İkimizin Yerine 15. Bölüm Özeti 22 Eylül Gehna ve Basant’ın İlk Gecesi

İkimizin Yerine dizisi 22 eylül cumartesi günü 15. bölümü ile izleyicisi karşısına çıkacak. İkimizin Yerine dizisinde Gehna Basant’ın istemese de gelini olur.

İkimizin Yerine 15. Bölüm Özeti

Evdeki eğlencede Anandi Sumitra‘ya ne olur bir kere gelini göreyim diye ısrar eder. Sumitra izin verir. Anandi gelinin yüzünü görür ve bu eski geline hiç benzemiyor bu çok genç diye patavatsızlık yapar. Dadisa Anandi‘ye öyle deme gelin kendini kötü hisseder, o fakir ailenin kızı, iyi beslenmemiş ve bu yüzden zayıf kalmış, aslında o küçük değil yaşı 18 den büyük der.

Burada o iyi beslenecek yaşıtları gibi olacak der. Kadının biri (Ratha) Dadisa‘ya, gerçeği saklamaya çalışmayın biliyoruz ki gelinin daha ergen bir kız der, millet güler.  Dadisa kadına iyi geçinelim sonuçta aynı köydeniz, sizi buraya beni rezil edin diye çağırmadım der. Kadın ona davet için teşekkür ederim. Ama bu bizi kandıracağınız anlamına gelmez.

Siz yanlış yapıyorsunuz bu gelinin daha çocuk, Basant‘ın kızı yaşında der. Gelinin yüzüne bakıp günaha girmeyeceğim ama hediyesini vereceğim der. Hediyeyi verir gitmek isterken Dadisa onu durdurur. Azıcık paran var diye bana meydan okuma, gün gelir kocan benden borç istemeye gelir. Haddini fazla aşma der. Hediyesini de kadına fırlatır ve kadını kovar. Misafirlere eğlenceye devam edin der.

Gelinin yüzünü görme âdeti başlar. Herkes sırayla gelinin yüzüne bakar ve hediyelerini verip gider. Gehna ve evin kadınları mutfakta. Anandi ne pişireceğini sorar ve helva istediğini söyler. Jagdiş gelir hayır kaçori pişirsin der. Gehna helva yapacağını söyler.

Herkes sofrada, Gehna eliyle Basant‘a servis yapar. Dadisa helvayı beğenir ve ona para verir. Anandi ona neden 100 rupi verdin oysa bana 20 rupi vermiştin der. Onun helvası daha mı iyi der. Dadisa sen torunumun eşisin ama o benim oğlumun eşi der.

Anandi‘yi çağırır ona da 100 rupi verir. Anandi sevinir, ama sende kalsın ben ne yapayım bu kadar parayı kaybederim der. Jagdiş kendinde sakla işte, mabetten çalmazsın der. Bairon oğlunu böyle şakalar yapma demiştim diye uyarır. Anandi‘ye de sen bu deliye uyma der. Basant da helvayı beğenir.

Dadisa Gehna‘ya gerçekten sen mi pişirdin diye takılır. Gehna evet diye başını sallar. Sughna Gehna‘ya  bileziklerini göstermek için Dadisa‘dan izin ister. Dadisa izin verir. Birisi arar ve Basant‘ı iş için çağırır. Dadisa kızlara gece Gehna amcanızın odasına gitmeli der, onlar gider.

Bairon bu konuyu annesiyle uygun bir dille konuşur. O daha çocuk ve karı-koca ilişkilerine hazır değil, bir süre Sughna ve Anandi‘yle kalsın der. Dadisa onu anlamaz ve o 18 yaşından büyük çocuk değil der. Sumitra da Sughna‘yı doğarken ergen idi der. Bairon annesini ikna edemez.

Basant gelir ve Bairon‘u yine onun mutluluğunu istememekle suçlar. Basant senin başına gelirse yine böylemi konuşursun diye sorar. Bairon evet der. Basant sinirlenir ve odasına gider. Dadisa ayağa kalkar Bairon‘u sert şekilde uyarır, bu meseleye karışma der. Bairon mecburen geri çekilir.

Sumitra Gehna‘yı odasına götürmeye gelir. Anandi bizimle kalsın diye ısrar edince Sumitra ona sesini yükseltir. O odasına gitmeli der. Sumitra Gehna‘yı gerdek gecesi için götürüyor ve giderken sohbet ediyor. Sumitra Gehna‘ya çocukları över. Ardından Basant‘ın huylarından bahseder.

Özünde iyi insan ama karısı Chamuna ölünce yalnız kaldı, kendine kapandı ve sinirli birisi oldu der. Kadınların görevlerini anlatır. Sumitra senden ailem adına özür dilerim bizi affet der. Gehna ağlayarak özür dileme siz benim aileme çok yardım ettiniz sizin hakkınızı ödeyemem der.

İkimizin Yerine 22 Eylül Özeti Devam Ediyor

Sumitra ben seni anlıyorum çünkü bende fakir bir ailenin kızıyım der. Gehna sana abla demek istiyorum der. Sumitra bu mümkün değil çünkü sen evin büyük gelinisin der. Gehna ve Sumitra sarılır ve ağlar. Sumitra ne zaman bi sıkıntın olursa hiç tereddütsüz bana anlata bilirsin der. Gehna odasına girer Basant içki içiyor ve çok sarhoştur.

Gehna ürkerek onun ayağına dokunur (adet gereği) Basant kapıyı kilitler ve onunla pis pis konuşur. Gehna çok korkuyor ve ağlıyor. Basant ona sahip olur. Ertesi gün Anandi Gehna‘ya çay getirmiş kapıdadır. Gehna çok zor kapıya kadar yürür ve kapıyı açar. Anandi içeri girer onun ağladığını ve kolundaki morlukları görür.

Ne oldu koluna der. Gehna bilezikleri çıkarırken oldu der. Boynuna ne oldu der ve ardından biliyorum amcam dövdü değil mi der. Jagdiş de benimle dalaşıyor ama asla bana vurmuyor der. Basant gelir ve Anandi‘yi kovar. Anandi mutfağa gelir ve Sumitra‘ya amcam kötü biri karısını dövmüş, yengemin vücudu mosmor olmuş der.

Sumitra Gehna için üzülür. Dadisa ailesiyle dua ediyor. Gehna zorla yürüyerek gelir, nerdeyse ayakta duramıyor. Dadisa onu kıyafetlerinden dolayı azarlar. Bu evde eski kıyafetlerini giyemezsin. Sana aldığımız pahalı kıyafetleri giy ve mücevherleri tak der. Sumitra‘ya tepsiyi Gehna‘ya vermesini söyler.

Duayı Gehna yaptıracak der. Sumitra tepsiyi verirken boynundaki morlukları fark eder. Gehna tepsiyi elinden düşürür. Dadisa önce kızar ama elindeki morluğu görünce kıyafetiyle üstünü örter. Dün çok ağladın zayıf düştün her halde diye idare eder. Onu dinlenmeye odasına gönderir. Duayı Sumitra devam ettirir.

Anandi Dadisa‘ya yengem bu gün Jagdiş‘e kaçori yapacaktı der. Dadisa sen yaparsın o zaman der. Anandi daha önce yapmadım beceremezsem Jagdiş bana güler onun için asla pişirmem der. Dadisa ona o senin kocan ona saygı duy, isteklerini yap, eğer  pişiremiyorsan öğren der.

Jagdiş Dadisa‘ya bu aralar Anandi‘yle aran iyi, onu sevmeye mi başladın der. Dadisa o senin eşin, ben seni nasıl seviyorsam eşini de sevmeliyim der. Anandi Jagdiş için Kaçori pişirir. Anandi Gehna‘ya da kaçori götürmek ister. Dadisa onu durdurur tepsiyi Sumitra‘ya verir o götürsün der.

Sumitra Gehna‘yı odada ağlarken bulur. Gehna ona sarılır ve ikisi de ağlar. Sumitra durumu Bairon‘a anlatır. Gehna Sughna‘yla yaşıt der. Bairon çaresizce biz elimizden geleni yaptık daha ne yapalım der. Sumitra onu acısını Bairon‘a anlatmaya çalışır.

Abinin önce onun kalbini kazanmalı, iyice birbirlerini tanıdıktan sonra yakınlaşmalılar der. Bairon anlıyorum ama abime ne desem beni dinlemeyecek der. Bairon abisiyle konuşmaya çalışır. Ama Basant ona benim aile hayatıma karışma der. Bairon ne dese de Basant ikna olmaz.

Bairon‘u bi daha aile hayatıma karışırsan senin için iyi olmayacak der. Basant sinirle odasına gelir. Gehna da oradadır. Basant benden küçük kardeşim, çocukmuşum gibi bana ders vermeye çalışıyor diye söylenir. Gehna korkudan titriyor. Basant ben haydut değilim ki korkuyorsun, benden korkma ben senin hayat arkadaşınım der.

Bairon‘un ona söylediklerini (karının önce kalbini kazan ona karşı sabırlı ol) laflarını hatırlar. Kendi kendine Bairon onu düşünüyor ama beni anlamıyor der. Gehna‘ya gel yerinde uyu der. Gehna korkudan gidemiyor. Basant onu tekrar çağırır gel uyu korkma der. Gehna titreyerek yatağın kenarına uzanır.

İkimizin Yerine 22 Eylül Fragmanı

İkimizin Yerine 15. Bölüm Özeti 22 Eylül Gehna ve Basant’ın İlk Gecesi (1 Yorum)