İkimizin Yerine 19. Bölüm Özeti 26 Eylül Gehna’nın Zor Gecesi

İkimizin Yerine dizisi 19. bölümü ile 26 eylül çarşamba günü izleyicisi karşısında çıkacak. İkimizin Yerine 19. Bölüm  Gehna bu evliliğe karşı çıkar ama Genha’nın ailesi artık onu evlendirmiştir ve bunun geri dönüşü yoktur.

İkimizin Yerine 19. Bölüm Özeti

Basant sinirlenir ve ayağıyla masaya sertçe vurur. Gehna korkar ve hemen kalkıp oturur. Sumitra da sese uyanır. Basant Gehna‘yı yine çağırır ama Gehna onu dinlemez. Sumitra ve Bairon da gelmiştir. Dadisa Gehna‘ya yaklaşır ve şimdiye kadar gelinlerimin hiç biri böyle yapmadı bu nasıl bir oyun, kalk git odana der. Gehna ağlar ama kararından dönmez. Dadisa beni umursamıyor musun, sağır mısın sana kalk odana git dedim diye kızar. Onu kolundan tutup kaldırır ve gitsin diye hafifçe iter ve git der. Gehna ben o odada uyumayacağım der. Dadisa çok kızar. Şimdi sana haddini bildireceğim, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir gibi bir şey der.

Gehna‘yı bileğinden çeker ve tam ona vuracakken Sumitra onun elini tutar anne yapma der. Dadisa çok şaşırır ve ne cüretle elimi tutarsın çekil yolumdan der. Sumitra ona yalvarır o daha bu evde yeni derken Dadisa ona çekil diye bağırır ve elini kaldırır ama vurmaz. Bairon Sumitra‘ya işaretle karışma der. Dadisa Gehna‘yı sürükleyerek götürürken çocukların onu izlediğini görür ve Gehna‘nın elini bırakır. Çocuklara gidin der. Bairon ve Sumitra‘yı da kendi sorunlarınızı aranızda halledin ama diğer karı koca sorunlarına karışmayın diye uyarır. Her kes odasına dağılsın der ve gider. Sumitra Gehna‘yla konuşur ona bu evde bir kuralı değiştirmek zordur.

Boşuna kendini üzme ve isyan etme ne yaparsan yap seni dinlemeyecekler buna toplum da dahil der. Ona odasına gitmesini böylesinin her kes için daha iyi olacağını söyler. Gehna ağlayarak benim için de iyi olacak mı der. Ben kararımı verdim ve asla vazgeçmeyeceğim der. Sumitra onu vazgeçirmek isteyince Gehna durdurur rica ediyorum git yat der.

Anandi Sughna‘yı soru yağmuruna tutar. Sughna bilmiyorum uyumak istiyorum sen de uyu der. Anandi onun uyumasına izin vermiyor niye yengeyi azarladılar, o nerde yatacak ve s. sorular sorar. Sughna onu tersler ve uyuyacağım sus der. Anandi Sughna‘ya burada uyuyamıyorum der. Sughna ona kızar ve uyumaya çalış der. Dadisa Basant‘a eşini çöplükten buraya getirdim adam ettim sana karılık yapsın dedim ama o karşılığında nankörlük yaptı der.

Onun davranışları yüzünden Sumitra da cesaret buluyor. Kaç yıldır bu evde ama ilk kez bu kadar ileri gide bildi, ona vuracakken elimi tuttu der. Jagdiş‘in eşi bu eve geldikten sonra herkesin dili açıldı bana laf söylemeye cesaret buldular der. Basant bi tek şeyi biliyorum ki ben artık Gehna‘yla yaşayamam onunla uğraşamıyorum, onunla evlenmekle yanlış yaptım der. Dadisa hayır oğlum öyle değil elbise kirlenince onu atmıyoruz temizleyip giyiyoruz, buda öyle bir şey der.

Basant onu idare etmek çok zor der. Dadisa hiçte zor değil o fakir bir kulübeden çıkan birisi parayla ikna olur der. Ona hediyeler al gezmeye götür ona ilgi göster ve yola getir der. Basant hayır anne seni hep dinledim ama faydası yok şimdi çaresizim der. Dadisa hayır daha bir şey bitmedi ona yumuşak davranırsan o sana hükme edecek der. Sumitra gibi o da seni idare edecek der. Bir şey yapamıyorsan bana bırak ben onu yola getiririm der. Bairon eşiyle bu konuyu konuşur.

Sumitra Gehna‘yı ikna etmeyi denedim ama başaramadım der. Bairon onunla tekrar konuş böyle devam ederse annem onu çok kötü cezalandıracak der. Abim de annemi destekliyor, o zavallı kızı dövmesini istemiyorum der. Sumitra deneyeceğini söyler.

Ertesi gün Gehna Basant‘a çay getirir. Basant onu azarlar hani gelmeyecektin ne oldu şimdi, git buradan seni görünce sinirleniyorum der. Gehna mutfağa gider. Sumitra Basant için yeni çay koyar ve Anandi‘den yollar. Anandi Basant‘a çayı verir ve Basant‘ın başına masaj yapar. Amca başın sıcaktan ağrıyor herhalde, dün oda sıcak olduğu için yengem salonda uyudu değil mi der. Anandi yine çok konuşur. Basant ona git işini yap seninle uğraşamam der. Anandi Gehna‘nın bileziklerine bakarken Dadisa‘nın sesini duyar, amca bunlara baktığımı Dadisa‘ya söyleme yoksa beni azarlar der ve ayrılır.

Dadisa aile toplantısı yapar, Sumitra da oradadır. Bairon‘a karına söyle Gehna‘yla gerekmediği sürece konuşmasın sadece ev işi ile ilgili konuşsun der. Bairon itiraz etse de Dadisa bu bir rica değil emirdir der. Karının bana karşı nefreti, kini varsa yüzüme söylesin arkamdan iş çevirmesin, Gehna‘yı dolduruşa getirmesin der. Bairon bu nerden çıktı deyince Basant onu azarlar. Annem haklı Gehna önceleri başını önden kaldırmazdı, ne oldu da şimdi dili pabuç kadar oldu der. Bairon eşini savunmak ister bunu neden yapsın ki der.

Bu böyle gidemez Bairon, karını idare etmeyi öğren yeter artık Basant‘ın hayatına müdahale etmeye çalışırsa sessiz kalmayacağım der. Bairon tamam anne onunla ben konuşurum der. Jagdiş ev ödevi olarak fotoğraflardan bir aile ağacı hazırlıyor. Anandi onun ne yaptığını bir türlü anlayamaz Jagdiş ona anlatmaya çalışır. Jagdiş Anandi‘ye git bana Gehna yengenin fotosunu getir. Chamuna yengenin yerine onu koyacağım, bunu tamamlamam lazım der. Dadisa Gehna‘ya geç olmadan aklını başına devşir. Senden zor bir şey istemiyorum ki kocana hizmet et vazifelerini yap yeter der.

Neye ihtiyacın varsa bana söyle çekinme, seni kulübeden eve getirdim karşılığında sende vazifeni yap der. Gehna fakir aileden geldim diye bana hayvan muamelesi mi yapmanız gerekiyor. Hayvandan farkım yok mu der. Dadisa lafını tart da konuş, seninle iyi konuşuyorum peki bu ne biçim konuşma tarzı, babanın evinde yiyecek ekmek de yoktu, babanı borç batağından ben kurtardım der. Fakir aileden kız aldım ki sevap işlemiş olayım, senin teşekkürün bu mu, evde giyecek elbisen bile yoktu burada sana her türlü imkanı sağladım der. Aklın varsa bu evde insan gibi yaşa, bi daha böyle terbiyesizlik yapma der.

İkimizin Yerine 19. Bölüm Özetinde Dadisa çıkarken kapıda Anandi‘yi görür, Anandi onu duymuştur, içeri gelir Gehna‘nın gözyaşlarını siler. Bende fakir aileden geldim ama bizim evde hep yemek vardı Dadisa niye açlık çektiğimizi düşünüyor der. Gehna sen bunu anlayamazsın daha çocuksun der. Anandi fotoğraf ister, Gehna albüme bakar ama düğün fotoğrafını vermek istemez benim fotoğrafım yok der. Dadisa Bahambari‘yi azarlar. Sana güvendim kız aldım iyi kızdır sandım ama o terbiyesiz bir kız çıktı der. Benim oğluma kı zmı yoktu isteseydim buraya yüzlerce kız dizerdim der. Senin yüzünden evime kötü gelinler girdi Gehna da Anandi de istediğim gibi değil der.

Sana güvenmekle hata yaptım der. Bahambari ondan bi şans daha ister, Gehna‘nın ailesiyle konuşurum onlar ona dersini verirler der. Dadisa sen onları buraya çağır ben bizzat konuşacağım der. Gehna Dadisa‘nın ona yaptıklarını hatırlar ve üzülür. Anandi ona ailesinin geldiğini söyler. Gehna neden geldiklerini anlar. Dadisa Gehna‘nın ailesine onu kötüler.

Bairon konuşmak isteyince annesi onu susturur. Dadisa Sughna‘yı çağırır ve onları yengenin odasına götür der. Sughna Anandi‘yi oradan alıp gider. Gehna annesine sarılır ve ağlar. Babası hemen onu azarlamaya başlar. Seni görmeye gelecektim şikayet üzerine geleceğimi bilmiyordum der. Neden akıllı olmuyor, laf dinlemiyorsun der. Neyi beğenmiyor ve nankörlük yapıyorsun anlat der. Annesi onu uygun bir dille konuşmaya çalışır. Babası ona dert anlatmak için artık çok geç o şimdi aile hayatını düzeltmek zorunda der. Gehna‘ya sen artık evlisin biz seni onlara verdik onlar senin ailen her şeyin sen bize ait değilsin der.

Annesi ona, işin en kötüsünü düşün, seni geri yollasalar kardeşlerin ne olacak onları kim alacak diye duygu sömürüsü yapar. Babası da ister beğen ister beğenme sen onlarla iyi geçinmelisin, ne isteseler yapmalısın der. Eğer kabul etmezsen ve seni kovsalar gözüme gözükme git kendini nehre at, sakın eve dönme der. Annesi Gehna‘ya son kez ailenle iyi geçin diye öğüt verir ve ağlayarak gider. Gehna da ağlıyordur. Gehna‘nın ailesi Dadisa‘nın yanına gelir ve kızımızı affedin diye yalvarırlar. Dadisa bu seferlik affettim ama bi daha olursa direk onu evinize göndereceğim der. Dadisa Gehna‘ya ailen seni yola getirdi mi, seni bu seferlik affettim bir daha böyle şeyler yaparsan affetmem der.

Şanslısın ki Basant gibi adamın karısısın, akıllı ol dik başlılık yapma der. Hatayı sadece bir kere affederim ikinci defa yaparsan seni ailenin evine göndereceğim der. Dadisa tam kendiyle gurur duyup giderken Gehna onu durdurur. Biliyorum bu evde bazı vazifelerim var, baba evinden çıkarken annem bana artık mutluluğunu koca evinde bulmalısın bu evi unutmalısın dedi. Annemi dinleyeceğim burada kalacağım ama oğlunuzun kadına şiddetine de boyun eğmeyeceğim diye meydan okurcasına kapıyı Dadisa‘nın yüzüne kapatır. Dadisa beyninden vurulmuş gibi olur. Sumitra da bunu görür ve oradan uzaklaşır.

İkimizin Yerine 26 eylül Özetinde Dadisa salona çok kızgın ve Gehna‘yı aşağılayıcı şekilde konuşarak salona gelir. Baba evinde terbiye görmemiş bu, az önce ailesi özür diledi ama o bana hâlâ meydan okuyor kapıyı yüzüme kapattı diye onu Basant‘a şikayet eder. Basant‘ın sinirden gözü döner, anneme nasıl hakaret ede bilir diye Gehna‘nın odasına gider. Bairon da onu durduramaz. Basant sinirle kapıya vurur, tekmeler aç der ama Gehna açmaz. Basant kuduruyor. Anandi mutfaktan sesleri duyar Sughna‘ya ne olduğunu sorar. Sughna ona amcam anahtarı kaybetmiş, kilidi kırıyordur, boş ver gitme diye onu oyalar. Bairon annesine yalvarır abimi sakinleştir der. Onu döverse ailemiz kötü etkilenecek der.

Dadisa hayır, bu gün Basant onu dövüp derisini de yüzse gıkımı çıkarmam der. Onun karısıdır istediğini yapar, siz de karışmayın der. Sumitra ve Bairon Gehna için endişelenir. Anandi yine sesleri duyar gidip bakmak ister, Sughna bi şekilde yine ona engel olur. Bairon anne konu onun eşiyle kavgası değil konu ailemizin itibarıdır. Şimdiye kadar bizim evde kimse karısını dövmedi, eğer engel olmazsak bunu her kes öğrenecek, toplumun gözünden düşeriz der. Dadisa aile itibarını bu kadar düşünüyorsun, peki evde olanlardan rahatsız olmuyor musun, bırak abin istediğini yapsın der. Bairon ben sağ olduğum sürece gözümün önünde böyle rezillik olamaz der ve Basant‘ı durdurmaya gider. Basant hâlâ kapıya vuruyor seni yeteri kadar alttan aldık artık elimden kurtulamazsın der. Tam kapıyı kıracakken Gehna kapıyı açar. Gehna işte karşındayım ne yapacaksın der. Basant seni öldüreceğim deyip boğazına yapışır.

Bairon gelir Gehna‘yı Basant‘ın elinden kurtarır. Sumitra da kapıda onları izliyor. Basant o anneme laf söylemiş umurumda değil der. Bairon abi delirdin mi, o ölseydi ne yapacaktın deyince Basant ölsün der. Ben bu evin büyük oğluyum ama asla anneme sesimi yükseltmedim bu ne cüret der. Daha dün geldi dili pabuç kadar yeter artık. Gehna‘ya gel gidelim annemden özür dile bitsin bu olay der. Eğer özür dilemezsen bu evde sana rahat yok o benim annem utanmıyor muşun da hakaret ediyorsun der. Gehna‘yı zorla götürmeye çalışır Bairon engel olur. Dadisa da gelir. Bairon şimdi kızgınsın abi sonra konuşuruz der. Bairon abisini götürürken Gehna onları durdurur. Annene hakaret etmek beni de mutlu etmedi, o benim ninem yaşında, fakir ola bilirim ama büyüklere saygılıyım der. Tek bi sorum var doğru yanıtlarsanız ne deseniz yapacağım der. Basant‘a bunu yaparsa artık onun lafından çıkmayacağına dair söz verir.

Basant kabul eder. Gehna senin ilk evliliğin 20 yıl önce oldu, eşin uzun süre sonra hamile kaldı, eğer sen zamanında baba olsaydın, çocuğun benden 1 yaş büyük olacaktı değil mi der. Söyle bana kızın yaşında biriyle evlenmeye utanmadın mı diye sorar. Her kes bu soruya şok olur. Basant arkasını dönünce annesini görür ve berbat durumda (çok utanmış ve kalbi kırık) oradan gider.

İkimizin Yerine 19. Bölüm Fragman