Diriliş Ertuğrul Şehzade Kılıçarslan Kimdir? Gerçek Tarihte Alaaddin Keykubat’ın Oğlu Şehzade Kılıçarslan Kimdir?

Diriliş Ertuğrul dizisinde Şehzade Kılıçarslan karakteri ile yeni bir oyuncu daha dizimize dahil olmuştur

Şehzade Kılıçarslan zeki ve çevik bir şehzadedir. Saadettin Köpek’in Ankara kalesine kapatmak istediği sultandır; zira Ertuğrul’un ona destek vereceğini bilen Saadettin Köpek  Şehzade Kılıçarslan’ı Ankara Kalesinde katletmek ister.Diriliş Ertuğrul Şehzade Kılıçarslan

Şehzade Kılıçarslan Melike Hatun’un oğludur. Selçuklu devletinin önemli Sultanlarından olacaktır. Sultan Gıyaseddin Şehzade Kılıçarslan’ın ölmesi için emir verecektir; zira kardeşler arasında bir taht kavgasını engellemek istemektedir.

Şehzade Kılıçarslan Alaaddin Keykubat oğludur ve gerçek tarihte ismi İzzettin  Kılıçarslan olarak tarihte geçmektedir.

Gerçek Tarihte Alaaddin Keykubat’ın Oğlu Şehzade Kılıçarslan Kimdir?

Sultan Alaattin Keykubat, öldüğü zaman geride üç oğlu kalmıştı. Bunlar 16 (veya 13-14) yaşlarında olan Gıyasettin Keyhüsrev, 8-9 yaşlarında İzzettin Kılıçarslan ve daha küçük yaştaki Rüknettin idi.Diriliş Ertuğrul Kılıçarslan

Saddettin Köpek’te bilmekteydi Sultan Aladdin’in İzzettin Kılıçarslan’ı veliaht tayin ettiğini ancak İzettin Kılıçarslan kendi emrine girecek bir sultan değildi. Bu nedenle Saddettin Köpek’in gazına gelen Sultan Gıyaseddin babası tarafından veliaht tayin edilen kardeşi İzzettin Kılıçarslan’ın tüm haklarını gasb etti ve onu bir kaleye kapattı.  Sultan Gıyaseddin hemen Şehzade İzettin Kılıçarslan’ı öldürmedi; zira daha çocuğu olmamıştı bu nedenle de kendinin ölümünden sonra devletin geleceği sıkıntıya girecekti. Sonra Sultan Gıyaseddin’in bir oğlu olunca Isparta’da tutulduğu kalede şehit edildi.

Diriliş Ertuğrul Şehzade Kılıçarslan Kimdir? Gerçek Tarihte Alaaddin Keykubat’ın Oğlu Şehzade Kılıçarslan Kimdir? (1 Yorum)