Diriliş Ertuğrul Sultan Alaaddin Ölecek mi?

Diriliş Ertuğrul’da Sultan Alaaddin Öldü

Diriliş Ertuğrul dizisinin 28 şubat çarşamba akşamı yayınlanan 108. bölümünde Sultan Alaaddin öldü. Sultan Alaaddin Emir Saadettin Köpek tarafından yediği yemek ile zehirlendi. Sultan Aladdin’in ölümü üzerine yeni Sultan olacak Şehzade Gıyaseddin babasının ölümünde Ertuğrul Beyin bir dahiliyesi olabileceğini düşünecek ve Ertuğrul beyi sorgulamak için tutuklatacak.

Ertuğrul bey ise daha toy olan Şehzade Gıyaseddin ile görüşmek ve bu yeni Sultan’ı devlet düşmanları konusunda bilgilendirmek ister. Peki Şehzade Gıyaseddin Ertuğrul Beyin suçsuz Emir Saadettin Köpek’in katil ve devlet düşmanı olduğuna inanacak mı?

Diriliş Ertuğrul Sultan Alaaddin öldü resimleri

Diriliş Ertuğrul 7 Ocak Özeti

Diriliş Ertuğrul dizisinin 7 şubat çarşamba günü ekranlara gelecek 105. bölümünde Sultan’ın artık Saadettin Köpek’e verdiği süre dolmuştur. Sultan Alaaddin bu süre içinde kendisine ve Ertuğrul’a yapılan suikastlerin sorumlusunu bulamazsa  Saadettin Köpek’in kellesini alacaktır. Sultan Alaaddin’e Ertuğrul’un gerçekleri anlattığında zaten kendisinden şüphelenen Sultan’ın canını alacağının farkındadır. Diriliş Ertuğrul 7 şubat

Saadettin Köpek ise Sultan’a karşı hain bir plan yapar. Sultan’a bir hediye sandık geldiği söylenir. Sultan Alladdin sandığı açtırınca içinden bir suikast düzeneği çıkacaktır ve bu düzenekten çıkan ok Sultan’ı şehit edecektir.  Saadettin Köpek eğer suikast planı tutarsa Sultan Alaaddin’in yerine geçmeyi planlamaktadır; yok Sultan ölmez plan başarısız olursa bu düzeneği Ertuğrul Beyin yaptırdığını söyleyecek ve Sultan ve Ertuğrul’u bir birine düşürecektir.

Ertuğtul Bey ise artık  Saadettin Köpek’in tüm hain planlarını anlatmak için Sultan’a yani Konya’ya gitmek için yola çıkar ancak Konya’da Ertuğrul Beyi bekleyen büyük bir sorun vardır.Diriliş Ertuğrul Sultan Alaaddin

Saadettin Köpek tahta geçmek için plan yapmaktaydı. Konya’da çok güçlü bir emir olan Saadettin Köpek Sultanı öldürdükten sonra tahta geçmek için kendisinin Selçuklu hanedanına mensup olduğunu ispatlaması gerekiyordu; ancak Sadettin Köpek’in hanedan ile bağı yoktu. Bunun için hemen annesini iftira atan ve bundan hiç utanmayan Saadettin Köpek Annesi Şehnaz Hatun’un Sultan I. Gıyaseddin Keyhusrev ile gayri meşru ilişkisi olduğunu Sultan’ın annesi hamile kaldıktan sonra annesini başka bir adam ile evlendirdiğini iddia etti.  Selçuklu’da bir gayri meşru çocuk tahta geçmek üzereydi ancak bu sapkın Vezir’i Sultan öldürttü ve cesedini de kaleden astırdı.

Sultan Alaaddin Gerçek Tarihte Nasıl Öldü?

Sultan Alaaddin’in oğlu II. Gıyâseddin Keyhusrev tarafından zehirlenerek şehit edildiği bilgisi var ancak bir çok tarihçi o dönemlerde II. Gıyâseddin Keyhusrev’in daha 15 yaşında olduğu ve muhtemelen de Erzincan’da olduğu bilgisi de var. Gerçek olan ise II. Gıyâseddin Keyhusrev zamanında Saadettin Köpek’in daha da güçlendiği olmuştur.  Sultan Alaaddin Konya’da Alaaddin Tepesine gömülmüştür.

Diriliş Ertuğrul 7 Şubat Fragmanı