Hekimoğlu 5. Bölüm Özeti (House M.D 5. Bölüm Özeti)

Hekimoğlu dizisinin orijinal versiyonu olan House M.D. dizisi özetlerine devam ediyoruz. House M.D dizisinin her bölümünde doktor Ateş Hekimoğlu ve özel hatalık teşhis ekibi bir hastayı iyileştiriyor; bu hafta da Ateş Hekimoğlu ve ekibi bir rahibi iyileştirecek.

Hekimoğlu 5. Bölümde basit hasta görmek istemeyen Dr. Ateş’in yine basit bir hastalıktan şikayetçi olan bir hastayı önce reddedip sonrasında istemeyerek de olsa tedavi etmesinin ardından yalanan birtakım karmaşık olaylar anlatılacak.

Hekimoğlu 5. Bölüm Özeti

Bir rahibe ellerinde gelişen alerji sonucu Dr. Ateş’e görünür. House rahibeye alerji tanısı koyup antihistaminik tedavisi verir. Dr. Ateş rahibede nefes darlığını fark eder ve çabucak epinefrin yapar ve istemeyerek de olsa hastanın kalbinin durmasına neden olur. Hastane sahibi bu durumun nedenini öğrenmesi için Doktor Ateş Hekimoğlu’na 24 saat vakit tanır. Eğer yaşananların nedeni ortaya çıkmazsa avukatları çağırıp en iyi doktoru Ateş Hekimoğlu’na dava açacaktır.

Rahibeyi tomografiye alan ekip, bir anda fenalaşıp dini motifler gördüğünü anlatır. Dr. Eric bunun temporal lobda şişme olmasından kaynaklı olduğunu söyler. Ekip hastada ileri düzey bağışıklık yetmezliği teşhisi koyar; ancak hastane sahibi bu duruma Dr. Ateş’in yanlış teşhisinin neden olduğunda ısrarcıdır. Tedavinin nasıl yapılacağını söyleyen Dr Ateş’e katılmayan Dr. Eric,  ‘’hipokrat yeminini okudun mu?’’ diye sorar. Ateş Hekimoğlu ise ‘’ Zarar vermeyin diye başlayıp kürtaj yapmayacağım , uzuv kesmeyeceğim, maddi durumuna bakmaksızın herkese yardım edeceğim diye devam eden yemini mi? diye sorar. Evet bir kez okudum ama pek etkilenmedim ‘’ diye cevap verir.

House M.D 5. Bölüm ÖzetiHekimoğlu 5. Bölüm resimleri

Dr. Eric daha sonra hastane sahibine Ateş Hekimoğlu’nu şikayet ederek onun bu tedaviden alınmasına neden olur. Fakat Dr. Ateş yanılmadığını bildiğinden Rahibenin yaşadığı kiliseye girerek rahibe hakkında bilgi toplamaya başlar.

Sonunda aradığı bilgeye ulaşır. Sıraca otu çayı! Ciğerleri açıp tansiyonu yükselten ve kalbi hızlandıran bu çayı her gün içen rahibe, Dr. Ateş’in verdiği ilaçla beraber tepkimeye girmekte ve kalbi durdurmaktadır. Bu çayı alan Dr. Ateş hastane sahibinin masasına atar. Ekip ise zor bir karar vermiştir hasta ile ilgili hatayı öldürebilecek yanlış bir tedaviye başlamak üzeredir. Dr. Ateş’in bulduğu bu bilgi sonrası hastaya verilecek tedavi durdurulur. Bu tedavi rahibenin ölümüne sebep olabilecekken Dr. Ateş hastanın hayatını kurtarır. Ardından başarıyla nedenini bulduğu tedaviyi işinin başına geri dönerek kaldığı yerden devam eder ve tedaviyi başarılı bir şekilde sonuçlandırır.