler yapılacak. Kuruluş Osman nerede çekiliyor

Kuruluş Osman dizisi nasıl daha önce ki dizilerden kalma dekorları ve platoyu kullanıyorsa Kuruluş Osman dizisinden sonra hazırlanacak tarihi diziler içinde bu hazırlanan alanlar korunacak ve kullanılacak.

Kuruluş Osman Nerede Çekiliyor? Dizi Seti Nerede? İşte Detaylar (2 Yorum)

  1. çok sevmedim diizyı burak bey bu ağir rolu yapabilirmi goreceğiz ilerleyen bolumlerde

  2. Setdekilere şimdiden başarilar ve büyük başarilar dileyorus?.
    Umarim Burak bey bu işin hötdesinden güzelce gelir ve tabi senaryoda muhteşem olur ama bişi var türkmen beyler olucaksa onlari oynuyacak türkmen oyuncularida olsaymiş bir iki tane ozaman çokda inandirici olabilirdi hikaye….