İkimizin Yerine 20. Bölüm Özeti 27 Eylül Basant Gehna’yı Azleder

İkimizin Yerine 20. bölümü ile 27 eylül perşembe günü 16:30 da izleyicisi karşısına çıkmaya çalışacak. İkimizin Yerine 20. Bölüm  de Basant Gehna’nın kendisi ile aynı odada kalmak istememesini anlayışla karşılar ve onu azleder

İkimizin Yerine 20. Bölüm Özeti

Basant Gehna‘nın dediklerini düşünüyor, ardından Bairon‘un geçmişte Gehna için çocuk demesini, kâhinin onu Jagdiş‘e yakıştırmasını, düğündeki kadının laflarını hatırlayıp kahrolur. Dadisa da odasında Gehna‘nın Basant‘a dediklerini düşünür ve ona iyice bilenir, gidip hesap sormak ister ama sonra Gehna‘nın diğer söylediklerini kapıyı yüzüne kapatmasını hatırlar ve kapıdan geri döner.

Basant‘ı karanlıkta otururken bulur onu teselli etmek ister. Eşinin dediklerine takılma, bunu bir yudum zehir gibi yut gitsin o sinsi bir kız der. Basant anne doğru söylüyor derken annesi hepsi yanlıştı, sen yaşını göstermiyorsun, suçluluk hissetme der. Biz onu zorla getirmedik ya, Gehna her şeyi biliyordu seni görmüştü bir sorunu varsa itiraz etseydi, der. Ama o zamanlar o, zengin ailenin gelini olmak istedi, sen kötü bir şey yapmadın oğlum o iyi ailenin kızı değil kafana takma der.

O bana saygı göstermedi, sen de şu an sabırlı olmalısın anneni dinle oğlum der. Basant bence sabretmek anlamsız, hemen onu gönderelim, onu burada görmek istemiyorum anne der. Dadisa peki sen ne yapacaksın, ben seni düşünüyorum der. Basant Chamuna öldükten sonra yalnız yaşadım yine de yaşarım buna alışığım diye ayağa kalkar. Dadisa ağlayarak, hayır oğlum iyice düşün öyle karar ver, pişman olacağın kararlar verme der.

Ben anneyim senin acı çekmeni istemiyorum, bu gelin de giderse yeniden evlenmen zor olacak, bide çok harcama yaptık der. Basant çalışır, yine kazanır yine evlenirim, onu göndermezsek kendini önemli zannedecek der. Dadisa konu sadece para değil şükür ki paramız var, ama o giderse hakkımızda dedi-kodu yapacak, senin adını kötüye çıkaracak der. İyice düşünüp öyle karar vermeliyiz der. Eşin şimdi isyan ediyor ama zamanla her şey yoluna girecek der.

Ahıra yeni gelen inek de ilk başta huzursuz oluyor ama sonra alışıyor bu da alışacak der. Hatırlarsan Anandi de böyleydi ama sakinleşti bu eve uyum sağladı, sen sadece bekle diye Basant‘ı ikna eder. Jagdiş‘in arkadaşları izledikleri bir filmden bahsederler ve isterse Jagdiş’le de gideceklerini söyler. Jagdiş Dadisa‘dan izin alın ben de gideyim der. Arkadaşları biz ondan korkuyoruz, sen tatlı dille halledersin derler.

Jagdiş Dadisa‘dan izin ister ama o izin vermez, Jagdiş Sumitra‘ya söyleyince Dadisa kızar olmaz dedim bitti seni dini filme götürürüm birlikte gideriz der. Jagdiş bunu istemez ve bozulur. Sumitra Dadisa seni seviyor ona bozulma der, Jagdiş gizlice gitmeyi düşünüyor.

İkimizin Yerine 20. Bölüm özetinde Anandi ve Sughna ayak banyosu yaparken, pazara gideceklerini konuşurlar. Sumitra Anandi‘ye Phuli ve ailesinin onu ziyarete geldiğini söyler. Anandi koşarak salona iner onları selamlar. Phuli‘yi alıp evi dolaştırır. Bairon‘lar da Phuli‘nin ailesiyle oturur sohbet ederler. Dadisa ve Basant da onlara katılır. Bairon onları tanıştırır.

Dadisa bundan hoşlanmaz. Phuli‘nin babası artık bu köye taşındıklarını ve buradan arazi aldığını tarımcılık yapacağını söyler. Dadisa onları fakir bulur ve aşağılar gibi bakar. Anandi Phuli‘yi odasına getirir ona televizyonu sürpriz olarak gösterir. Phuli onun evini çok beğenir. Anandi ona bu gün burada kal çok eğleniriz der.

Phuli bu gün işim çok başka zaman der. Sughna gelir Anandi pazara Phuli de gelsin der, Sughna kabul eder ve ailesinin Phuli‘yi çağırdığını söyler. Ailesi ve Phuli Dadisa‘nın duasını alır. Dadisa Phuli‘ye sen artık kendini Tanrıya adamalısın, sana eğlenmek gülmek yakışmıyor der. Anandi onlara Phuli sık sık gelsin der, onlar kabul eder ve giderler.

Dadisa yine hoşnut olmaz ve ailesine alt seviyeden olanlarla ilişki kurmamalıyız onları sık sık evimde görmek istemiyorum der. Bairon onlar daha yeni geldi Anandi‘nin eski komşuları ne var bunda der. Dadisa sen bilmiyorsun böylelerine elini verirsen kolunu kaptırırsın der. Bairon konuşmak isterken Basant araya girer ve annesine hak verir. Bu gün misafirliğe geldiler, kim bilir yarın bizim torpilimizi kullanıp işlerini halledecekler der.

Dadisa onlar çok fakir ve üstelik dul kızları var bize uygun değiller der. Phuli dul, bu yüzden Anandi‘yle görüşmemeli, Anandi‘ye anlatalım ondan uzak dursun der. Bairon ne dese annesini ikna edemez. Dadisa onları uyarır o dul kız ve ailesinden hoşlanmıyorum bitti der. Lafımı dinlemeyen sonucuna katlanacak der. Herkes sofradadır ve Sughna Gehna‘nın aç olmadığını ve gelmeyeceğini söyler.

Basant gidip onu azarlamak ister ama annesi durdurur, Sumitra‘ya ona tepsi hazırla götür odasında yesin, o benim yeni gelinim aç uyumasına izin vermem der. Sumitra yemek tepsisi hazırlayıp götürür. Dadisa, Gehna istediğin kadar çabala ben senin kaynananım ve hep sana nezaret edeceğim diye düşünür.

Gehna Sumitra‘ya yemek istemediğini söyler. Sumitra hasta olursun diye ikna etmeye çalışır. Gehna zaten hepinizin hayatın zorlaştırıyorum der. Sumitra hiç de öyle değil, seni böyle cesaretli görmek beni çok şaşırtıyor der. Dört günün gelini, benim yıllarca yapamadığımı yaptı, her kesin hakkını aramaya hakkı var ama ne yazık ki biz kadınların hak talep etmek için zorluklar aşmamız gerekiyor der.

Ben sana yardım etmek isterdim ama ben senin kadar güçlü değilim der. Gehna‘yı eliyle besler, Gehna acıkınca ben yerim sen git şimdi benim yüzümden sana da kızarlar der. Sumitra çıkarken Basant oraya gelir. Gehna‘ya ben sana ne kötülük yaptım ki böyle yapıyorsun, eğer bir şikayetin vardıysa bana söyleseydin yardım ederdim der. Annem bu evin büyüğü ve sahibi, hepimiz ona saygılıyız sen de bu ailenin bir üyesisin ve ona saygı duymalısın der; ama sen onum yüzüne kapıyı kapatmışsın sence annem ne yapmalıydı der.

Gelecekte bir sorunun olunca bana söyle aramızda sır olacak, karı koca sorunlarını başkaları bilmemelidir der. Çok isterdim ki sen de bu evin kurallarına uyasın ve ilk olarak da anneme saygı gösteresin der. Gehna onu sessizce dinler, yastığını alıp salona giderken Basant onu durdurur. Benimle aynı odada uyumak istemiyorsan tamam ben giderim, sen kendi rızanla beni çağırana kadar bu odada kalmayacağım der.

Gehna‘dan yastık yorganı alıp gider. Ertesi gün Jagdiş ayna önünde süsleniyor Anandi ona ne yaptığını sorar. Jagdiş bu gün yakışıklı olmak istediğini söyler. Anandi solgun görünüyorsun der. Jagdiş biraz da süslenir Anandi yine beğenmez Jagdiş ona kızar. Jagdiş az daha okuldan sonra filme gideceklerini ağzından kaçıracakken kriket maçı yapacağını söyleyip kaçar.

İkimizin Yerine 27 Eylül özetinde Jagdiş Dadisa‘dan maç kazandığı için ödül ister arkadaşlarımla kutlama yapacağım der. Dadisa arkadaşlarını çağır evde kutlayın der. Jagdiş hayır ben para istiyorum der. Dadisa para vermeyince annesinden alacağını söyler. Dadisa onu durdurur ve para verir. Anandi gelir ve Dadisa‘ya Sughna ve Phuli‘yle pazara gitmek için izin istediğini söyler. Dadisa onun Phuli‘yle arkadaşlık yapmasını istemediği için onu vazgeçirmek ister ve kocandan örnek al o hep ailesinin itibarını düşünüyor der.

Anandi Phuli‘ye söz verdiğini söyler. Dadisa önce izin vermez ama Anandi Phuli‘yi eve çağırmasın diye git der. Gehna‘yı sorar ama Anandi görmediğini söyler. Dadisa Gehna‘nın odasına çay getirir. Gehna dua ediyordur. Dadisa evdeki mabette dua eterse daha hayırlı olacağını söyler. Dadisa ona kendine iyi bakmasını ve kederin ona yakışmadığını söyler. İlerde anne olunca annelik ne demek anlayacaksın. Anne için evladın mutluluğu her şeyin üstünde der. Ona hayır dua edip gider. Gehna tek kelime bile söylemez.

Sumitra Anandi‘ye para verir pazardan ne istersen al der. Anandi bu çok bile deyince Sumitra arkadaşın Phuli de seninle, ne isterse ona da al der. Anandi mutlu olur. Jagdiş çantasını okulda bırakıp sinemaya gider. Kızlar da pazara gelir. Phuli oyuncak bir bebeği beğenir ama parası yetmediği için almaktan vazgeçer. Anandi onu alır ve Phuli‘ye hediye eder.

Phuli almak istemeyince Anandi kaynanam ikimiz için para verdi ne istersen al endişelenme der. Phuli Sumitra‘yı över. Pazarda çok eğlenir ve güzel bir gün geçirirler. Sughna da pazarda Pratap‘la buluşur. Okul görevlisi elinde Jagdiş‘in çantasıyla eve gelir. Her kes ona bir şey oldu diye endişelenir. Adam Jagdiş ve arkadaşlarının okulu ekip çantalarını okulda bırakıp bir yere gittiklerini söyler.

Öğretmen‘in onlara çok kızdığını söyler. Dadisa belki kutlama yapıyorlardır, ama çok geç oldu der. Dadisa Jagdiş‘in yalan söyleyerek izinsiz filme gittiğini anlar. Basant peki parayı nerden buldu diye Sumitra‘ya imada bulunur. Dadisa beni kutlama yapacağız diye kandırdı parayı benden aldı ona güvendim der. Dadisa Basant‘ı alacak tahsil etmeye yollar ve de Jagdiş‘i bekleyeceğini, ona babaannesinin onu sevdiği gibi cezalandıra bileceğini de göstereceğim der. Gehna da olanları uzaktan seyrediyordur. Sumitra oğlu için çok endişelenir. Gehna ona destek olur korkma Dadisa onu çok seviyor, Jagdiş onun tek erkek torunu affedecektir der.

Sumitra Tanrıdan, Jagdiş‘i Dadisa‘nın gazabından korusun diye yardım ister. Pratap Sughna‘nın gizli bir yerde yakınlaşırlar. Anandi pazardan Dadisa‘ya hediye alır. Jagdiş oraya arkadaşları ile gelir ve Anandi‘nin hediyesini ele geçirir. Arkadaşları ona çantalarını okulda bıraktıklarını hatırlatır.

 

İkimizin Yerine 27 Eylül Fragnanı